Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Може ли Русия да нанесе ядрен удар в Украйна?

[post-views]
Може ли Русия да нанесе ядрен удар в Украйна?

ВЕНЦИСЛАВ ГЕОРГИЕВ

В деня на пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна през февруари 2022 г. базата за съхранение на ядрен арсенал, в която служи Антон, е приведена в пълна бойна готовност.

„Преди това имахме само учения. Но в деня, в който започна войната, оръжията бяха в пълна готовност. Бяхме готови да разположим морски и въздушни сили и теоретично да нанесем ядрен удар“, разказва бившият офицер от руските ядрени сили пред Би Би Си.

Срещата с Антон е извън Русия от съображения за неговата безопасност. Името също е променено.

Антон е служил като офицер в свръхсекретен ядрен обект в Русия. Показва документи, които доказват мястото на службата му, званието и военната част.

Три дни след като руските войски пресичат украинската граница, Владимир Путин обяви, че руските сили за ядрено възпиране са приведени в „режим на специална готовност“.

Антон разказва, че базата му е била приведена в бойна готовност още в първия ден на войната, и твърди, че подразделението му е било „затворено в базата“.

„Всичко, което имахме, беше руската държавна телевизия. Наистина не разбирах какво означава всичко това. Автоматично изпълнявах задълженията си. Не участвахме във война, просто охранявахме ядрени оръжия“, казва той.

По думите му режимът на повишена готовност е отменен след две или три седмици.

Показанията на Антон дават възможност да се надникне в свръхсекретния свят на руските ядрени сили. Изключително рядко военнослужещите говорят с журналисти.

По данни на Федерацията на американските учени Русия разполага с около 4380 оперативни ядрени бойни глави, но само 1700 са „разгърнати“, т.е. готови за употреба. Всички държави членки на НАТО, взети заедно, разполагат с приблизително същия брой.

Съществуват опасения дали Владимир Путин може да реши да използва тактически, а не стратегически ядрени оръжия. Това са по-малки ракети, които обикновено не предизвикват широко разпространени радиоактивни облъчвания.

Въпреки това използването им би довело до опасна ескалация на войната. Кремъл изпитва нервите на Запада по всички възможни начини. Миналата седмица Путин ратифицира промените в ядрената доктрина – официалните правила, които определят как и кога Русия може да използва ядрени оръжия.

Сега доктрината гласи, че Русия може да изстреля ракета, ако е подложена на „масирана атака“ с конвенционални ракети от неядрена държава, но „с участието или подкрепата на ядрена държава“. Но дали ядреният арсенал на Русия е напълно оперативен? Някои западни експерти предполагат, че по-голямата част от руските оръжия все още са съветско производство и може изобщо да не работят.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани