Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

В Брюксел България се присъедини към инициативи в областта на противоракетната и противовъздушната отбрана

[post-views]
В Брюксел България се присъедини към инициативи в областта на противоракетната и противовъздушната отбрана

Военната подкрепа на Европейския съюз (ЕС) за Украйна и отбранителната готовност на съюза бяха основните теми на заседанието на Съвета „Външни работи“ във формат министри на отбраната, което се проведе в Брюксел днес, 19 ноември. В него участие взе министърът на отбраната Атанас Запрянов.

Министър Запрянов потвърди ангажимента на страната ни към общите усилия на ЕС в подкрепа на Украйна. Той открои значението на Военната мисия на ЕС в подкрепа на Украйна като ключов инструмент за оказване на устойчива подкрепа от страна на съюза. Министърът подчерта важността на Украинския инструмент за подкрепа и необходимостта от осигуряване на необходимото финансиране, включително и с използване на средствата от извънредните приходи от замразените руски активи. В контекста на продължаващата война в Украйна генералният секретар на НАТО Марк Рюте посочи, че 2% от БВП разходи за отбрана е крайно недостатъчно. Страните трябва да се доближат до 3 % от БВП, за да се попълни съществуващият недостиг от критични отбранителни способности, подчерта той.

Министрите на отбраната дискутираха необходимостта от подобряване на отбранителната готовност на ЕС на фона на нарасналите заплахи за сигурността. Те откроиха приоритетното развитие на сътрудничеството с НАТО с повишаване на синергиите и избягване на дублирането между двете организации. Отбелязаха необходимостта от приемане на общ подход на държавите – членки на ЕС, към предложението на Европейската комисия за Програмата за европейска отбранителна индустрия (EDIP). Изразиха позиция, че действията, финансирани и предприети в рамките на Програмата, трябва да се основават на приоритетите за развитие на способностите в ЕС.

Министрите на отбраната подкрепиха препоръките в доклада на специалния съветник Нийнистьо относно гражданската и военна готовност, като отбелязаха, че очертаният критичен недостиг на способности трябва да бъде отразен в предстоящата Бяла книга за бъдещето на европейската отбрана. Призоваха за прозрачен и приобщаващ процес, в който държавите-членки на ЕС и Европейската агенция по отбрана трябва да бъдат включени в процеса по разработване на този нов стратегически документ.

На заседанието на Направляващия борд на Европейската агенция по отбрана министър Атанас Запрянов подкрепи бюджета за 2025 г., както и доклада от Координирания годишен преглед на отбраната за 2024 г. Прегледът идентифицира редица пресечни точки между отбранителните планове на държавите-членки, въз основа на които са идентифицирани възможности за сътрудничество между тях. За първи път приемането на доклада се съчетава с подписване на политически писма за намерения, които предоставят възможност за бъдещо съвместно придобиване на способности в няколко направления.

Министър Запрянов се включи в подписването на писмата за намерение за сътрудничество при придобиване на способности и развитие на индустриален капацитет в областите противоракетна и противовъздушна отбрана и баражиращи боеприпаси. Инициативата в областта на противовъздушната и противоракетната отбрана получи политическа подкрепа от осемнадесет страни-членки, а тази за баражиращите боеприпаси – от седемнадесет държави от ЕС.

Подписването на писмата от голям брой държави-членки демонстрира ясната ориентация на ЕС към засилено сътрудничество в областта на отбраната.

Източник: mod.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани