Очаква се в близко бъдеще и Стара Загора да бъде удостоен със званието „Град на българската бойна слава”, каквото е предложението на общинския му съвет. Това е и причината Военният телевизионен канал, след Добрич и Тутракан, да заснеме поредния филм от едноименния сериал.
За съществуването на множество забележителни находки от дълбока древност и за паметните сражения през юли 1887 година увлекателно разказва директорът на Регионалния исторически музей Петър Калчев-убеден привърженик на тезата, че неговият град напълно заслужава гордото звание.
Акцент във филма е внушителният паметник „ Бранителите на Стара Загора”, висок 50 метра, символ на прославеното Самарско знаме, издигнат на някогашната Чадър могила, а днес парк „Българско опълчение”. В основата на паметника е костницата, която напомня за кървавия епилог на паметното сражение през юли 1877 година. Фигурите на шестима опълченци и руски офицер символизират преградата, която не позволява на огромната армия на Сюлейман паша да плени знамето и да съкруши опълченските дружини, въпреки жертвите.
Именно в боевете при Стара Загора се създава ядрото на бъдещата българска армия. На 31 юли 1877 година е грандиозният сблъсък в Руско-турската война. 3,500 българи от опълчението, част от Предния отряд на руската армия, под командването на генерал Николай Столетов, влизат в бой и доказват по безспорен начин, че са готови да жертват живота си за освобождаването на своята родина. Предвожда ги гордо развятото Самарско знаме.
Във филма са изброени имената и показани запазените портрети на част от опълченците, воювали за защитата на Стара Загора.
Този град е ярък пример за съществуването на хора, за които привързаността към свободата и родовите корени са не просто думи, а същност. И любов към своя народ, която блика направо от сърцето.