Използвахме и безпилотни летателни средства, заяви директорът на ученията на полигон „Корен“ полковник Димо Гюдженов – заместник-командир на 61-ва бригада
От 4 до 9 ноември на полигон „Корен“ се състояха ротни и батарейни тактически учения, някои от които със стрелби. А след тях от 12 до 14 ноември се проведоха тактически учения на 2-ри механизиран батальон с командир подполковник Пламен Стефанов и 61-ви зенитно-ракетен дивизион с командир майор Иван Кибритев от 61-ва Стрямска механизирана бригада, както и на 61-ви танков батальон с командир подполковник Евтим Максимов от Центъра за подготовка на специалисти (ЦПС).
Какви бяха
темите
на ученията? „Мирен страж-24“ бе на тема: „Настъпление на механизирания батальон от непосредствено съприкосновение в планинско-гориста местност“. Темата на „Зенит-24“ бе „Действия на зенитно-ракетния дивизион при осъществяване на зенитна защита на елементите от бойния ред на механизираната бригада при провеждане на контраатака за възстановяване на целостта на отбраната в планинско-гориста местност“. А „Стоманен щит-24“ бе на тема: „Провеждане на контраатака от танковия батальон като резерв на механизираната бригада“. Офицер, планиращ ученията, бе командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков, а офицер, провеждащ ученията, бе командирът на 61-ва бригада бригаден генерал Маргарит Михайлов.
Каква беше
целта
на тази последователност на ученията? „Всяко едно батальонно или дивизионно учение обикновено се предшества от ротни или батарейни тактически учения. Целта е да се проверят сглобеността и натренираността на личния състав в малките формирования, да се синхронизират системите за командване и управление на щабовете на батальони и дивизиони с ротите и батареите. И да може на следващия етап да се проверят всички системи за командване и управление на ниво бригада – батальон и дивизион. Обикновено, когато има тактическо учение с бойни стрелби с батальон, непосредствено преди него се провеждат на същата тематика ротни тактически учения, които целят сглобяване и синхронизиране на действията на всички механизирани маневрени формирования и всички формирования за поддръжка и огневи маньоври“, обясни заместник-командирът на 61-ва бригада полковник Димо Димо Гюдженов, който бе директор на ученията на полигон „Корен“.
Той е завършил Висшето военно общовойсково училище „Васил Левски“ във Велико Търново през 1998 г. със специалност „Мотострелкови войски“, Военната ни академия със специалност „Управление на оперативно-тактическите формирования“ през 2009 г. и генерал-щабния колеж в Пенсилвания (САЩ) през 2018 г. Преминал е длъжностите от командир на взвод до началник-щаб на бригада. И от началото на тази година е заместник-командир на 61-ва бригада. Участвал е в мисии зад граница, като командир на рота в 5-и пехотен батальон в Ирак, командир на рота от 300 военнослужещи за охрана на летище „Кандахар“ в Афганистан, началник на тим за наблюдение в Босна и Херцеговина.
Полковник Гюдженов напомни, че всички поддържащи и осигуряващи формирования са осигурили районите на „Корен“ и цялостния процес на предшестващите ротни и батарейни тактически учения и са създали
действия, близки до реалните
Защото всяка една операция по същия начин е предхождана с предни групи, които осигуряват районите, в които ще се проведе операцията, и ги подготвят за непосредствените бойни действия. Същото се прави на всяко едно учение, за да може този личен състав да е готов да осигури всички маневрени формирования и формирования за огнева поддръжка в хода на всяка една операция.
Оценката на полковник Гюдженов е, че при своите учения транспортната и домакинската рота от логистичния батальон реално са осигурили транспортирането на личния състав и районите на формированията. Всичко е било синхронизирано и организирано така, че да не се затруднят тактическите действия, които се изпълняват в хода на ученията. Били са спазени всички срокове. Отработени са били и въпроси по ремонт и евакуация на техника.
Как са преминали ротните и батарейните учения? Заместник-командирът на 61-ва бригада изброи, че са проведени тактически учения с две роти на 2-ри механизиран батальон, като едното е с бойна стрелба. Също с бойна стрелба е преминало учението на минохвъргачната батарея. 61-ви самоходен артилерийски дивизион с командир майор Петко Пенев е имал две батарейни учения с артилерийска стрелба. И на заключителния етап е участвал с трите батареи в управлението на огъня и бойната стрелба. На 9 октомври се е присъединил и зенитно-ракетният дивизион. Неговите батареи са провели своите учения по-рано. Ротите на 61-ви танков батальон също са имали тактически учения, като са били тествани новите системи за командване и управление на модернизираните танкове Т-72. При тях управлението като цяло и всички тактически действия са били изпълнени съгласно замисъла на командира на танковия батальон. Заключението на полковник Гюдженов е, че целите при всички тези учения са постигнати.
„Моята основна задача на трите учения – „Мирен страж-24“, „Зенит-24“ и „Стоманен щит-24“, бе да организирам създаването на реални условия на обстановката, за да може командирите да вземат реални
решения в хода на боя
Това се осъществяваше от няколко групи, които бяха към ръководството на учението. Имахме група за управление на действията на противника и създаване на условия, близки до бойните, за да може командирите да вземат своите решения. Друга група бе за контрол и анализ на действията на командирите и формированията, които участваха в ученията. И така контролирахме целия процес по управление на формированията и създаването на реални условия, за да могат да се вземат решения на местността и да се изпълняват мисиите, поставени им от командването на бригадата. За „Мирен страж-24“, „Зенит-24“ и „Стоманен щит-24“ бе създаден сценарий, който се базира на оперативния план и тактическата обстановка за ученията. И в хода на този сценарий имаше организирани такива
събития и инциденти
които имитираха действията на противника чрез групите, които споменах. Едно от тях бе имитиране на действията на противникова авиация. И от зенитно-ракетния дивизион взимаха решения за противодействие. Основно бе да се проверят системите за командване и управление на подчинените батальони, както и способностите на формированията за действия в планинско-гориста местност, да проверим способността на бригадата да управлява подчинените формирования в хода на боя“, заяви директорът на ученията.
Той допълни, че всички тези учения са били осигурени от щабния батальон на бригадата. Формирани са били командните пунктове на 61-ва механизирана бригада за създаване на цялата система за командване и управление. Така в хода на бойните действия са управлявали обучаващите се батальони и дивизиона. Също така участвал е и логистичният батальон, който е създавал реалното осигуряване на формированията по време на ученията. По време на бойните им действия ги е зареждал с ГСМ, боеприпаси и с всички материални средства, от които са имали нужда.
Какви са
новостите
които са прилагани? „В механизирания батальон вече имаме на въоръжение безпилотни летателни средства – две системи. Едните служат за близко разузнаване и даване на информация за командирите на роти за обстановката пред тях. А другото ново летателно средство е за батальона. За първи път то е интегрирано във 2-ри механизиран батальон и в хода на учението тази система бе използвана, за да може освен да се разузнават средствата на противника, да се дават реални резултати от огъня на нашите огневи средства както за огнева поддържка, така и за маневрените формирования. Така може по-бързо и по-лесно да се коригира огънят и да получаваме по-добри резултати от действията на маневрените формирования и формированията за огнева поддръжка“, отговори полковник Димо Гюдженов.
Стана ясно, че са били тествани и две нови системи. Едната е на фирма, която произвежда антидронови системи. А това е много важно – когато се използват едни системи, трябва да има и противодействие на тях, да не пречат на работата на нашите системи. И другата система е за противодействие на системите за командване и управление на противника – за заглушаване, въздействие и дезорганизация на неговите действия.
Също така по време на ученията на полигон „Корен“ е трябвало да се види как се използват новите системи за командване и управление и как се прилага новият начин на подготовка в 61-ва механизирана бригада. Този начин на подготовка ще бъде въведен поетапно във всички формирования на Сухопътните войски. Целта е да могат да се наложат оперативни процедури, по които да се подготвят всички формирования на Сухопътните войски и да се оценяват по единен стандарт. И в резултат да има едни сглобени формирования, които да могат да изпълняват операции там, където се налага.