Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Аделина Николова, зам.-министър на отбраната: Изграждането на инфраструктура за новите  самолети Ф-16 Блок 70 е основно предизвикателство

[post-views]
Аделина Николова, зам.-министър на отбраната: Изграждането на инфраструктура за новите  самолети Ф-16 Блок 70 е основно предизвикателство

Кабиле е български войскови район, който ще може да посрещне и да настани Бойната група на НАТО

–  Г-жо зам.-министър, тези дни долетя новината, че в САЩ  е полетял първият български изтребител от типа Ф-16 Блок 70. Близък е денят, когато новите самолети ще пристигнат в България. Готови ли сме да ги посрещнем, как върви процесът по ремонт и модернизация на 3-та авиобаза, която ще бъде новият дом на модерните изтребители?

–       На 22 октомври 2024 г. в производствената база на „Локхийд Мартин“ в Грийнвил, Южна Каролина, успешно премина първият тестови полет на първия изтребител Ф-16 Блок 70 за България. Продължава паралелното изпълнение на Етап 1 и Етап 2 на проекта, осигуряващи придобиването на една ескадрила самолети Ф-16 Блок 70 с необходимите въоръжение, средства за наземно обслужване и резервни части. Съгласно последната актуализация на работните планове на ВВС на САЩ и производителя на самолетите Lockheed Martin Aeronautics (LМ Aero) първите 8 самолета Ф-16 Блок 70 се очаква да прелетят по график от САЩ до България през 2025 г. Към настоящия момент действително основното предизвикателство е изграждането на необходимата инфраструктура за приемане на самолетите и осигуряване на тяхната експлоатация. От страна на политическото и военното ръководство на МО са предприети мерки за преодоляване на негативните последици от забавянето на строителството на някои обекти и неговото ускоряване, така че да няма проблеми с приемането на самолетите.

За изграждане на критичната летищна инфраструктура, свързана с поддръжката и експлоатацията на самолети Ф-16 Блок 70 и тяхното въоръжение във в. ф. 28000 – Граф Игнатиево, е създадена организация за ускоряване на дейността по възлагане на строителството и за избор на изпълнители за строително-монтажните работи по следните обекти, като очакваме това да се случи до края на 2024 г.:

1. Район за оперативна подготовка на самолети Ф-16 с 16 броя укрития с площадки за маневриране, пътеки за рулиране и обслужващи пътища;

2. Хангар за обслужване и ремонт на самолет Ф-16;

3. Район за обслужване на въоръжение и боеприпаси;

4. Хангар за обслужване и ремонт на горивната система на самолет Ф-16.

На настоящия етап командването на ВВС разработва план за подготовка за приемане на самолетите и осигуряване на дейностите за последващата им поддръжка, в който са набелязани мерки за използване на временни/алтернативни обекти, заменящи все още недоизградената инфраструктура, с цел намаляване на негативното въздействие върху успешната експлоатация на самолетите.

         Съгласно текущите графици за доставка на самолетите първите два от тях ще бъдат доставени в края на първото тримесечие на 2025 г., а до края на третото тримесечие ще бъдат доставени всичките 8 самолета по първия договор. Вторите 8 самолета ще бъдат доставени в периода 2027–2028 г. Най-добрата новина е, че полетя първият български Ф-16 и започнаха неговите войскови изпитвания. Вторият ще полети през декември, като и двата ще пристигнат в България в края на март следващата година.

Аделина Николова, зам.-министър на отбраната: Изграждането на инфраструктура за новите  самолети Ф-16 Блок 70 е основно предизвикателство
Зам.-министър Аделина Николова ръководи пресконференцията при откриването на отбранителното изложение „Хемус 2024“.

–       Има ли движение по останалите модернизационни проекти на Българската армия?

