Събитията в Сирия показват, че страните със стратегическо партньорство с Русия може да разчитат на Москва само докато са полезни на президента Владимир Путин, заяви днес германският министър на отбраната Борис Писториус, цитиран от Ройтерс.
По време на кратка визита в Йордания, на път за Ирак, Писториус посети и военновъздушната база „Ал Азрак“. След това в Багдад той ще обсъди начините за подпомагане на стабилизирането на региона след падането от власт на сирийския президент Башар Асад.
Министърът не уточни какво ще означават събитията за участието на Германия в региона, но каза, че военните мисии на страната в Близкия изток, които включват около 600 военнослужещи, по-скоро ще бъдат увеличени, а не намалени.
Като част от ръководената от САЩ коалиция от около 70 страни, Германия има войски в Ирак от 2015 г., за да подпомага местните сили. Те се опитват да предотвратят възраждането на „Ислямска държава“, която през 2014 г. завзе големи територии в Ирак и Сирия, но по-късно беше отблъсната.
Йорданската база „Ал Азрак“ се използва като логистичен център за мисията, а германските военновъздушни сили изпълняват оттам мисии за презареждане във въздуха.
Германия също така изпрати около 300 военнослужещи в мироопазващата мисия на ЮНИФИЛ, която следи демаркационната линия с Израел.
Междувременно германската министърка на развитието Свеня Шулце заяви, че дебатът дали сирийските бежанци трябва да се завърнат у дома след падането на режима на Башар Асад е „обезпокоителен“, предаде ДПА.
„Намирам дебата по този сложен въпрос, който беше предизвикан от някои консервативни лагери през последните дни, че хората вече трябва да бъдат върнати, за донякъде обезпокоителен“, каза тя.
По-рано Йенс Шпан от Християндемократическия съюз (ХДС) предложи германското правителство да наеме самолети за Сирия и да предложи на бежанците в Германия парични стимули, за да се възползват от полетите.
Шулце заяви, че все още е твърде рано да се прецени дали Сирия ще бъде достатъчно безопасна, за да могат бежанците да се върнат у дома.
„Много неща изглеждат възможни: разпадане на държавата и радикализация, от една страна, но също така и развитието на държава, която гарантира сигурност, свобода и основни права за всички свои граждани“, добави тя.
„Само една стабилна Сирия, която зачита човешките права, предлага перспективата хората да могат да се завърнат там и да възстановят родината си“, каза Шулце.
Източник: bta.bg