Южнокорейският парламент гласува днес импийчмънт на президента Юн Сук-йол, предадоха Ройтерс и Франс прес.
Мярката бе подкрепена при тайния вот от 204 депутати при необходимо квалифицирано мнозинство от 200 гласа в 300-местния еднокамарен парламент.
Това означава, че поне 12 народни представители от консервативната партия на държавния глава „Силата на народа“ са гласували за неговото отстраняване.
Всички 300 депутати от Националното събрание участваха в гласуването.
Осемдесет и пет депутати гласуваха с „против“, трима – с „въздържал се“, а осем бюлетини бяха обявени за невалидни.
Около 200 хиляди демонстранти са се събрали пред сградата на Националното събрание. Те избухнаха в радост при обявяването на резултатите от гласуването, съобщиха журналисти от АФП, които са на място.
Сега Конституционният съд на Южна Корея разполага със срок от 180 дни, за да потвърди отстраняването на 63-годишния Юн Сук-йол от президентския пост.
Изпълняващ длъжността държавен глава междувременно ще бъде премиерът Хан Док-су. 75-годишният Хан, който е независим, напусна партията на Юн след нейното поражение на парламентарните избори през април тази година.
Юн Сук-йол потвърди, че ще се оттегли от президентския пост, предаде АФП.
„Дълбоко разочарован съм… но трябва да се оттегля“, каза по телевизията отстраненият южнокорейски президент. Той призова да бъде сложен край на „политиката на невъздържаност и конфронтация“ в полза на „политика на обсъждане и съобразяване“.
„Ще давам най-доброто от себе си за страната до сетния си дъх“, обеща Юн Сук-йол, цитиран от Ройтерс. Той призова за подкрепа за изпълняващия длъжността държавен глава Хан Док-су.
Хан, който е премиер на Южна Корея, обеща, цитиран от АФП, да мобилизира „всичките си сили“, за да „осигури стабилно управление“. Говорейки пред репортери, той добави, че поема президентския пост „с натежало сърце“.
След като Националното събрание гласува импийчмънт на президента Юн Сук-йол, Конституционният съд разполага със срок от 180 дни, за да потвърди отстраняването на държавния глава.
Конституционният съд обеща да разгледа случая бързо и справедливо. Той ще се събере още в понеделник, предаде Ройтерс.
Изпълняващият длъжността министър на отбраната Ким Сон-хо призова армията да поддържа готовност и нареди на офицерите да предприемат бързо мерки за стабилизиране на командваните от тях поделения.
Хан Донг-хун, лидерът на консервативната партия на отстранения президент, обяви, че няма да подава оставка.
По-рано някои депутати от формацията призоваха Хан да се оттегли.
Преди два дни партийният лидер призова за незабавен импийчмънт на държавния глава.
Консерваторът Юн Сук-йол, чиято популярност е ниска, въведе военно положение на 3 декември, за да се сдобие с повече власт, но само няколко часа по-късно еднокамарният парламент, в който либералната Демократическа партия има мнозинство, го принуди да отмени мярката.
В събота миналата седмица Националното събрание вече направи опит да отстрани държавния глава. Той обаче се провали, тъй като неговата консервативна партия бойкотира гласуването и така не се събра кворум.
Юн Сук-йол е третият южнокорейски президент, за чийто импийчмънт гласува парламентът на страната, отбелязва АФП.
Пак Гън-хе бе отстранена от поста през 2017 г. заради корупция и злоупотреба с власт.
През 2004 г. южнокорейският парламент гласува импийчмънт на президента Но Му-хьон заради предполагаеми нередности по време на предизборна кампания. Два месеца по-късно обаче Но бе възстановен на поста от Конституционния съд. Той се самоуби през 2009 г. – година след края на мандата си.
Източник: bta.bg