–        В изпълнение на решението на Народното събрание от януари 2023 г. Министерството на отбраната разработи „Програма за инвестиции в отбраната до 2032 г.“, като тя беше приета през април тази година от Народното събрание. В програмата са идентифицирани отбранителните способности за изграждане и развитие до 2032 г. За постигането на тези способности са планирани за реализация инвестиционни проекти до 2032 г. спрямо два варианта на финансова рамка за свободни капиталови разходи – при разходи за отбрана 2% от БВП и 2,5% от БВП. Основната цел на Програмата е в рамките на един системен подход към превъоръжаване да се даде ход на ключовите направления за постигане на модерни, високотехнологични и оперативно съвместими със съюзниците ни въоръжени сили чрез формиране на единна интегрирана рамка на капиталовите разходи и основните дългосрочни направления за модернизация и/или превъоръжаване до 2032 г., както и на ред, предвидимост и прозрачност в разходването на капиталовите средства. В Програмата бяха идентифицирани 13 направления за инвестиции до 2032 г., за реализацията на които Министерството на отбраната работи усилено.

–       Бихте ли пояснили за кои направления става дума?

–       Ще отбележа някои от тях, които са на особено внимание на ръководството на МО и по които се извършват редица конкретни дейности за тяхната реализация:

Първо – придобиване на зенитно-ракетни комплекси със среден/голям обсег на действие, за което бяха предприети дейности и по линия на международната инициатива „Щит на Европейското небе“ (European Sky Shield Initiative). Подписан бе меморандум за разбирателство за придобиване в условията на сътрудничество (MoU) по European Sky Shield Initiative (ESSI). На 06.09.2024 г. бе подписано споразумение с немското министерство на отбраната за придобиване на една система за противовъздушна отбрана IRIS-T на немската компания Diehl Defence, като сме договорили опции за придобиване на още системи за противовъздушна отбрана;

Второто направление е „Придобиване на ракетна система за залпов огън с повишена мобилност (HIMARS)“. Тук мога да отбележа, че сме в процес на проучване на потенциални изпълнители на проекта и очаквам в най-скоро време след задълбочен анализ да намерим вариант за реализация и на този проект;

По третото направление „Придобиване на брегови противокорабни ракетни комплекси“ е избран вариант за реализация и очакваме в близко бъдеще Министерството на отбраната да има сключен договор.

Искам да ви уверя, че по всички останали направления се работи усилено както от политическото, така и от военното ръководство на МО.

–       Как върви стоежът на двата многофункционални патрулни кораба във Варна?

–       Първият кораб вече е спуснат на вода и е в ход монтиране на неговите механизми и системи. Предстои спускането на вода на втория кораб. Стартирани са процедури за доставка на устройства за криптиране на класифицирана информация и друго комуникационно оборудване, включително чрез Агенцията на НАТО. В момента тече процес по осигуряване на различни видове боеприпаси, които са необходими за осигуряване на боеспособността на оръжейните системи, както и за изпълнението в пълен обем на задачите по мисиите на ВМС. Сключен е договор за осигуряването на корабен и брегови комплект запасни части, инструменти и принадлежности (ЗИП) за всеки един от плавателните съдове, обучение на екипажите и на инженерно-техническия състав от ВМС, осъществяване на интегрирана логистична поддръжка за период от три години след изтичане на гаранционния срок и изпълнение на дейности по индустриално сътрудничество.

През август България подписа анекс за доставка и на електронни заглушителни системи към проекта за придобиване на многофункционални модулни патрулни кораби. Строежът на двата кораба се изпълнява в договорените срокове, като сме в постоянен контакт с фирмата изпълнител и се следи стриктното спазване на изискванията на договора.

–       Ще попълним ли арсенала от артилерийски системи с нови гаубици с натовския калибър 155 мм?

–        Придобиването на такъв вид системи е едно от направленията на Програмата. Към момента Министерството на отбраната е декларирало намерение за включване в съвместна европейска инициатива за придобиване на 155-мм гаубици чрез използване на Инструмента за укрепване на европейската отбранителна промишленост чрез съвместно придобиване EDIRPA. Това е програма на ЕС, насочена към насърчаване на сътрудничеството в обществените поръчки в областта на отбраната между държавите членки за съвместно координиране и придобиване на най-спешните и критичнитe нужди от отбранителни продукти. Предстои вземане на евентуално решение за присъединяване на България към програмата за съвместно придобиване.

