Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Белград: В прегръдката на две реки

[post-views]
Белград: В прегръдката на две реки
Favicon_File

Пламен Димитров

В Белград не бях ходил от 20 години, спомените бяха избледнели и засенчени от професионалните ми деформации на историк и политолог, който си мисли, че знае много за съседната страна. Като начало – нищо изненадващо, по пътя от летището към града виждам огромен лозунг „Косово је Србија“, изписан върху пътна естакада. Малко по-нататък – билборд във възхвала на „Газпром“ и дружбата му със Сърбия. Вече в града обаче – цялата фасада на голяма новострояща се сграда, закрита от знамето на Европейския съюз. Нашият син флаг със звездите после го видях на още много места, но също и трикольора на Русия. Което е разбираемо – Сърбия отдавна седи на два геополитически стола, че дори и на три, ако добавим и Китай. По улиците често се чува руска реч, Белград е един от тихите пристани за руснаците, избягали от родината си след нападението на Путин срещу Украйна.

Разменените няколко приказки с жената на хотелската рецепция и персонала на близкото кафене ме избавиха от илюзията, че говоря приличен сръбски – като ме чуха, моите събеседници веднага преминаваха на английски. Е, може да е, защото са гостоприемни и искат да ме улеснят, а не заради това, че не ме разбират.

Белград е красив мегаполис, но не бляскав, славата му, като че ли е в миналото, когато е бил столица на много по-голяма държава, а тя, от своя страна, е играла важна роля в световната политика. Макар че е далеч от морето, градът е на вода, разделен е на няколко сегмента от реките Сава и Дунав, на мястото на тяхното сливане има и остров. Не е случайно и името на най-новия район с офиси и жилища на десния бряг на Сава – Белград на вода (на сръбски ударението е на първата сричка). Той е съвместен проект за $3,5 млрд. на сръбското правителство и частна компания от Абу Даби. Вече е издигната най-високата сграда – т.нар. Кула Белград, 168-метрово съчетание от стъкло и алуминий, където ще има скъп хотел и още по-скъпи жилища. Местните обаче нямат високо мнение за това архитектурно чудо – нашият гид от корабчето, с което минахме край Кула Белград, я определи като „най-грозната сграда на Балканите“.

С тази шлюпка кръстосвах Сава и Дунав
„Най-грозната сграда на Балканите“
С тази шлюпка кръстосвах Сава и Дунав „Най-грозната сграда на Балканите“

На левия бряг на Сава срещу острова е и друг известен градски район – Нови Белград. Изграден е в стил архитектурен брутализъм през 40-те години, веднага след Втората световна война с труда на хора от цяла Югославия. Първоначално е типичен квартал спалня като софийските „Люлин“ или „Младост“, но в наши дни там са централните офиси на множество големи банки и фирми. Географията на Белград може да бъде опозната най-добре чрез разходка с корабче. Не много лесно успях да намеря в интернет информация за такъв тур и да се класирам за него минута преди тръгването. 25 евро за два часа – струва си. На долната палуба група развеселени словенски туристи пееха песни за Югославия, а гидът ни разказваше на сръбски и английски за местата, покрай които минавахме.

Водното приключение завърши в подножието на хълма Кале мегдан – там е била Белградската крепост, за която екскурзоводът коректно ни осведоми, че е владяна от римляни, византийци, българи, турци и австрийци. А сега е просто високо място, от което стават хубави снимки на околните реки и квартали. От Кале мегдан се спуска най-представителната улица на Белград – пешеходната „Кнезмихайлова“, нещо като софийската „Витоша“. В събота вечер по нея е трудно да се разминеш. Редят се кафенета, магазини, чейнджбюра, сградата на Сръбската академия на науките и изкуствата. И пак политика – огромен надпис ни осведомява на английски, че единственият геноцид, извършван на Балканите, е срещу сърбите.

Храмът „Свети Сава“ с Паметника на Александър Караджордже
Храмът „Свети Сава“ с Паметника на Александър Караджордже

„Скадарлия“ е районът с луксозни кръчми. Според субективната ми оценка в Белград има повече и по-добри ресторанти, отколкото в София. Опитваме да запазим маса за събота вечер в най-прочутия – „Три шешира“, където са яли и пили Джордж Буш и крал Хуан Карлос Втори, но ни посрещат с твърд отказ: „Немате шанса!“. Освен ако не искате да вечеряте в 17,00 ч. Не искаме и затова отиваме в друг ресторант в района – Zavičaj Skadarlija. Не знам как се превежда, вече казах, че сръбският ми не е блестящ. Но този ресторант е добър избор. Предлагат месо, разбира се, много месо в различни разновидности – печено, задушено, пържено, мляно, шпиковано и какво ли още не. Доверяваме се на съвета на сервитьора, не ни излъга, всичко беше отлично. Месо има и в България, но не можем да го направим като сърбите, неслучайно сръбската скара е известна навсякъде, а понятие „българска скара“ – май въобще няма. И една особеност на кръчмите в Сърбия, а и в цяла бивша Югославия – сервитьорите са предимно мъже на възраст над 50 години, не млади момичета като у нас. Пушенето в ресторантите наистина е разрешено, но добрите заведения си имат отделни зали за непушачи, така че можете спокойно да се насладите на сръбската скара без отвратителната цигарена смрад.

За да изчерпим темата с яденето – ако ще закусвате в Белград, препоръчвам веригата пекарни „Хлеб&Кифле“ – невероятно разнообразие от печива и торти на парче и не всички са от замразените полуфабрикати, изпечени на място. А какво още трябва да видите – задължително сградата на Скупщината (Парламента), срещу нея има интересен мемориал за Първата световна война, където се набива на очи името Каймакчалан – свято място и за българската военна история. Храмът „Свети Сава“ – най-голямата православна църква на Балканите. Много е красива, макар че няма атмосфера на старина – завършена е през 2004 г.

Белград е близо до България и лесно се стига с кола, за такива като мен, които не са шофьори, сръбските авиолинии са пуснали ежедневен полет от София. Нямате оправдание, ако пропускате тази дестинация.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани