Минохвъргачка от ново поколение поразява цел с шест мини едновременно и стреля във всички посоки, въртейки се на 360 градуса.
През септември в САЩ започнаха интензивни демонстрации със 120-милиметрова минохвъргачка NEMO при различни огневи задачи. Минохвъргачката е разработена от финландската отбранителна индустрия. В САЩ тя е интегрирана на американската верижна бронирана многоцелева машина (AMPV) и комбинирана със системата за управление на огъня. Минохвъргачката е куполна и на практика представлява дистанционна оръжейна станция с тегло 1500 кг.
Стремежът на армията в момента е да оборудва своите бронирани бригади, включително и бригадата „Страйкър“, със способности за бърз, пряк и непряк огън, като в същото време оперативните екипи са добре защитени от силните експлозии и взривните вълни, които се получават при изстрелването на мините.
Минохвъргачката NEMO може да стреля и в движение, както и да изпълнява мисии за многократен едновременен удар (MRSI) върху една цел. Това са така наречените симултантни удари, като NEMO е в състояние да изстреля шест мини в една цел едновременно. Освен, че е силно защитена, системата е лека, компактна и лесно се монтира на леки верижни шасита, колесни бронирани машини или малки кораби.
AMPV е наименование на бронирана многоцелева машина, проектирана да осигури различни функции на бойното поле, включително транспорт на войници, медицинска помощ и логистична поддръжка. Разработена е, за да замести старите модели на бронирани машини и да осигури по-добра защита и мобилност за военното подразделение. Прототипът на машината с монтирана върху нея минохвъргачка стана известен като AMPV Turreted Mortar на американската армия. Този прототип разполага с нова горна плоча ExMEP, която не само подсилва шасито на AMPV. Новата горна плоча позволява и бързото монтиране на различно оборудване, специфично за мисията на машината, включително и интегрирането на дистанционно управляваната 120-милиметрова минохвъргачка NEMO. AMPV Turreted Mortar се управлява от тричленен екипаж, състоящ се от командир и двама членове, които изпълняват минохвъргачните операции.
Системата за непряк огън NEMO приобщава различни оръжия, превозни платформи, системи с интегрирани поддържащи функции за управление на огъня и комуникации. Системата може да изпълнява задачи и като преден наблюдател, тоест за разузнаване. Финландският производител на NEMO постави нови стандарти за минохвъргачки и така те се превръщат в съвременно високотехнологично оръжие. При това мобилно. Освен, че минохвъргачката е много необходима за механизираните бригади на пехотата, тя е особено подходяща и за военноморските сили. При военноморските приложения на NEMO идеалните платформи са бързо движещи се патрулни катери и брегови кораби. NEMO освобождава пълния потенциал на съвременните минохвъргачни системи. Може да се прилага по суша и море, да работи в движение, има висока защита и огнева мощ, както и способност да бъде част от бързо движещи се бойни единици. Освен това с NEMO се провеждат и съвместни военни операции по суша и море. Минохвъргачната система NEMO може да носи голям запас от боеприпаси на борда. Стреля във всички посоки, въртейки се на 360 градуса. Съвместима е със стандартни 120-милиметрови гладкоцевни боеприпаси за минохвъргачка, както и с интелигентни управляеми боеприпаси. NEMO може да се монтира и на контейнер, и да се разнася по целия свят с кораби, самолети, влакове и камиони.
Фото defenseworld.net
Безпилотен кораб се движи от слънцето, вятъра и вълните
Австралия и Съединените щати завършиха триседмично военноморско учение с безпилотни плавателни апарати, за да се види как партньорите от AUKUS управляват съвместно безпилотните съдове в Тихия океан. Учението се нарича „Голяма морска игра“ и обхваща втория стълб на споразумението в AUKUS, вкючващ бързото разработване, тестване и внедряване на нови технологии в областта на автономността, хиперзвука, кибернетичната и електронната война, и подводните системи. Партньорското обединение AUKUS (Australia, UK, и US) е стратегическо сътрудничество между Австралия, Обединеното кралство и Съединените щати, обявено през септември 2021 г. Основната му цел е да укрепи сигурността в Индийско-Тихоокеанския регион.
Главен герой в учението беше австралийският безпилотен надводен кораб „Bluebottle (Синя бутилка)“. Безпилотните плавателни съдове от този клас са разработени от австралийската отбранителна индустрия за непрекъснато морско наблюдение. Те са на въоръжение в Кралския австралийски флот. Плавателният съд „Синя бутилка“ използва слънчева, вятърна и вълнова енергия за придвижване из океанските простори. Корабчето може да носи и полезни товари, включително и различни сензори. Управлява се дистанционно.
„Синята бутилка се произвежда в различни класове и с различни характеристики. Корабчето от клас „Bruce“ има дължина 5,6 м, ширина 1,1 м и дълбочина на газене 1,4 м. Носи полезен товар до 650 кг и се движи с максимална скорост 10 км в час. Генерира слънчева енергия до 500 вата.
Корабчето от клас „Beth“ има дължина 6,8 м, ширина 1,3 м и гази на 1,6 м. Носи до 800 кг полезен товар. Достига максимална скорост до 12 км в час. Слънчевите клетки на платното и палубата могат да генерират електричество до 1500 вата.
Следващо поколение автомобил – по-тих и незабележим
Наскоро в САЩ беше демонстриран прототип на брониран стелт автомобил, наречен „Next Gen“, за да се подчертае, че това е автомобил от съвсем ново поколение. Той е разработен и произведен от една от най-големите отбранителни компании в САЩ.
Прототипът на „Next Gen“ е характерен с хибридната си задвижваща система, което намалява разхода на гориво. Комбинацията между дизелов двигател и електрическа батерия позволява два режима на работа – за тихо придвижване и тихо наблюдение. Освен това прави автомобила по-малко термично забележим и удължава оперативния му обхват до 500 км. Побира до шест души. Може да му се монтира и допълнителна броня за специални операции. Има камера за ситуационна осведоменост, която вижда на 360 градуса. Може да се адаптира за медицинска помощ, разузнаване, командване и контрол, както и за операции за борба с безпилотни летателни системи.