Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

В НДК по празниците – за всекиго по нещо

[post-views]
[post-views]
В НДК по празниците – за всекиго по нещо

Празничният новогодишен концерт с маестро Табаков вече е по средата на програмата

Новогодишният музикален фестивал в Националния дворец на културата започва по традицията, която наложи създателят му маестро Емил Чакъров: още от 17 декември и до 5 януари. Като започва и завършва с детска програма, част от нея – от деца за деца. Официалното начало на 17.12 поставя концертът „Свята нощ” на Детския хор на БНР с коледни песни от цял свят (зала 3 от 19,00 ч.).

Освен кулминацията на фестивала – Празничният новогодишен концерт (на 1 януари от 19,00 ч.) с диригент маестро Емил Табаков и солистки – Светлина Стоянова и Виви Василева (перкусии), в зала 1 на НДК, ще има и концерт с най-доброто от филмовата музика по света и оперетен бал. На 28.12 от 19,00 ч. Националният музикален театър представя оперетна гала, озаглавена „С вълшебните струни на цимбала”. Този инструмент не е звучал от десетилетия на наша сцена. В програмата са включени откъси от композиторите Калман, Лехар, Щраус, Супе. Специален гост на събитието е цимбалистът Карой Вадас. А филмовата музика на Джон Уилямс ще чуем в същата зала на 29.12 от 19,00 ч. – от лентите „Междузвездни войни”, „Сам вкъщи”, „Супермен”, „Извънземното” и др.

Програмата на фестивала предлага класически, хорови и джазконцерти, балет, детски събития, оперета. Като НДК посреща зрители и във 2.,3. и 9. зала. На 22.12 от 19,00 ч. Балетът на Опера Пловдив представя премиерния танцов спектакъл „Пианото”, създаден от Иржи Бубеничек за Кралския балет на Нова Зеландия.

За любителите на джаза са предвидени две събития. Концертът е с участието на Академичния брас бенд към Националната музикална академия с диригент тромпетиста  и композитор д-р Михаил Йосифов (зала 3 на НДК на 22.12 от 19,00 ч.). Специални гости са Орлин Горанов и Еделина Кънева. А „Новогодишен джаз сюрприз” (27.12 от 19,00 ч. в зала 3) е проект на Ангел Заберски–син, като участват и Михаил Йосифов, Стоян Янкулов – Стунджи, Велислав Стоянов и др.

Четири по-малки концерта се предлагат в зала 9. Сред тях са: на 21.12 от 11,00 ч. „Матине преди Коледа” на  Националното музикално училище, а от 18,00 ч. същия ден следва „Традиция по Владигеровски” – концерт и изложба за 125 г. от рождението на композитора Панчо Владигеров в изпълнение на Зорница Иларионова (цигулка) и Мартина Табакова (пиано). Отново в зала 9 от 19,00 ч. на 26.12 ще чуем „Гласовете на божественото” с Камерен ансамбъл „Св. Йоан Кукузел-Ангелогласният”, а концертът, озаглавен  „Рождественска възхвала”, представя тропари от Йоан Кукузел и православни песнопения.

Тази година програмата на Празничния новогодишен концерт на 1 януари включва музика от Росини, Сметана, Бизе, Гершуин, Щраус и се провежда съвместно със Софийската филхармония. А в следващите дни има още две събития, предназначени за най-младата публика. На 4.01 в зала 2 (Театър „Азарян”) от 17,00 ч. детска вокална група „Бон-Бон” представя мюзикъла „Пепеляшка”. А на 5.01 в зала 3 също от 17,00 ч. програмата за деца продължава с „Аладин и танцуващата музика”, а децата гости ще мотан да се включат с танци, но облечени в бални и официални дрехи.

„Стефан Мавродиев. Играещият човек” – след 6 книги с поезия, писана от самия актьор Стефан Мавродиев, това е вече биографична книга, написана за него прилежно от Огнян Панов, а главният разказвач е Маврото. Самият актьор, когото познаваме от стотици творби – в театъра, в киното, в телевизионния театър. И до днес Стефан Мавродиев има премиери в своя театър, където играе от години наред – на булевард „Дондуков”, в Младежкия. Истинският живот е работата, казва актьорът, а театърът и днес е връзката между хората. Всъщност, казва актьорът, времето ни не минава, ние минаваме през времето и това е самото живеене.
„Стефан Мавродиев. Играещият човек” – след 6 книги с поезия, писана от самия актьор Стефан Мавродиев, това е вече биографична книга, написана за него прилежно от Огнян Панов, а главният разказвач е Маврото. Самият актьор, когото познаваме от стотици творби – в театъра, в киното, в телевизионния театър. И до днес Стефан Мавродиев има премиери в своя театър, където играе от години наред – на булевард „Дондуков”, в Младежкия. Истинският живот е работата, казва актьорът, а театърът и днес е връзката между хората. Всъщност, казва актьорът, времето ни не минава, ние минаваме през времето и това е самото живеене.

Георги Господинов спечели и „Хеликон”

Писателят Георги Господинов, носител на наградата „Букър” за романа си „Времеубежище”, получи и тазгодишната литературна награда на книжарници „Хеликон”. Със статуетката „Орлето на Хеликон” този път той беше отличен за последния си роман „Градинарят и смъртта”. Той каза, че е радостен, че на събитието присъстват много хора от литературните среди. Бил съм номиниран за други награди, на които съм бил единственият в публиката, защото всички други, разбирайки, че няма да вземат наградата, не са идвали, хубавото тук е, че имаме номинирани хора и сме заедно, посочи писателят. Според него това е някакъв нов език, знак, че се създава среда. „Защото литературата е нещо, което, като го скъсаш три пъти на пет години, много трудно се възстановява.” А за „Градинарят и смъртта” писателят обясни, че книгата е за това хората да се осмелят да говорят за трудни теми. За втора поредна година председател на журито беше проф. Кирил Топалов, а останалите членове бяха Бойко Ламбовски, Емануил Видински, доц. Юрий Дачев и доц. Елка Димитрова. А проф.Топалов сподели: „Аз мисля, че българският писател пише не, за да бъде номиниран, не, за да получава награди, а ако има какво да каже и ако може да го каже. Това е смисълът. Ако нямаш какво да кажеш, не се хващай да пишеш. Бъди добър читател. Не е малко това един човек да бъде добър читател и е по-добре, отколкото да бъде лош писател”.

Накратко

Тази вечер, 20 декември, в зала 1 на НДК професионалният ансамбъл „Чинари” на баща и син Асен и Калоян Павлови представят с колегите си от трупата фолклорния спектакъл „Ние, българите” – след 21 концерта тази година в Китай.

Ал Бано, класикът на италианската поп музика, гостува отново в София на 10 май догодина в зала 1 на НДК. Преди две години, отново там, той пя с Ромина Пауър. Ал Бано има 8 платинени и 26 златни плочи, той е филмов деец и производител на вино. А всичко започва от селцето Челино Сан Марко в Пулия. Работил е с Адриано Челентано, с „Ролинг Стоунс”, Монсерат Кабайе, Пако де Лусия, Пласидо Доминго и Хосе Карерас.

Постепенно Тони Николов (списание и сайт „Култура) ни показа различното лице на София с книгите си дотук: „Спомнена София“, „Бленувана София“ и „Незабравена София“. А току-що – и с четвъртото заглавие, „Потулена София“(издателство „Рива“). И в нея, както и в първите три заглавия, той посвещава 20 разказа на хора, чийто дом тя е била. С тези книги той възкреси паметта за София чрез странички от биографията на хората й. Писателката Теодора Димова казва, че с тези четири, засега, книги, посветени на миналото на града, Тони Николов издига своеобразен паметник на поколения българи и на една друга България – европейска и независима.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани