Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Възходът на алтернативните зенитки

[post-views]
[post-views]
Възходът на алтернативните зенитки

След бума в развитието на безпилотните военни технологии армиите на всички страни по света изведнъж се оказаха изправени пред невъзможност да организират противовъздушната си отбрана (ПВО) само с помощта на зенитните ракети, както бе доскоро. Причината е проста – свалянето на вражеските дронове и баражиращите боеприпаси със стандартните ракети на зенитно-ракетните комплекси (ЗРК) излиза твърде скъпо. Особено когато тяхното използване е масирано и/или регулярно като във войната в Украйна и последните бойни действия в Близкия изток. Това наложи бързо търсене на алтернативи за противодействие на новите безпилотни заплахи.

Малките дронове камикадзе са истински бич за войските на бойното поле

Масовата употреба на безпилотни летателни апарати (БЛА) от украинската и руската страна, показа, че импровизираните дронове камикадзе на цена от по няколкостотин долара могат да провалят настъплението на пехотните и бронетанковите части на противника. По-големите им и малко по-скъпите събратя, имащи по-далечен обсег и носещи повече взривно вещество или набор от въоръжение, както и баражиращите боеприпаси също демонстрираха забележителна ефективност. Те и до момента нанасят сериозни щети на критичната инфраструктура и важни военни обекти. Доста резултатни се оказаха също ударите с дронове и ракети на йеменските хуси срещу корабите, свързани с Израел, САЩ и Великобритания, които плават в Червено море и Аденския залив. От октомври 2023 г. шиитската групировка е атакувала над 80 търговски и военни плавателни съда с искане да се спрат израелските офанзиви в Газа и Ливан.

Борбата с безпилотните оръжия коства огромни ресурси както на въвлечените във войната в Украйна, така и на участниците в бойните действия в Близкия изток. Украинската ПВО на практика е с почти напълно изчерпани запаси от съветски зенитни ракети.

Борбата с дроновете „Герань“ изтощават украинската ПВО

Разходът на руската ПВО е не по-малко висок. Ала засега не се усеща дефицит от зенитни ракети заради значителните запаси и развитата производствена база, която много бързо премина на военновременен режим на работа. Независимо че руското оръжие традиционно е по-евтино от западното и военните поръчките са колосални, попълването на зенитните арсенали също излиза солено на Москва.

Значителни разходи костват и аналогичните бойни действия в Близкия изток. При ескортирането на търговски съдове в акваторията на Червено море американският разрушител USS Carney за 6 месеца е изстрелял зенитни ракети на стойност над $72 млн. по БЛА на хусите, които се оценяват на само… $1 млн. Прехванатите от ВМС на САЩ дронове, крилати и балистични ракети, изстреляни от Иран към Израел през тази година, също струват скъпо. Използваните зенитни ракети „Стандарт“ са с цени от $770 000 до над $4 млн.

Американският флот изстреля зенитни ракети за солидна сума, пазейки Израел от иранските удари

Войната в Украйна и кризите в Близкия изток показват, че използването на дронове и баражиращи боеприпаси придобива колосален характер, което затруднява работата на ПВО. Съвременните ЗРК се разработват с идеята да противодействат на такова въоръжение като перспективните самолети от 5-о и следващо поколение, новите крилати, балистични и дори хиперзвуковите ракети. Те обаче не са предназначени за отразяване на масирани рейдове с евтините дронове. А реалностите сочат, че безпилотните системи играят, ако не решаваща, то много важна роля в почти всички аспекти на бойните действия. Те претоварват и изтощават противниковата ПВО и могат да неутрализират скъпоструващите бронирани машини, ЗРК, самолети и вертолети, както и пехотата. Това превръща борбата с тях в стратегическа способност.

Украйна започна да отразява руските атаки с ракети, дронове и баражиращи боеприпаси с наличните ЗРК. Постепенно обаче измести акцента на борбата с тях върху противовъздушната си артилерия. За борба с тях бяха сформирани около 800 мобилни групи за ПВО, въоръжени със смесица от съветски и западни зенитни картечници и оръдия и ПЗРК. Те влязоха в състава на отделни батальони, полкове и дори бригади и показват добри резултати.

Завидна ефективност срещу БЛА „Геран“ и крилатите ракети имат и поостарелите 35-мм зенитно-артилерийски системи Gepard, предоставени на Киев от Германия. Това накара Бундесвера да започне да ги заменя с по-модерните 30-мм ЗАК Skyranger 30 („Небесен рейнджър“) на концерна Rheinmetall, базирани на шасито на БТР Boxer. Решението бе мотивирано и от бойната експлоатация на друга подобна зенитка на същия производител – 35-мм Skynex (анонсирана 2021 г.). Две такива установки, поставени на камиони MAN, бяха предадени на украинската армия през декември 2023 г. и април 2024 г. Макар едната да бе унищожена, ефективността и перспективността на това оръжие в съвременните условия се доказа. Затова не е изненада, че на военното изложение Eurostory-2024 в Париж дебютира и по-голямокалибрената 35-мм версия на ЗАК Skyranger, монтирана на шасито на танк Leopard 2A4.

Пускът на ракета от израелската система „Железен купол“

Общото между тези германски системи е, че водят огън с програмируеми снаряди, чиято система за управление предварително задава момента за разрив съобразно движението на целта. В боеприпасите (с цена около 4000 евро) има множество волфрамови поразяващи елементи, формиращи конусовиден облак от осколки, с което постигат висока вероятност за поразяване на целите (БЛА, артилерийски снаряди, крилати ракети). Комплексите са снабдени с радиолокатор с далечина на откриване около 20 км и инфрачервена система за търсене и следене, чрез която има възможност да засича и захваща въздушните цели в пасивен режим (без работа на радара). Ефективната им далечина на стрелбата е 4–5 км, а скорострелността до 1000 изстр./мин. Модулната им конструкция позволява монтаж на различни носители.

Със сходна разработка се очаква да усили своята ПВО и Русия. Тя завършва тестовете на 57-мм самоходна зенитна установка „Деривация–ПВО“ (на шаси на БМП-3), предназначена за замяна на тактическия ЗРАК „Тунгуска“ в Супопътните войски. Любопитно е, че няма радар, а ще разчита на съвременна оптикоелектронна система с пасивни средства за откриване и съпровождане на въздушните цели до 10 км.

За осигуряване на защита от безпилотните средства сега във всички водещи държави се работи по създаване на нови зенитни установки и ЗРК. В армията на САЩ се приема на въоръжение ЗРАК M-SHORAD, който е оборудван и с 30-мм автоматично оръдие с дистанционно управляеми снаряди. Частите се попълват и със системите Stryker Counter-UAS, които освен артилерийска установка имат боен лазер с мощност 26 кВт и зенитна ракета. Израелските въоръжени сили на свой ред са заявили на отбранителната компания Rafael лазерни системи за ПВО Iron Beam (с обсег 10 км) за $500 млн. На провеждащия се в момента китайски авиосалон AirShow China-2024 пък е представен нов зенитен комплекс за близко действие на основата на руския ЗРК „Тор-М1“. Той ще е снабден с два типа ракети (с боекомплекти от по 48 и 24 ракети) за борба с различни типове безпилотни заплахи.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани