Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Европейски нюзрум: Кая Калас относно външната политика на ЕС: Украйна и Близкият изток са приоритети. Предупреждения към Русия

[post-views]
Руската дезинформация е заплаха за нашата сигурност, заяви върховният представител на ЕС

Кандидатът за поста на върховен представител на ЕС за външната политика Кая Калас иска съюзът да има по-силна позиция на глобалната сцена. Членовете на Европейския парламент зададоха въпроси на бившата премиерка на Естония по разнородни теми и в разнородни сфери, в това число и относно отношенията със САЩ, Близкия изток, Китай и Украйна, като част от процеса по нейното утвърждаване за очакваното назначение, пише Европейският нюзрум, платформа, обединяваща новинарски агенции от 23 европейски страни, сред които е БТА.

Калас изтъкна като свои водещи приоритети войната в Украйна и конфликта в Близкия изток по време на изслушването й за нейното утвърждаване, състояло се в европарламентарната комисия по външни отношения вчера на поста. Тя също така защити идеята за укрепване на европейската отбрана и за близко сътрудничество със САЩ.

Лидерите на ЕС вече номинираха бившата естонска премиерка за бъдещ дипломат номер едно на блока по време на тяхната среща на върха през юни.  Силен критик на Русия, Калас има лична причина да изпитва горчивина към Кремъл, след като съветските власти депортираха майка й в Сибир в разгара на Втората световна война. Неотдавна Калас беше включена в списъка на Русия за издирваните лица.

47-годишната юристка беше избрана за първи път в естонския парламент през 2011 г. от основаната от баща й либерална „Партия на реформите“.  При нейното управление Естония, която граничи с Русия, съумя да се дистанцира от съветското си минало, например като премахна паметниците от съветско време.  Калас също така подтикна Европа да укрепи отбраната си пред руската агресия и да достави повече оръжия за Украйна.

Гледайки на войната в Украйна като на екзистенциална заплаха за родната си страна, „Желязната дама“ на Талин се очаква да запази фокуса на политиката си върху подкрепата за Киев. Но с войната в Газа, която продължава да бушува и възникващите предизвикателства по света, тя ще трябва бързо да докаже, че не е човек, който го бива да върши само едно единствено нещо. Каква е нейната визия за външната политика на ЕС за следващите пет години?

“Днешните проблемите на нашите съседи са наши проблеми утре”

“Това няма да са лесни пет години”, каза Калас пред членовете на комисията по външни дела на ЕП вчера. Тя обясни, че войната бушува в близост до ЕС  и играчи като Русия, Китай и Иран се опитват да променят световния ред.

Победата на Украйна е “наш приоритет”, добави Калас. ЕС трябва да подкрепя Украйна “доколкото е нужно” в борбата й да отблъсне руската инвазия, заяви тя. “Ситуацията на бойното поле е много сложна. И затова ние трябва да продължим да работим всеки ден”, каза естонската политичка пред евродепутатите в Брюксел. “Днес, утре и толкова дълго, колкото е нужно и с толкова военна, финансова и хуманитарна помощ, колкото е нужно”.

Във встъпителните си думи Калас не само говори за Украйна, но също спомена и войната в Близкия изток. Атакуването на цивилни или на гражданска инфраструктура не е позволено според международното право, изтъкна Калас. Тя подчерта, че е необходимо незабавно прекратяване на огъня и освобождаване на всички заложници, но също и необходимостта от фокусирането върху хуманитарната подкрепа и върху ангажимента за решение чрез две държави на израело-палестинския конфликт. Това е добра основа за дипломатически усилия за прекратяване на конфликта, изтъкна тя

“Проблемите на нашите съседи са наши проблеми утре“, заяви Калас.

„Виждам играчи, като Русия, Китай, Северна Корея и Иран, които целят да променят основания на правила международен ред”, заяви тя и допълни, че ЕС трябва да е готов да отговори на всички заплахи заедно със съюзниците и партньорите си.

“Ще направя всичко по силите си да служа на европейските интереси и да укрепя позицията на ЕС в света“, увери тя.

Зависимост от Китай и сътрудничество със САЩ

Калас изтъква, че Китай се е променил през последните години. “Нашата зависимост от Китай в ключови отрасли е наша уязвимост”, призна тя. Калас също така защити тезата, че Китай трябва да плати цената за подкрепата си за Русия във войната в Украйна.

“Без подкрепата на Китай за Русия, Русия няма да бъде способна да продължи войната със същата сила”, каза Калас. “Русия, Иран, Северна Корея произвеждат повече оборудване и боеприпаси, отколкото цялата евроатлантическа общност”, предупреди тя. Според Калас ЕС трябва да инвестира повече в отбраната и да се изправи ясно срещу заплахите.

“Всеки иска мир, но има разлика между мир и мир. Ние искаме устойчив мир, защото ако ние просто отстъпим пред агресора и кажем: „ОК, вземи каквото искаш, то тогава всички агресори или всички бъдещи агресори по света ще запомнят, че тяхната агресия дава резултат”. Калас отговори по този начин на въпрос, зададен й от крайнодесния евродепутат Александер Шел от европарламентарната група „Европа на суверенните нации“.

Калас също така обяви, че ще влезе в контакт с администрацията на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, преди той да встъпи в длъжност. Калас подчерта, че САЩ си остават най-значимите съюзници на ЕС и блокът ще продължи да работи в тясно сътрудничество с тях.

Разширяване на ЕС: ясен резултат до 2029

Калас подчерта, че усилията на ЕС да се разшири трябва да дадат ясен резултат до 2029, когато мандатът на настоящият европарламент изтече. Тя нарече евентуалното увеличение на страните членки на ЕС геостратегическа инвестиция.

Говорейки за разширяването на ЕС, Калас подчерта важността на Западните балкани като европейски регион. Тя изтъкна два важни пътя – пътя към разширяването на ЕС и към диалога между Белград и Прищина. “Мисля, че ние наистина се нуждаем от успешни истории, свързани с разширяването, след пет години, в края на мандата. Защото тук не само става дума за просперитета на региона, но и за даване на надежда на региона“, допълни тя.

За да се постигне разширяването, Калас обеща да работи в тясно сътрудничество със следващия европейски комисар с този ресор. Словенската еврокомисарка Марта Кос е номинирана за тази позиция и тя вече беше изслушана от комисията по външни работи в ЕП миналия четвъртък.

Калас също така подчерта, че свободата на движение е едно от най-значимите постижения на ЕС и че външните граници трябва да бъдат укрепени. “Не можем да бъдем едновременно без граници вътре и отвън“, каза тя.

Вотът за потвърждение на Калас е отложен

Според източници в ЕП Европарламентът е решил да отложи гласуването на номинацията на Калас като върховен представител на ЕС за външната политика и политиката на сигурността. По-рано източници от ЕП бяха казали, че потвържденията на евркомисарите, изслушани на 12 ноември, вероятно ще бъдат отложени до днес,13 ноември. Решението сега било отложено за по-късна дата, докато тече посредничеството, водено от председателката на ЕК Урсула фон дер Лайен, казват източници.

В допълнение на гласуването на номинацията на Калас, бяха отложени и гласуванията за потвърждаване на назначението на петима кандидати за изпълнителни заместник-председатели на ЕК – Рафаеле Фито (Италия), Роксана Мънтазу (Румъния), Стефан Сежурне (Франция), Тереса Рибера (Испания) и Хена Виркунен (Финландия).

Въз основа на препоръката на комисията, колегиумът на председателите  (включващ председателката на ЕП Роберта Мецола и председателите на политическите групи) е планирано да направи окончателна оценка и официално да постави финал на изслушванията на всички кандидати за еврокомисари на 21 ноември.

Вотът на евродепутатите на целия състава на комисията, изискващ две трети от гласовете, е насрочен за пленарната сесия в Страсбург в периода 25 до  28 ноември.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани