Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Създават новия дизайн на БМП „Брадли“с дигитално инженерство

[post-views]
[post-views]
Създават новия дизайн на БМП „Брадли“с дигитално инженерство
Favicon_File

Михаил Григоров

Армията на САЩ доведе до крайната фаза разработването на нова бойна машина на пехотата XM30, която трябва да замени легендарната М2 „Брадли“. В това начинание се залага на дигиталното инженерство, за да се спестят време и пари при разработването на новата бойна платформа. Машината се изгражда по модулен и отворен стандарт, наричан още отворена архитектура. Това позволява по-бърза и успешна замяна на различните компоненти за постигане на желаната модернизация. Избрани са две от водещите американски отбранителни компании и е гласуван бюджет за осъществяването на това важно за американската армия начинание.

Пентагонът обяви, че легендарната бойна машина на пехотата на американската армия М2 „Брадли“ ще бъде заменена от новата БМП XM30. Беше започнат епичен поетапен процес, озаглавен „Заменете „Брадли“, който започна след историческата фаза „Създай „Брадли“, но едва наскоро САЩ разкриха новия концептуален образ на бойната машина на пехотата. Американската армия обяви два договора на обща стойност $1,6 млрд. за фазите на детайлно проектиране и изграждане на прототип и тестване, използвайки пълни и открити състезателни процедури за програмата за подмяна на бойната машина „Брадли“. Изпълнението на договорите е възложено на две от най-големите американски отбранителни компании. Като част от следващата фаза за „опционално“ пилотирана бойна машина (OMFV) програмата ще бъде преименувана на Програма за механизирана бойна машина на пехотата XM30. Първоначалната фаза на проектиране е вече завършена.

Опционално пилотирана бойна машина (ОПБМ) означава военна платформа, която може да бъде управлявана както от пилот, така и автономно, без човешки оператор на борда. Тези системи предлагат гъвкавост в бойната среда, позволявайки на операторите да изберат най-подходящия режим на управление в зависимост от ситуацията. Основните характеристики на тези бойни машини включват преди всичко двурежимност. Това е способност на машината да работи както с пилот, така и в автономен режим, което осигурява максимална оперативна гъвкавост. Това включва също така и напреднала технология. Използват се технологии за автономно управление и изкуствен интелект, които позволяват на платформата да взема решения в реално време. Опционалните машини осигуряват по-голяма безопасност на екипажа. Предлагат възможност за управление от разстояние, което значително намалява риска за живота на военния персонал при опасни операции. Опционалните машини са и многофункционални. ОПБМ могат да бъдат оборудвани с различни системи и оръжия, което ги прави полезни в разнообразни тактически сценарии.
Американската армия очаква, че XM30, която ще замени бойните машини „Брадли“, ще донесе нови способности, които ще променят начина, по който формациите се бият в бъдеще. Разработена с модулна отворена системна архитектура, XM30 ще позволи добавянето на нова технология към машината, тъй като тази технология се развива, осигурявайки превъзходство срещу всеки бъдещ противник.

Полевите изпитания на ХМ30

От ръководството на „Програмата XM30“ заявяват, че тя е много успешна. Итеративната концепция на армията и подходът за дигитален дизайн, съчетани с повишен акцент върху конкуренцията, позволяват на програмата бързо да проектира трансформационна способност за армията от 2030 г. и след това.

„Итеративната концепция на армията“ се отнася до процеса на разработване и усъвършенстване на военни стратегии, тактики и технологии чрез итеративен подход. Това означава, че концепциите се тестват, оценяват и променят в цикли, вместо да бъдат разработени веднъж и след това изпълнени.
Основните характеристики на концепцията са постепенното усъвършенстване, гъвкавостта, интегрирането на нови технологии и ангажираността на личния състав. Новите идеи и технологии се изпитват на практика, след което се анализират резултатите, което води до корекции и подобрения. Итеративният подход позволява на армията да реагира бързо на променящите се условия и новите заплахи, адаптирайки се към тях в реално време. По този начин армията може по-ефективно да интегрира нови технологии и тактики в бойните операции. Процесът включва обратна връзка от полевите командири и военнослужещите, което подобрява реализацията на концепцията. На двете компании, получили договора, е възложено да разработят единайсет прототипа за всички фази на изпитанията на новата бойна машина на пехотата.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани