Глобалната климатична криза бързо се превръща в убиец на икономиките, каза Саймън Стийл, изпълнителен секретар на Рамковата конвенция на ООН за изменение на климата в словото си на Срещата на върха за климата, която се провежда в Баку.
В Баку се събраха над сто държавни и правителствени ръководители и лидери на международни организации. Включително българският президент Румен Радев.
Още сега, в този политически цикъл, последиците от изменението в климата водят до намаляване до 5 на сто на брутния вътрешен продукт в много страни, каза Стийл. Той подчерта, че климатичната криза всъщност е криза в цената на живот, защото природните катастрофи увеличават ценовото бреме върху домакинствата и бизнесите. Ако всяка страна не предприеме действия за овладяване на климатичните промени, инфлацията ще расте като на стероиди, подчерта той и добави, че климатичното финансиране е глобална застраховка срещу инфлацията.
Стийл призова страните да се поучат от пандемията, „когато милиарди страдаха, защото светът не предприе достатъчно бързо колективни действия“.
Изпълнителният секретар изтъкна, че смелите климатични действия могат да допринесат за евтина и чиста енергия, която да е гръбнак на икономиките на всички страни, за създаване на нови работни места, икономически растеж, по-малко замърсяване на въздуха, по-здрави хора и по-силни предприятия.
В края на изказването си на Срещата на върха за климата Стийл подчерта, че международното сътрудничество е единственият начин човечеството да преживее глобалното затопляне.