В Телеграм канала „Новини от България“ е засечен сигнал за започване на дезинформационна кампания, повод за която е станало изслушване в парламента на министъра на отбраната Атанас Запрянов. Става въпрос за препечатка на статия от български сайт озаглавена „ 3000 души ще бъдат дислоцирани в базата на НАТО в Кабиле“. Източникът на дезинформация поставя заглавие, целящо прокарване на внушения: „Готвят България за война с Русия – на базата в Кабиле разместват бригада на НАТО“ . В друг проруски канал се прокарва внушението, че промени в Закона за въоръжените сили предвиждат изпращането на български войници в чужбина, като предпоставка за въвличане на България във война.
Дезинформационните публикации твърдят, още че председателят на Народното събрание Наталия Киселова е прочела съобщение от парламентарната трибуна, в което се казва че министърът на отбраната Атанас Запрянов е разрешил изпращането на български войници извън страната. В публикациите се твърди, че предстои окупация на България и че държавата ще се използва като следваща отбранителна линия във войната срещу Русия. Това, според дезинформацията, се случва с разрешението на администрацията на американския президент Джо Байдън, който използва всички възможности за удължаване на украинската агония и въвличане на Европа във войната, чрез т.нар. „източен фланг“ на НАТО.
Дезинформацията коментира и темата за повишаването на бюджета за отбрана, чиято цел е огромни средства да бъдат насочени към силовите структури и да се организира насилствена мобилизация по украински модел. Дезинформационният наратив завършва с посланието, че България и Европа се намират на прага на война и следващите седмици ще са критични, както е предупредил унгарският премиер Виктор Орбан.
ОПРОВЕРЖЕНИЕ
Изпращането на въоръжени или невъоръжени български военнослужещи извън страната, по какъвто и да е повод, никога не е било обсъждано, не се обсъжда и няма да се обсъжда. Това многократно е заявявал министърът на отбраната Атанас Запрянов. Въпросът никога не е бил поставян нито пред политическото, нито пред военното ръководство на Министерство на отбраната. Следва да се има предвид, че въпроси от такова естество се решават единствено от Народното събрание. Фалшивите новини за изпращането на военнослужещи извън страната влияят върху обществото и засягат желанието на гражданите да се присъединят към Въоръжените сили.
Тук трябва да се подчертае : Нито едно българско правителство или партия от началото на войната на Русия в Украйна през 2022 г. не е изразявало желание или намерение да изпраща български войски в Украйна.
Според анализатори зачестилите изказвания за хипотетично изпращане на български войски в Украйна са част от цялостна хибридна война, която се води срещу Европа. Обсъждането на възможност да се влезе във войната е „елементарен психологически механизъм на фрустриране на хората“. Тези изказвания целят да се намали политическата популярност на формациите, които смятат, че България трябва да спазва задълженията си като съюзник в НАТО за опазване на общата сигурност.
Отделните правителства на страните от НАТО, и ръководството на самия Алианс също подчертаха, че не се планира изпращането на съюзнически войски в Украйна. Българските власти също неколкократно увериха, че няма и никога не е имало планове да бъдат изпращани български войници в Украйна.
Колкото до темата с повишаването на бюджета за отбрана, това винаги е била последователна политика на политическото и военно ръководство на МО. Необходимостта от увеличаване на заплатите в армията, разходите за модернизация, както и решаването въпроса за некомплекта, са належащи за страната ни като пълноправен член на НАТО.
Министърът на отбраната Атанас Запрянов коментира:
„ Аз подкрепих бюджета в частта със социалните разходи, тъй като предвижда увеличение заплатите на военнослужещи, съгласно извършената от Народното събрание корекция в Закона за отбраната и въоръжените сили. Апелирам народните представители да подкрепят в тази част бюджета, тъй като е ключово важно, за да попълним вакантните длъжности в Българската армия. Само като пример до реализирането на тази инициатива за едно место имахме 0,8 кандидати, докато сега постигаме три, четири кандидати за едно място. Бюджетът обаче не ни осигурява достатъчно средства за капиталови разходи. Аз съм апелирал за 2,5 % от БВП предвидени за бюджета за отбрана. Сегашният проект са предвидени 2 %, което ще стагнира част от проектите предвидени за стартиране нови проекти за превъоръжаване на въоръжените сили. И ще се получи следната ситуация – ще попълним хората в армията, но ще забавим модернизацията.“
В последните години държавите от Алианса отделят за отбрана близо 3 процента от БВП. Към момента общото становище в НАТО е, че страните трябва да отделят 3 процента и повече, като има призиви и за 4 процента.
В заключение : Няма опасност от въвличане на страната ни и Европа във война. Това е повтарящ се руски дезинформационен наратив, който цели да създаде напрежение и разделение в обществото. Твърденията, че НАТО е част от войната между Русия и Украйна с покровителството на САЩ, са чисти руски спекулации.