Една от най-големите европейски отбранителни компании наскоро показа прототипи, разработени по програма за крилати и противокорабни ракети. За следващата година компанията планира разработването на ракети с голям обсег. Става дума за две допълващи се ракети, като едната е стелт с дозвукова скорост, а втората лети с висока свръхзвукова скорост, запазвайки способност за маневриране.
Компанията производител твърди, че високоинтензивните военни конфликти изискват суверенна способност за дълбоки удари и тази способност е от решаващо значение за Европа. Подобряването на противовъздушната отбрана изисква набор от революционни технологии. Ударите в дълбочина имат стратегическо значение и новите ракети ще се правят ускорено по програма, известна като FC/ASW. Тя е многонационална и в нея засега ще участват Франция, Великобритания и Италия. Повече от 750 души работят по тази програма във Франция и Великобритания и това е най-мащабната инициатива на компанията досега. Първите тестове на най-критичните елементи на ракетите са проведени и резултатите са „силно впечатляващи“.
Европейската отбранителна програма FC/ASW (Future Combat Air System/Advanced Systems for Warfare) е иновационна инициатива, насочена към разработката на нови технологии и системи за въздушна отбрана. Тя е част от усилията на Европейския съюз за подобряване на координацията и сътрудничеството между страните – членки в областта на отбраната. Основните цели на програмата включват интеграция на нови технологии, което означава разработка на нови самолети и системи с напреднали технологии за бойни действия, управление на информацията и автоматизация. В нея влиза и сътрудничеството между държавите за насърчаване на съвместни проекти между различни европейски държави, за да се оптимизират разходите и да се увеличат оперативните способности. Програмата цели да осигури адекватен отговор на новите заплахи, които произтичат от глобалната сигурност, включително киберзаплахи и нови формати на война.
FC/ASW е важна част от стратегическите планове на Европейския съюз за изграждане на обща отбранителна политика и за увеличаване на автономността на Европа в сферата на сигурността.
Компанията производител вече е готова с първия прототип на стелт ракетата. Извършени са обширни радиочестотни тестове. Свръхзвуковата ракета е преминала изпитания в тунел, като се уточнява, че скоростта ще е много висока, но ще бъде под Мах 5. Проведени са и тестове на бойните глави и засега 80% от дизайна е фиксиран. Предстои усъвършенстването на системата за насочване. Двете ударни ракети ще имат двойна мисия. Нанасяне на наземни удари, включително потискане и унищожаване на вражеска противовъздушна отбрана, и противокорабна война.
Основната мисия на свръхзвуковата ракета ще бъде противокорабната война с допълнителна възможност за наземна атака. Дозвуковата стелт ракета е фокусирана върху наземните атаки с допълнителна способност за противокорабни мисии, особено срещу акостирали кораби. Целта на програмата FC/ASW е да замени от 2028 г. досегашното ракетно въоръжение във военновъздушните и военноморските сили на държавите участнички.
Фото defenseworld.net
Автономни наземни системи срещу „контрабатареен огън“
Морските пехотинци от САЩ са убедени, че автономните наземни безпилотни системи осигуряват много по-голяма безопасност за хората, отколкото мобилните управляеми ракетни системи с персонал. Заплахите са многоизмерни. Например ако вражески военен кораб с усъвършенствани сензори бързо идентифицира изстреляната срещу него противокорабна балистична ракета, той е в състояние веднага да отвърне на огъня. Това моряците наричат „контрабатареен огън“ и го определят като голяма опасност.
Моряците са наясно, че ако в битка не се движиш достатъчно бързо и поемеш „контрабатареен огън“, загубите са огромни и невъзвратими. Огромно предизвикателство е да се отдалечат хората от стрелящите срещу противника платформи. От тези съвсем реални сценарии е ясно, че най-добре е стрелящите платформи да се движат така, че да са на друго място още преди ракетата да е ударила целта. Затова вниманието на морската пехота е насочено към автономните наземни платформи. Те се движат много по-бързо от всякакви други платформи с екипаж. Освен това върху тях може да се монтират най-различни системи от артилерия до радари. Електронните системи оставят при всички случаи свой „електронен подпис“. Това означава, че те са заплашени от електронна война и са забележими за противника. По тази причина най-безопасни са автономните безпилотни системи без персонал. Морските пехотинци са убедени, че потенциалните ползи от автономните роботизирани платформи за армията могат да се окажат изгодни за всички видове бойни мисии.
Безпилотна подводна платформа се гмурка на 300 м дълбочина
Турската отбранителна индустрия представи нова безпилотна подводна система STM NETA 300 с повишени възможности за морски операции. Новата платформа може да се гмурка на дълбочина до 300 м и в момента се тества. Компанията производител планира да разработи допълнително безпилотни подводни системи за операции на по-големи дълбочини. Те ще бъдат за събиране на разузнавателна информация, борба с подводници, обезвреждане на експлозиви под водата, геофизично наблюдение и контрол на тръбопроводи. Новата платформа се произвежда в конфигурации, които тежат от 70 до 85 кг. Достига максимална скорост до 9 км/ч и работи под вода до 24 ч с едно зареждане на батерията.
STM NETA 300 сканира морските зони, където има опасност от мини, използвайки сонар за странично сканиране и сонар за запълване на празнини. Това позволява на потребителя да открива, класифицира и диагностицира мини или подобни на мини обекти възможно най-бързо и ефективно. Системата има и възможност за интегриране на сонар със синтетична апертура (SAS). SAS осигурява детайлни изображения на морското дъно и на подводни обекти, което е особено полезно за картографиране, археология и безопасност на навигацията. Тя събира данни, докато се движи, което значително увеличава ефективността на подводните проучвания. Намалява влиянието на фоновия шум и интерференциите, което подобрява качеството на данните. Сонарът със синтетична апертура е изключително подходящ най-вече за търсене на вражески мини и подводници, но също така и за изследвания на околната среда, подводни операции и търсене на ресурси.