Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

НАТО ще засили присъствието си в Балтийско море след призив от страна на Финландия и Естония на фона на прекъснатия подводен кабел

[post-views]
НАТО ще засили присъствието си в Балтийско море след призив от страна на Финландия и Естония на фона на прекъснатия подводен кабел

НАТО заяви днес, че ще засили присъствието си в Балтийско море след предполагаемия саботаж по-рано тази седмица на подводен електропровод и четири интернет линии, а Естония, държава членка на алианса, започна военноморска операция за охрана на паралелна електрическа връзка, предаде Ройтерс.

Вчера Финландия задържа кораб, превозващ руски петрол, по подозрение, че плавателният съд е предизвикал прекъсване на подводния електрически кабел „ЕстЛинк 2“, който я свързва с Естония, както и на оптичните линии, а днес финландските власти съобщиха, че са поискали подкрепа от НАТО.

Страните в Балтийско море са в състояние на повишена  готовност за саботаж след поредица от прекъсвания на подводни електрически кабели, телекомуникационни връзки и газопроводи, откакто Русия нахлу в съседна Украйна през 2022 г., въпреки че подводното оборудване търпи също неизправности и аварии, отбелязва Ройтерс.

„Договорихме се с Естония, а също така съобщихме на генералния секретар на НАТО Марк Рюте, че желанието ни е да имаме по-силно присъствие на НАТО“, заяви на пресконференция финландският президент Александер Стуб.

От своя страна Рюте заяви, че е обсъдил със Стуб ръководеното от Финландия разследване и е изразил подкрепата си. „НАТО ще засили военното си присъствие в Балтийско море“ написа той в „Екс“, без да дава повече подробности.

„На този етап единственото, което мога да кажа, е, че се подготвят варианти за засилено военно присъствие“, заяви европейски висш дипломат.

В изявление на шведската брегова охрана се казва, че властите са увеличили наблюдението на движението на кораби, за да защитят важни подводни съоръжения, като са разположили самолети и плавателни съдове, координирайки действията си с шведския флот, както и с други държави.

Кремъл заяви днес, че задържането от Финландия на кораба, превозващ руски петрол, не предизвиква особено безпокойство у Москва. В миналото Русия неведнъж е отричала участието си в който и да е било от инцидентите, свързани с инфраструктурата в Балтийско море.

По-рано днес Естония съобщи, че военноморските ѝ сили са били изпратени да охраняват действащия подводен електрически кабел „ЕстЛинк 1“. „Ако има заплаха за критичната подводна инфраструктура в нашия регион, ще има и отговор“, написа министърът на външните работи Маргус Цахкна в платформата „Екс“.

Вчера Цахкна заяви, че повредите на подводните инсталации в района са толкова чести, че е трудно да се повярва, че те са плод единствено на случайността или на некомпетентно управление на дадени плавателни съдове.

Инцидентите подчертават необходимостта от актуализиране на разпоредбите в морското право, за да се забрани изрично повреждането на подводната инфраструктура, заяви днес министърът на правосъдието на Естония пред Ройтерс.

Прекъсването интерконекторът „ЕстЛинк 2“, с капацитет 658 мегавата (MW), се случи в сряда по обяд местно време, като действаща остана само електрическата подводна връзка „ЕстЛинк 1“, с капацитет 358 мегавата (MW), свързваща Финландия и Естония, съобщиха операторите на електроразпределителните мрежи на страните.

Финландските следователи смятат, че конфискуваният кораб – плаващ под флага на Островите Кук танкер „Игъл Ес“ (Eagle S) – може да е причинил щетите, като е влачил котвата си по морското дъно – един от няколкото подобни инцидента през последните години, отбелязва Ройтерс.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани