Силно поддържаме отпускането на предвидените в бюджета за догодина средства за увеличение на възнагражденията на военнослужещите, заяви на брифинг в Министерския съвет министърът на отбраната Атанас Запрянов.
В момента некомплектът във Въоръжените сили е около 22%, а в Сухопътните войски е 30%, посочи Запрянов. Той даде пример с Националната гвардейска част, където некомплектът е 62%. Това означава, че на всеки 100 щатни места за гвардейци заетите са само 38.
През последните 10 години конкурентността на заплащането на офицерския състав е намаляла два –пъти, на войнишкия и сержантския състав – три пъти, каза министърът. Това са аварийни мерки, тъй като некомплектът води до понижаване на боеспособността на нашите формирования, снижаване на техните бойни способности и има риск да не можем да сертифицираме дори тези формирования, които са определени за колективната отбрана, поясни министър Атанас Запрянов. Той каза също, че за заплащането в армията се разпространяват много митове, като например, че увеличението на заплатите ще доведе до прекомерно увеличение на военните разходи на държавата. Всъщност процентът от Брутния вътрешен продукт (БВП) за отбрана и в новия бюджет, както и за тази година, остава на същото ниво, увери Запрянов. Тоест това не се извършва за сметка на драматично увеличение на военните разходи, като процент от БВП, допълни той. Според него съществува дилемата – или да има инвестиции в хора и в капиталови разходи, или да има само хора без техника, ако не се инвестира в капиталови разходи.