За честна, добросъвестна и обективна журналистика ратува книгата „Медиите и войната”. Изданието беше представено в Софийския университет „Свети Климент Охридски”. В обсъждането на книгата се включиха знакови имена от журналистиката, историци, университетски преподаватели, членове на Съвета за електронни медии, дипломати.
Това е втората книга от поредицата „Медийна сигурност” и е посветена на отношението на медиите към войната. Знаете, че в момента има поне три театъра на военни действия, които са много близо до България и нещата стават все по-несигурни, все по-тревожни, коментира един от съставителите на изданието – професор Борислав Градинаров.
Професор Градинаров е убеден, че обективното и честно отразяване на събитията зависи от силата на характера на журналиста.
Достойнството на книгата е, че тя събира гледни точки на хора с различни професии и с различен подход към темата, изтъкна другият съставител – журналистът Валерий Тодоров, който е преподавател, професор, бивш кореспондент в Москва и генерален директор на БНР.
Според Валерий Тодоров основно качество на журналиста трябва да е честността. Той апелира за по-малко политическа коректност и повече човешка отговорност.
В дискусията при представянето на книгата автори и гости споделиха тревогата си, че в днешно време започваме да свикваме с войните, а мирът изчезва от лексиката в обществото. Трябва в медиите да говорим с по-спокоен език, категоричен беше Валерий Тодоров.