Освен от Белене и Свищав имаме кандидати от Плевен, Враца и дори от Хасково, казва командирът на 55-и инженерен полк – Белене.
– Г-н полковник, каква е равносметката на 55-ти инженерен полк за изминаващата 2024 г.? Кои бяха основните задачи, които решаваха военнослужещите от формированието?
– За 55-и инженерен полк 2024-та година не се различаваше с нищо от предходните години с обема от задачи, които изпълнявахме. Участвахме в учения на полигон „Корен”. Проведохме и нашите тактико-специални учения с ротите. Неотдавна се състоя тактико-специалното учение с 54-ти инженерен батальон в Белене. Освен това през годината участваме в охраната на българско-турската граница. Имаме военнослужещи от 91-ви инженерен батальон, които отново участват във възстановяване на оградата по протежението на границата.
– Каква беше годината за полка от гледна точка на участия по третата мисия на Българската армия? Имахте ли много акции в помощ на населението при бедствия и аварии?
– Годината също беше напрегната и по третата мисия. Формированията на полка участваха в разузнаване, транспортиране и унищожаване на невзривени боеприпаси. Хвърлихме и доста усилия по потушаване на пожарите в района на Иван-Вазово, Песнопой, като участвахме предимно с инженерна техника. Имахме и готовност с инженерна техника да окажем съдействие и при потушаването на пожарите в района на Хасково.
– През годината постъпиха ли в полка нова техника, снаряжение и оборудване?
– Да, полкът получи модернизирани автомати. Доставени ни бяха също ново снаряжение, каски. Нова инженерна техника към момента нямаме, защото я получихме в предходните години. Осигуряват ни се финансови средства за нейната поддръжка. Също така придобихме нова линейка. Очакваме до края на годината още една. Също до края на годината предстои да приключи и проектът за получаване на ново водолазно оборудване. То е предназначено за извършване на разузнаване и на дейности под вода. Проектът вече се финализира, като очакваме всеки момент да получим оборудването.
– Какво е състоянието на некомплекта на личен състав в полка и какви са перспективите за неговото преодоляване?
– При нас некомплектът е предимно сред офицерския състав. В момента протича един конкурс за набиране на войници, като изпитите трябва да се проведат през декември. Предстои ни втори конкурс – през февруари 2025 г. Към момента имаме доста кандидати. Те може би са повлияни и от очакваното увеличение на заплатите в армията, което дори на този етап оказва добро въздействие върху нарастването на броя на желаещите да кандидатстват. Доста кандидати за войници има. За обявени 12 места в Белене към момента кандидатстват 40 човека.
– Има ли интерес за участие в конкурсите на кандидати от други райони извън Белене, Свищов и други близки селища?
– Да, интересно е, че вече има и кандидати, които не са само от градовете Свищов, Плевен и Белене. Имаме кандидати от Враца, както и един кандидат от Хасково. Очакваното увеличение на заплатите безспорно оказва въздействие за повишения интерес към конкурсите за войници. Командирът на Сухопътните войски генерал-майор Деян Дешков също каза в обръщението си по БНТ за празника на СВ, че повишението на заплатите ще има положителен ефект и се надяваме да се случи.
– Как решавате проблемите, за които казахте – с попълването на строя с офицерски състав? Предлагате ли им допълнителни стимули, с които да ги задържите на служба в полка?
– В момента офицерите, които идват в полка, остават. Не се местят. Опитваме се да увеличим офицерския състав, като изпращаме войници, които имат желание да се обучат за офицери. Миналата година в полка така постъпиха осем офицери, които завършиха военното училище задочно и им се присвои първо лейтенантско звание. Така че – работим и се стараем да намалим некомплекта на офицерския състав.
– Известно е, че в полка от години се работи и по обновяването на инфраструктурата. На какъв етап са работите по реновирането например на столовата на формированието?
– Предстои ремонтът на столовата да приключи в най-скоро време. Също така е ремонтиран и основният корпус на формированието в Белене. Очакваме оборудване за него. Освен това имаме подадени заявки за отпускане на финансови средства, за да продължим да подобряваме инфраструктурните обекти на полка.
– Какви ще са най-важните акценти в подготовката на 55-и инженерен полк през 2025 г.? В какви основни учения предстои да участват военнослужещите?
– За догодина сме планирали участие на една инженерна рота от 194-та инженерна бригада в Тенеси – САЩ, с инженерната рота за бойна поддръжка от 55-и полк, като на полигон „Ново село” предстои да проведем съвместни занятия на тема бойна инженерна поддръжка. Също така предвиждаме и участие в многонационалното логистично учение, което се провежда всяка година. Имаме и участие с 61-ва механизирана бригада на учебен полигон „Корен”.
– Как работите с личния състав, за да го мотивирате за служба в строя?
- Най-важното, за да ги мотивираме, е, като им напомняме и обясняваме какъв е техният принос към помощта за населението в мирно време. Също така разясняваме колко много разчитат Сухопътни войски на нас, както и цялата Българска армия в създалата се международна ситуация.