Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Разработват първия водороден танк

[post-views]
[post-views]
Разработват първия водороден танк
Favicon_File

Михаил Григоров

Южнокорейската отбранителна индустрия обяви през миналата година, че започва разработването на първия в света боен танк, който ще се задвижва с водороден, а не с дизелов двигател. Танкът ще бъде с усъвършенствано 130-мм гладкоцевно оръдие, способно да поразява цели на разстояние 5 км. Танкът е проектиран по стелт технология и ще бъде по-невидим и тих от досегашните модели.

Танкът К3, оборудван с водородни клетки, трябва да замени дизеловите двигатели на настоящите танкове К2, предлагайки по-тиха и по-невидима работа на бойното поле. В същото време той ще отговаря и на глобалните цели за енергийна устойчивост. Качествата на новия танк предлагат стратегически предимства в съвременната война.
Очакваният дизайн на К3 предлага значителни експлоатационни ползи, включително способност за навигация по трудни терени и стръмни наклони. Новото 130-мм гладкоцевно оръдие предлага значително увеличение на огневата мощ на танка в сравнение с досегашния танк К2, чието оръдие е 120 мм. От корейската отбранителна компания разкриват, че плановете са в танка да бъде интегриран изкуствен интелект в системата му за управление на огъня. Тази функция, управлявана от изкуствения интелект, трябва да подобри възможностите на К3 за насочване и прецизност. Интегрирането на изкуствен интелект в системата за управление на огъня означава още, че танкът ще има предимство при превантивни удари и бърза оценка на заплахите на бойното поле. Производството на водородния танк е планирано за 2040 г.

Водородният танк К3

Като временно решение най-напред компанията ще построи хибриден модел, съчетаващ дизелови и водородни системи. Преходната фаза ще позволи на южнокорейската армия да се възползва от предимствата на водородната технология, като същевременно се подготви за пълно преминаване към този енергиен източник. Представители на компанията потвърдиха, че хибридната версия ще започне да функционира скоро, подкрепяйки стратегическите цели на Южна Корея с намалени емисии, като същевременно поддържа стабилна военна ефективност.
Водородната горивна клетка работи чрез преобразуване на водорода и кислорода в електричество чрез електрохимична реакция. Тази технология, отделяща само вода и топлина, осигурява устойчив и незамърсяващ източник на енергия, идеален за приложения, изискващи ниско звуково и топлинно излъчване, което е най-подходящо за стелт военни операции.
В конфликт като този в Украйна например танкът К3 би предложил значителни стратегически предимства, особено по отношение на стелт, автономност и работоспособност във враждебна среда. Поради ниското си топлинно излъчване водородният танк ще бъде по-труден за откриване от инфрачервени системи за наблюдение, улеснявайки дискретни маневри, нощни патрули и проникване зад вражеските линии. Повишената му автономност също така ще позволи на бронираните части да проникват по-дълбоко във вражеска територия без често зареждане с гориво. Това е ценна способност в райони със сложни логистични вериги за доставки. Освен това производството само на водна пара без замърсяващи емисии би направило танка устойчив на влошена или замърсена среда, типична за градските и индустриалните райони, засегнати от война. Чрез намаляване на зависимостта от изкопаеми горива танкът ще облекчи логистичните изисквания и ще защити линиите за доставки, които често са уязвими за целенасочени атаки. Безшумната работа на водородната технология ще предложи решаващо предимство за засади или защита в гористи или градски райони, позволявайки на танка да остане незабелязан.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани