Сирийските бунтовници съобщиха днес, че са започнали да навлизат в Хама, важен град, където проправителствените сили, подкрепяни от интензивни руски въздушни удари, се опитват да предотвратят нова победа за бунтовниците и да спрат тяхното мълниеносно напредване, предаде Ройтерс.
Бунтовническият командир Хасан Абдул Гани публикува в социалните мрежи, че опозиционните сили са започнали да навлизат в Хама. Държавните медии съобщиха по-рано, че проправителствените сили са отблъснали нападението.
Бунтовниците се опитват да влязат в Хама от вторник насам и тази нощ се водеха тежки сблъсъци със сирийската армия и подкрепяните от Иран военизирани групировки, подкрепяни от руски въздушни удари, съобщиха и двете страни от конфликта.
Бунтовниците поеха контрол над основния северен град Алепо преди седмица и оттогава напредват на юг от своя анклав в северозападната част на Сирия, достигайки във вторник до стратегическо възвишение, разположено северно от Хама и напредвайки вчера към източните и западните покрайнини на града.
Хама остана под правителствен контрол по време на гражданската война, избухнала през 2011 г. Падането на града може да разтърси силно Дамаск и неговите руски и ирански съюзници, а също така да открие пътя за напредване на бунтовниците към град Хомс, който е ключов кръстопът в страната.
Хама е критично важен и за контрола над два града със значителни малцинствени религиозни общности – Махарда, където живеят много християни, и Саламия, обитаван основно от мюсюлмани исмаилити.
Най-могъщата бунтовническа групировка е сунитската ислямистка „Хаят Тахрир аш Шам“, бивше разклонение на „Ал Каида“ в Сирия. Лидерът ѝ Абу Мохамед ал Голани заяви, че ще защитава религиозните малцинства в Сирия, но мнозина остават изпълнени със страх от въстаниците.
Вчера Ал Голани посети историческата крепост на Алепо, което се приема за момент, символизиращ въстанието на сирийските бунтовнически групировки, които бяха изтласкани от града през 2016 г. след месеци на обсада и на ожесточени боеве.
„Хаят Тахрир аш Шам“ и другите бунтовнически групировки се опитват да затвърдят контрола си над Алепо, поставяйки го под управлението на т.нар. „Правителство на спасението“, което те установиха в северозападния си анклав.
Жителите на Алепо сега разказват, че има недостиг на храна и гориво, а телекомуникационните връзки са прекъснати.
Русия и Иран бяха изключително важни за успеха на Асад да възстанови контрол над по-голямата част от територията на Сирия и над основните ѝ градове в периода между 2015 и 2020 г. и са поели ангажимент да му помагат. Но в момента Москва воюва в Украйна, докато най-важният регионален съюзник на Иран – ливанското движение „Хизбула“, години наред помагащо на Асад в Сирия, претърпя тежки загуби от Израел през последните два месеца, отбелязва Ройтерс.
Източник: bta.bg