–       Стартира ли изграждането на инфраструктурата във войсковия район Кабиле край Ямбол? Разчитаме ли на помощ от фондовете на НАТО?“

–        От страна на Министерството на отбраната са предприети стъпки за реализацията на инфраструктурата за разполагане при усилено присъствие на НАТО, което е изключително важно, тъй като ще допринесе за повишаване на способностите на Българската армия. Това е основен и приоритетен ангажимент на страната ни за реализиране на дейностите по отбрана с оглед влошената международна среда за сигурност. Тук искам да подчертая, че това е български казармен район, който ще остане български. Идеята е да се построи инфраструктура, която може да посрещне и да настани Бойната група на НАТО, включително, ако се наложи да бъде разгърната до бригада. Желанието ни е да се погрижим и за устройването на българските военнослужещи, които са в района.

В тази връзка още през средата на 2022 г. Министерството на отбраната е стартирало дейности по реализиране на проект „1420/Проектиране и изграждане на инфраструктурни обекти и основен ремонт на съществуващи сгради за разполагане при усилено присъствие на НАТО“ във войскови район 1420 Кабиле.

Проектът е един от мащабните за реализация в рамките на МО и изисква ангажирането на значителен кадрови ресурс както по изпълнение на дейностите за проектиране и строителство, така и при координиране на процесите с регионални, национални институции и с международни организации. За изпълнение на проекта е необходимо спазване както на изискванията на националното законодателство, така и на НАТО и други специфични изисквания за осигуряване на необходимите оперативни способности.

С оглед на това е взето решение за използване на способностите на Агенцията на НАТО по поддръжката и доставките – NSPA, при изпълнение на проекта на нови сгради и инженерна инфраструктура за разполагане при усилено присъствие на НАТО във войскови район 1420 Кабиле.

С цел успешно реализиране на стартиралите дейности, свързани с изграждането на нови сгради и инженерна инфраструктура за разполагане при усилено присъствие на НАТО във войскови район 1420 Кабиле със заповед на министъра на отбраната Атанас Запрянов се сформира екип за координиране на дейностите с NSPA.

Към настоящия момент проектът се финансира от националния бюджет, като се цели възвръщане на средства по процедурата за предварително финансиране по Програмата на НАТО за инвестиции в сигурността. От Министерството на отбраната се предприемат стъпки за включване на проекта в програмни планове от способности на НАТО и възвръщане на разходите по реализацията му от общите фондове на Алианса.

–       Догодина трябва да пристигнат първите бронирани машини „Страйкър“. Готвим ли се част от тях да се асемблират в цех на ТЕРЕМ – Велико Търново?

–        Договорът „Придобиване на бойни машини Страйкър” предвижда окончателното асемблиране на всички варианти на придобиваните машини „Страйкър“ да се извърши от ТЕРЕМ-холдинг ЕАД. В тази връзка подготовката на дружеството стартира веднага след подписването на договора. Бяха установени контакти с производителя на машините „Страйкър“ General Dynamics Land Sysytems – Canada (GDLS-C) с цел дефиниране на параметрите на бъдещото сътрудничество. Подписани бяха редица документи и споразумения, които дават възможност на ТЕРЕМ-холдинг ЕАД да получава официална техническа документация. Уточнени са всички изисквания за наличие на инфраструктура, универсални инструменти и съоръжения.

На 07.10.2024 г. бе подписан рамков договор между GDLS-C и ТЕРЕМ-холдинг ЕАД за асемблиране на бойни бронирани машини „Страйкър“. С цел подготовка на инфраструктурата ТЕРЕМ-холдинг ЕАД сключи договор за проектиране с ПРОНО ЕООД. Проектирането е съобразено с изискванията на GDLS-C, като се очаква то да завърши през ноември 2024 г. Като част от проекта е включено разработване на количествено-стойностна сметка за размера на финансовите средства за реконструкция, модернизация и ново строителството. Същевременно до момента са разчистени всички помещения, предвидени за използване при асемблирането на машините, както и площадките, планирани за изграждане на допълнителни сгради и навеси. Пристигането на оборудването за първите машини „Страйкър“ е планирано за края на второто тримесечие на 2025 г., като съгласно направените разчети дотогава ТЕРЕМ-холдинг ЕАД ще има готовност за успешното изпълнение на дейностите по асемблиране на машините.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани