Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Контраадмирал Кирил Михайлов: Интересът за служба във ВМС е устойчив

[post-views]
Поемаме командването на противоминната група в Черно морев
Favicon_File

Андрей Рангелов

Минните заграждения във водите на Украйна ще бъдат задача на бъдещи продължителни действия след приключването на конфликта, казва командирът на ВМС

Контраадмирал Кирил Михайлов: Интересът за служба във ВМС е устойчив
Контраадмирал Кирил Михайлов

–       Г-н контраадмирал, какви са резултатите от завършилата неотдавна трета активация на противоминната група в Черно море, в която участва и българският минен ловец „Струма”? Може ли да се каже, че групата, чиято дейност започна тази година, вече пълноценно осигурява защитата от минната опасност в акваторията на натовските държави на Черно море – България, Турция и Румъния?

–       Със завършването на третата активация на противоминната група в Черно море завършва и цикълът на оперативно използване на групата под командването на ВМС на Турция. В рамките на нейното провеждане силите отработиха пълноценно поставените задачи, като същевременно взеха участие и в българско-румънското противоминно учение „Посейдон 24“. Това позволи на екипажите да се запознаят с разликите в оперативните способности на отделните участващи сили, както и да отработят отделни епизоди във взаимодействие със сили, които не са част от групата.

Анализът на резултатите показва нарастване на степента на единно разбиране за стандартите и процедурите за работа в борбата с минната опасност на море, което, от своя страна, води до усъвършенстване на оперативната съвместимост на противоминните сили на страните участнички.

Естеството на борбата със заплахата е такова, че на първо място трябва да се елиминира нейният източник – минните заграждения във водите на Украйна. Това ще бъде задача на бъдещи продължителни действия след приключването на конфликта и ще изисква подготвени оперативно съвместими сили, което е и една от целите на групата. 

Пълноценното осигуряване на защита от минната опасност в западната част на Черно море е комплексен проблем, за решаването на който се изискват кооперативни действия, необходимите способности и подготвен личен състав – условия, върху развитието на които ВМС са съсредоточили усилията си.

Като показател за успешното решаване на проблема може да се приеме възстановяването на корабния трафик до нива отпреди конфликта. В това отношение към момента има ясно изразена тенденция, от която може да се направи заключение, че морският бизнес възвръща доверието си към безопасността в морските пространства на трите държави участнички. 

В този ред на мисли, въпреки че по време на стотиците проплавани мили и часове на море от проведените до момента активации, силите от противоминната група не са открили фактически дрейфаща мина в зоната на операцията, тя може да се определи като изключително успешна.

–       Как ще продължи дейността на групата в бъдеще и какви основни прояви са предвидени за 2025 г.?

–       Оперативното използване на групата през следващата година ще се изпълнява в съответствие с график, утвърден от Комитет за Противоминната военноморска група в Черно море (MBSC), състоящ се от командирите на Военноморските сили на страните участници.

За ВМС на България през следващата година акцент ще бъде поемането на функциите на командваща групата нация за срок от шест месеца. Това ще се случи още през януари, когато ще домакинстваме среща на Комитета, в рамките на която ще се проведе и церемония по сдаването от страна на Турция и приемане на командването от страна на България.

 В планираните активации под българско командване до юни, включително, ще участваме с офицер командир на оперативната група, офицер, управляващ силите на море, специалисти за част от длъжностите в щаба на групата, както и осигуряване на необходимите условия за тяхната работа. Освен с посочените офицери ще вземем участие едновременно с противоминен кораб и корабна платформа за командване и управление на силите на море.

В съответствие с графика за оперативното развръщане на групата по време на активациите през 2025 г. силите и средствата ще продължат да изпълняват поставените задачи, следвайки възприетия модел на действие, съчетавайки самостоятелни действия на море и участие във военноморски учения на трите крайбрежни държави участнички.

–       Освен сформирането и дейността на противоминната група кои бяха основните събития за българските Военноморски сили през 2024 г.? Успешна ли беше годината за ВМС? Изпълни ли флотът всички планирани задачи?

–       Основните акценти в подготовката на ВМС през настоящата година бяха свързани с провеждане на подготовка за поддържане и развитие на способности за изпълнение на мисиите на Въоръжените сили, гарантиране на морския суверенитет, защита на националните морски пространства и за изпълнение на поставените задачи по възпиране и отбрана.

Въпреки сложната военнополитическа обстановка в Черноморския регион и наложените в тази връзка ограничения ВМС изпълниха всички основни мероприятия по подготовката, заложени в „План за дейността на ВМС през 2024 година“. Освен новосформирана противоминна група MCM Black Sea, традиционно е и участието ни в учения, планирани от ВМС на САЩ, Военноморското командване на НАТО, страни – членки на НАТО, и от страните в Черноморския регион, като от началото на годината ВМС взеха участие в ученията Dynamic Manta, Ariadne, Sea Shield, Mare Aperto, Kurtaran, SNOW MASTER, Dacia Tomis 24, REPMUS, NIRIIS и Dynamic Move и редица конференции и работни срещи с партньорските държави.

Трябва да подчертая, че 2024 г. беше рекордна за ВМС по отношение на организиране и провеждане на международни учения на наша територия.

През юни се проведе националното водолазно учение с международно участие „Тритон 2024“ с основен фокус борба с минната опасност и дълбоководни водолазни операции.

Важен ангажимент за ВМС и страната ни беше домакинството на третото издание за годината на съвместното учение на ВМС на САЩ и Украйна Sеа Breez 24-3 през септември, както и провеждането на съвместното българско-румънско противоминно учение Poseidon през ноември. Основен акцент и на двете учения беше борбата с минната опасност.

Една от основните цели в подготовката на ВМС беше планирането и провеждането на националното военноморско учение с международно участие „Бриз 2024” през юли, което осигури възможността за повишаване на оперативната съвместимост и взаимодействието между участващите държави чрез отработване на съвместни задачи и водене на широк спектър от бойни действия на море в операция за осигуряване на морската сигурност в региона.

Офицери от Военноморските сили се включиха и в командно-щабното учение „Щит-24”.

–       Как военните моряци се отнасят към предвиденото увеличение на заплатите на военнослужещите с 30% от началото на 2025 г.? Наблюдава ли се по-голяма мотивация за служба?

–       Мнението на военнослужещите от Военноморските сили в този аспект не е било обект на специализирано изследване. Въпреки това считам, че нагласите към предвиденото увеличение на заплатите са положителни, с оптимизъм за повишаване на социалния статус. Повишаването на възнагражденията на военнослужещите е както заслужено, така и необходимо на фона на реалната икономическа обстановка.

Най-положителното тук е, че имаме промяна в принципа на формиране на заплатата на военнослужещите. До момента тя се определяше на ежегодна база, обявена в Закона за бюджета. През последните 9–10 години тази база е в размер на 380 лв. и не е актуализирана. Това на практика доведе до изоставане на възнагражденията на военнослужещите от пазара на труда.

С последните законови промени заплатата на военнослужещите се предвижда да бъде обвързана, считано от 1 януари 2025 г., и за в бъдеще – със средната работна заплата за второто тримесечие на предходната година, като информацията ще се взема по данни от Националния статистически институт. Това означава, че се залага механизъм, съгласно който месечните възнаграждения в БА ще бъдат актуализирани ежегодно, което безспорно ще се отрази положително на мотивацията за военна служба.

–       Очаквате ли увеличението на заплатите да доведе до увеличение на броя на кандидатите за матроси в конкурсите, които ВМС провеждат, и може ли това увеличение да се превърне в основен фактор за решително преодоляване на некомплекта на личен състав?

–       Към настоящия момент е в ход конкурс за приемане на военна служба на лица, завършили граждански, средни или висши училища в страната или в чужбина. Обявени са 61 (шестдесет и една) вакантни длъжности за матроси във военни формирования от Военноморските сили, като срокът за подаване на заявления за участие в конкурса е до 23.12.2024 г.

Конкурсът беше планиран, така че да бъде използван максимално положителният ефект както от анонсираното увеличение на заплатите на военнослужещите, така и от провеждащата се по медиите рекламна кампания за приемане на военна служба. Очакванията, разбира се, бяха за по-голям „наплив“ на кандидати за служба във Военноморските сили.

В сравнение с обявения повишен интерес за служба във военните формирования на Сухопътните войски бих казал, че при нас, във Военноморските сили, интересът е устойчив.

На база на прогнозната информация от основните регионални структури на Централно военно окръжие, окомплектоващи Военноморските сили, се очаква съотношението брой кандидати за вакантна длъжност да бъде в същия порядък като постигнатото съотношение на проведения в началото на годината конкурс, или като стойност това е 2,76 на приключилия конкурс през март 2024 г., към 2,87 за текущия конкурс. Разбира се, и при Военноморските сили броят на кандидатите е имал своите пикове и спадове, но като определям интереса като „устойчив“, мотивът ми е сравнението, което правя със средно постигнатото съотношение от 2,48 броя кандидати за вакантна длъжност за проведените конкурси през последните 10 години.

Що се отнася до ефекта от повишението на заплатите, считам, че той ще бъде по-забележим след практическото реализиране на заложените в ЗОВСРБ промени в този аспект. Положителната тенденция на окомплектоване на Военноморските сили не може да се задържи само с наемане на нови военнослужещи. Надявам се повишаването на възнагражденията на военнослужещите да има положителен ефект върху другата компонента на окомплектоването – задържането на военна служба, или казано с други думи, да спре „отливът на кадри“, за които основен мотив за напускане е ниското възнаграждение.

–       Какви са основните учения и тренировки, в които ще участват Военноморските сили през 2025 г.?

–       Основните учения и тренировки, които ВМС ще проведе през 2025 г., са националното военноморско учение на ВМС с международно участие „Бриз 2025”, национално водолазно учение на ВМС с международно участие „Tритон 2025” през септември и съвместното българско-румънско противоминно учение BGR–ROU MCM Poseidon в Румъния.

         Освен в тези учения  ВМС ще участва с личен състав и в много други планирани международни инициативи.

–       Как флотът ще отбележи морския празник Никулден?

–       Във Варна и Бургас организираме съвместно с двете общини празнична никулденска трапеза.

Във Варна от 11,00 ч. – провеждане на военен ритуал и отслужване на молебен за здраве и сила на военните моряци по случай църковния празник на Св. Николай Мирликийски – пред православния храм ,,Св. Николай Чудотворец“.

В гр. Бургас от 11,00 ч. – церемония по издигане на националното знаме пред сградата на община Бургас, и от 11,45 ч. – участие в литийно шествие с пренасяне на венец в памет на загиналите моряци до Моста в Приморски парк.

В Черноморец от 09,00 ч. отбелязване на празника пред църковния храм и хвърляне на венци и цветя в морето в памет на загиналите моряци.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани