Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Софтуерният сектор у нас расте с 16,5 на сто

[post-views]
[post-views]
Софтуерният сектор у нас расте с 16,5 на сто
Favicon_File

Андрей Рангелов

Нарастване с 16,5 на сто в приходите на софтуерния сектор у нас – до 8,705 млрд. лева за 2023 г., отчита годишното проучване на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ) за състоянието и развитието на софтуерния сектор в България – „БАСКОМ барометър 2024”, представено в София. Сред присъстващите на представянето беше и еврокомисарят за стартиращи предприятия, научни изследвания и иновации Екатерина Захариева.

Анализът обхваща малко повече от 6000 компании и покрива последните три години, като 2024 г. все още е прогнозна, тъй като компаниите все още не са си обявили финансовите отчети, обясни при представянето Георги Янчев, член на УС на БАСКОМ. За 2024 г. се прогнозира ръст от 12,4 на сто до близо 10 млрд. лева приходи в сектора.

Янчев коментира, че въпреки трудните макроикономически периоди, софтуерната индустрия все още расте. Той обаче добави, че не всички компании растат, като има и такива, на които приходите намаляват, но болшинството растат, някои с по 20, 30 и 40 процента на годишна база.

Изследването показва, че софтуерният сектор е номер едно по износ на услуги с дял от 28 на сто. За 2023 г. са регистрирани над 450 нови компании в сектора, открити са близо 2700 нови работни места, за 2024 г. се очаква да се открият още над 2000 работни места.

Към днешна дата общият брой на заетите в сектора е над 60 000 души, показват данните. Те са около 1,9 на сто от всички работещи в България, внесените данъци и осигуровки от тях са с 5,9 на сто от всички данъци и осигуровки. Едно работно място в софтуерния бизнес генерира от данъци и такси над три пъти повече от средното за страната. През 2023 г. секторът е платил над 2,3 млрд. лева данъци, а за 2024 г. се очаква те да надминат 2,7 млрд. лева, отчита проучването. Според анализа изкуственият интелект е внедрен в процесите и в работата на около 95-96 на сто от компаниите в софтуерната индустрия.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани