Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Фериботът Русе-Гюргево и Дунав мост 3 стават военни коридори на НАТО

[post-views]
Фериботът Русе-Гюргево и Дунав мост 3 стават военни коридори на НАТО

Фериботната линия Русе-Гюргево попада в стратегически важното направление както за НАТО, така и за Европейския съюз „Юг-Север“, свързващо териториите на Гърция и Турция с България и Румъния. Към момента тя е основна алтернатива на бъдещия трети мост на река Дунав (става въпрос за участъка на българо-румънската граница – бел. ред.) при гр. Русе. Това казва министърът на отбраната Атанас Запрянов в писмен отговор на парламентарно питане от депутата Мартин Димитров.

Министър Запрянов информира Народното събрание, че във връзка с изграждането на хармонизиран коридор по военна мобилност по посоченото направление, той е подписал писма за намерения за сътрудничество в тази област с колегите му от съседните страни.

Важността на коридора „Юг-Север“ е многократно подчертавана от българска страна на многостранни и двустранни форуми на ниво министри на отбраната. В своите двустранни разговори с румънския военен министър Атанас Запрянов е обсъждал значението на свързаността между двете държави през река Дунав, включително чрез изграждането на трети мост. Този въпрос е бил повдигнат отново на заседание във формата Б-9 в Букурещ, този път в контекста на всестранното осигуряване на Източния фланг на НАТО. Министър Запрянов е поставял акцент върху значението на военната мобилност за сигурността на Евросъюза и в изказванията си пред Съвета на ЕС във формат министри на отбраната и на външните работи.

Изграждането на хармонизирани коридори за военна мобилност допринася за укрепването на отбранителния и възпиращ потенциал на страната, за увеличаване на отбранителните способности, за повишаване на оперативната съвместимост с нашите съюзници. Военната мобилност позволява в условия на криза  нашите съюзници и партньори бързо и навременно да ни окажат подкрепа с военни сили и средства в изпълнение на ангажиментитет по чл. 5 от Вашингтонски договор, а също и по чл. 42.7 на Договора за Европейския съюз, се казва още в отговора на министър Атанас Запрянов.

Водещи при изготвянето на инфраструктурни проекти и тяхното включване в инициативата за военна мобилност на Европейския съюз са Министерството на транспорта и съобщенията и Министерството на регионалното развитие и благоустройството, доколкото става въпрос за инфраструктура, която има едновременно гражданско и военно предназначение. Министерството на отбраната препотвърждава тези проекти и тяхната значимост от военна гледна точка. Ето защо и занапред Министерството на отбраната ще продължи да настоява за приоритетно изграждане на обекти по споменатия коридор „Юг-Север“ както на национално, така и на международно ниво и за включването им в проекти с европейско финансиране през следващия програмен период, заключава отговорът на парламентарното питане.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани