Държавният секретар на САЩ Антъни Блинкън се съгласи да свидетелства публично пред в комисия на Камарата на представителите на Конгреса на САЩ относно изтеглянето на американските сили от Афганистан през 2021 г., предаде Ройтерс, позовавайки се членове на ръководена от републиканците комисия.
Председателят на Комисията по външни работи в Камарата на представителите (долната камара на Конгреса на САЩ – бел. ред.) Майкъл Маккол заяви, че Блинкън е поел ангажимент да се яви на публично изслушване на 11 декември, за да обсъди разследването на комисията относно изтеглянето преди три години.
Комисията и Държавният департамент от месеци спорят за явяването на Блинкън. През септември републиканците от комисията гласуваха да препоръчат Блинкън да бъде задържан за неуважение към Конгреса, тъй като не е изпълнил призовка.
Държавният департамент твърди, че на комисията е предоставено голямо количество информация, като Блинкън е говорил пред Конгреса на САЩ относно Афганистан повече от 14 пъти, а департаментът е предоставил близо 20 000 страници документи, сред които и транскрибирани интервюта и протоколи от брифинги на високо равнище.
На 8 септември Маккол публикува доклад от разследването на републиканците от комисията относно хаотичното изтегляне от Афганистан, в който обвинява администрацията на президента демократ Джо Байдън за провалите около евакуацията на американците.
Въпросът беше силно политизиран преди президентските избори на 5 ноември. Доналд Тръмп си навлече критики за това, че е заснел предизборно видео на Националното гробище в Арлингтън, щата Вирджиния, където се появи на церемония в памет на войниците, загинали при евакуацията, отбелязва Ройтерс.
Тръмп също така се опита да хвърли вината за изтеглянето върху вицепрезидента Камала Харис, която бе неговият основен опонент на президентските избори.
Демократите настояват, че част от вината за хаотичния край на войната – по-малко от седем месеца след началото на президентски мандат на Байдън – трябва да се търси в действията на Тръмп, който започна процеса на изтегляне, като подписа споразумение с талибаните през 2020 г.
Въпросът може да стане още по-политизиран след завръщането на Тръмп в Белия дом на 20 януари, след като по време на предизборната си кампания той говореше за уволнение на отговорните за изтеглянето от Афганистан лица, отбелязва Ройтерс.
Източник: bta.bg