Ако си мислите, че американците лягат и стават с мисълта дали да дадат военна подкрепа на Украйна и Израел – грешите. Хората от най-могъщата държава в света си имат други, много по-сериозни проблеми – пристрастеността към силни лекарства и други опиати, масовите убийства и свързаният с тях дебат за ограничаване на продажбата на оръжие, имигрантския приток, дълбокото културно разделение между либерали и консерватори.
Но може би най-стряскащата болежка на американското общество е затлъстяването. През 1980 г. американците с нездравословно свръхтегло са били около 15%, през 2000 г. – 30%, а през 2020-а достигат 41,9 процента. И ето, че сега има малка щипка оптимизъм – през 2023 г. е регистрирано леко намаляване на хората над 20-годишна възраст със затлъстяване, те вече са 40,3%. Само в два щата – Колорадо и Федералния окръг Колумбия, делът на затлъстелите е под една четвърт.
Лошата новина е, че това намаление не се дължи на факта, че американците са започнали да водят по-здравословен начин на живот, а предимно на различните нови лекарства, спомагащи за загубата на тегло. Те обаче са скъпи и не всеки може да си ги позволи. Има и по-евтин начин за справяне със затлъстяването – хората да слязат от колите и да намалят размера на порциите храна, но това едва ли ще се случи. Така че наднорменото тегло ще си остане голям проблем за САЩ, който рефлектира негативно върху много сфери на обществения живот – от натиска върху здравната система до затрудненията на Пентагона да си намери кандидати за войници, които могат да прескочат бариерата на медицинските изисквания.