Сдружението на жените военнослужещи подпомага активно хората с репродуктивни проблеми.
Семейство на военнослужещи получи практическо съдействие от Сдружението на жените военнослужещи (СЖВ) за сдобиване със собствено дете. Подкрепата беше организирана по време на събитие в Централния военен клуб (ЦВК) неотдавна.
Инициативата, която СЖВ осъществи заедно с Фондация „Мечта за дете”, беше под наименованието
„Вечер на доброто”
и се състоя в навечерието на Деня на християнското семейство. „В този ден подкрепихме още едно наше семейство военнослужещи в мечтата им да имат дете. Самата помощ имаше и парично изражение, с която подпомагаме наши военнослужещи в цялостното лечение, за да могат да се сдобият със своя рожба. Тук се включва работа с психолози, с диетолози, с лекари, практикуващи в областта на женското и мъжкото здраве. Наистина много голям екип от специалисти ще работи със семейството, което ще бъде подпомагано”, каза председателят на СЖВ капитан Мария Крашевска, която служи в Съвместното командване на силите.
По думите ѝ Денят на християнското семейство не е избран случайно. „Тези събития винаги ги провеждаме на тази дата, защото са свързани именно с това да подкрепим семействата. Всички заедно да създаваме живот. Семейството е един от най-важните стълбове на нашето общество. Върху него се градят всички традиции”, каза председателят на СЖВ. Тя изтъкна, че проявата е събрала много добри хора – дарители, които искат да помагат. На този ден СЖВ получи и заслужен приз – „Посланик на доброто” от Фондация „Мечта за дете”.
Капитан Крашевска посочи, че една от целите, които СЖВ си поставя, е да работи за запазване на здравето на българските военнослужещи – жени и мъже. „Нашите програми и инициативи винаги са били насочени именно към подпомагането им, в случая – на семейни двойки с репродуктивни проблеми. С прояви като тази, която осъществяваме заедно с Фондация „Мечта за дете”
подаваме ръка на наши колеги военнослужещи
в желанието им да имат дете. Става дума за една наистина прекрасна инициатива, която е свързана с това да бъдеш отдаден на една кауза, да бъдеш добър. При това изхождаме от нашия девиз, че за да повярваш в доброто, трябва да започнеш да го правиш”, каза капитан Крашевска. И допълни: „Искаме това послание да стигне до всички наши военнослужещи, до всички хора, защото военнослужещият, освен да служи на обществото, е и част от това общество. Той е гражданин в униформа. Нашата инициатива е свързана с това да дариш надежда и обич, да отделиш от малкото, което имаш, за да помогнеш на някой да сбъдне своята мечта – да има рожба и да чуе детски смях”.
В момента Сдружението подпомага още едно военно семейство в усилията му да има своя рожба. Според изискванията на СЖВ не е задължително и мъжът, и жената да са униформени. Достатъчно е единият да е военнослужещ. В случая на подпомаганото в момента семейство само мъжът бил под пагон. Съпругата му първоначално работела извън военната система, но вече и тя е станала част от Българската армия. „Искам да подчертая и това, че жените военнослужещи са редовни членове на СЖВ, а мъжете военнослужещи са асоциирани членове на Сдружението, подкрепяме ги и те помагат на различни наши инициативи”, обясни капитан Крашевска.
Тя напомни с гордост, че на 29 ноември 2019 г. се е родило първото дете, чието военно семейство е подпомагано от СЖВ: „Вече имаме и
първото бебе на Сдружението
Надявам се след тези инициативи, по които работим сега, да имаме още много български деца, които да бъдат част от семейството на българския военнослужещ, на Българската армия”, сподели капитан Крашевска.
Успехът в работата на Сдружението разширява популярността на неговите благотворителни инициативи. „Разбира се, че имаме и други кандидати за подпомагане при репродуктивни проблеми. Това е въпрос, по който трябва да работи цялото общество. Когато говорим за затрудненията си, когато ги споделяме, винаги има хора, които могат да чуят за нашите проблеми и да ни подкрепят в решаването им. Когато човек е сам, много трудно може да преодолее всички предизвикателства и стреса, пред който е изправен. Но когато до теб има приятелска ръка, когато колегите са до теб, когато работим заедно, всичко се случва по-добре, по-бързо и по-лесно. Всеки човек в армията е ценен и има своя принос за общия успех. Затова работим с всички военнослужещи и с помощта на Министерството на отбраната ги подкрепяме чрез различни инициативи”, каза капитан Крашевска.
Вече няколко години Сдружението организира и благотворителни прояви за подпомагане на деца с увреден слух. В тази посока СЖВ действа съвместно с Фондация „Яника”, с подкрепата на Министерството на отбраната и на Военномедицинската академия (ВМА), както и с асоциацията на родителите на деца с увреден слух „Ардус”, и сдружение „Тишина”. „Организирахме пролетен
бал за деца и младежи с увреден слух
на 14 април тази година. Бяха подпомогнати много деца, включително и на военнослужещи. От клиниката „Уши, нос и гърло” във ВМА екипите на проф. д-р Цветков и доц. д-р Дончев осигуряват имплантите за децата, които вече успяват да чуват и разбират по-пълноценно света. В тази клиника на ВМА безвъзмездно правят прегледите на децата. А на благотворителния базар се събират средства от продажбата на ръчно изработени предмети от деца, които имат слухово-речеви проблеми. Събраните средства се предоставят на деца, които имат нужда от такава допълнителна слухово-речева рехабилитация”, обясни капитан Крашевска.
Още една традиционна благотворителна проява, която Сдружението организира вече от десетина години в навечерието на Коледните и Новогодишните празници, се състоя в ЦВК в столицата вчера. „Става дума за инициативата „Дядо Коледа помнѝ: На пътя животът е с предимство. Спри, детето запазѝ”. Целта ни е да напомним с учебна цел не само на децата, но и на родителите, че те са активни участници в пътното движение и трябва да спазват правилата за пътното движение”, каза капитан Крашевска. Събитието се състоя с подкрепата на Министерството на отбраната, а сред организаторите освен СЖВ бяха Съветът по безопасност на движението на децата в София при Столичната община (СО), Държавна агенция „Безопасност на движението по пътищата”, „Пътна полиция”. Сред присъстващите бяха Децата на Българската армия, малчугани от социално слаби семейства, както и от детските градини на МО и на СО.
По време на събитието присъстващите посрещнаха Дядо Коледа, който
раздаде подаръци на децата
Имаше също забавна програма с фолклорни изпълнения и много танци, забавни и интересни игри и викторини, посветени на правилата за движение по пътищата. Идеята е да защитим живота на нашите деца и на всички останали участници в пътното движение, обобщи капитан Крашевска.