Изграждаме способности за работа в условия на активни електронни смущения, казва командирът на 2-ра зона на база КУН
Подполковник Калоян Георгиев е роден на 28 октомври 1975 г. в гр. Раднево. Завършил е Средното сержантско военно училище „Георги Измирлиев“ във Велико Търново през 1995 г., Висшето военно училище „Васил Левски“ със специалност „Свързочни войски“ през 2000 г. и ВА „Г. С. Раковски“ през 2012 г. Като офицер служи във военните формирования в Щръклево, Каменец и Граф Игнатиево. От юли 2010 г. е в Базата за комуникационна, информационна и навигационна поддръжка на ВВС, сега База за командване, управление и наблюдение (КУН). Заема последователно длъжностите началник на сектор „Администриране на цифровата мрежа на ВВС“ и командир на сектор „Комуникационно-информационни възли и модули“. От 5 август 2024 г. е командир на 2-ра зона на база КУН. Женен е и има дъщери на 14 и на 8 години.
– Господин подполковник, как приехте назначаването ви за командир на 2-ра зона?
– Аз, както и други колеги, кандидатствахме за обявени вакантни длъжности в регистъра. Длъжността командир на 2-ра зона беше обявена и аз подадох рапорт да ми бъде разрешено да кандидатствам за заемането ѝ. Съзнавам, че отговорностите на тази длъжност са много големи. Имам предвид, че едно е да си командир на формирование в един войскови район, друго е, когато имаш още подчинени военни формирования в различни райони в страната. Освен това зоната има и отдалечени обекти на господстващи височини, за които също трябва да се грижиш. Та отговорът на вашия въпрос е – приех длъжността с отговорност към дейностите, които ще трябва да изпълнявам за продължаване на традициите и издигане на престижа на формированието във ВВС и Българската армия.
– Как се насочихте към военната професия и специалността?
– Може да се каже, че ми повлия баща ми Христо Петков, сега полковник от запаса. Завършил е ВНВУ „Васил Левски“ през 1974 г. със специалност „Свързочни войски“ и е служил в Нова Загора, затова и аз съм роден в гр. Раднево. Бил е и преподавател във ВНВУ „Васил Левски“.
– Как се справяхте с работата и обучението си едновременно?
– Ако кажа, че е било лесно, ще излъжа. Много пъти съм имал тежки моменти. Но това беше в началото, преди да имам сегашния опит. Винаги съм се стремял да не съм в тежест на колегите и затова на всяка длъжност, на която съм назначаван, се стремях да се усъвършенствам. Затова съм записвал магистратури. Имам магистратура по „Информатика“, магистратура по „Национална и регионална сигурност“ със специализация „Защита на класифицираната информация“ и последно през 2012 г. завърших ВА „Г. С. Раковски“ – магистър по военно дело. Участвах в модернизацията на летище Граф Игнатиево и при изграждането и развитието на цифровата мрежа на ВВС и получих немалко знания и умения. Може да се каже, че за мен това беше един безплатен урок.
– Предишните ви длъжности помагат ли в сегашната длъжност?
– О, да, определено много ми помагат. Отговорностите в предишните ми длъжности са били едни, сега са други. Натрупаният опит е безценен. Но мисля, че най-важен е екипът, с който работя. Заместник-командир на 2-ра зона е майор Иван Иванов, началник на щаба е майор Милен Михайлов и заместник-командир по логистиката е майор Десислав Тенев. Те са много добри специалисти в своята област. А и когато личният състав е на ниво, се работи по-лесно.
– Успяхте ли да посетите всички подчинени военни формирования?
– Абсолютно всички подчинени формирования съм ги посещавал, когато изпълнявах предходни длъжности във 2-ра зона. Откакто съм на сегашната длъжност, успях да посетя формированията в Южна България. Динамиката от изпълнение на поставените задачи не позволява много посещения. Всяка сутрин се чувам с командирите на подчинените военни формирования и ако има някакъв проблем, се стремим заедно да го разрешим.
– Доколко са попълнени с личен състав тези формирования?
– Трудно е попълнението с военнослужещи. Особено голям проблем изпитваме при радарните постове, тъй като повечето са отдалечени от по-големите градове и трудно там се задържат хора. Основно два са методите за попълване с личен състав – по регистър и с прием от цивилни лица. Обявили сме вакантни места, имаме такива почти на всички радарни постове. На войниците с повече служба им предстои да преминат сержантски колеж или курсове за младши сержанти и така да ги развием в сержантските структури. Поради недостиг на хора сега на едно длъжностно лице са вменени няколко вида дежурства.
– До каква степен е извършена модернизация в дейността на 2-ра зона?
– Може да се каже, че по-голяма част от радиолокационните станции са модернизирани. Те добиват информация за местонахождението на летателните апарати по аналогов способ, но допълнително интегрираните в тях устройства преработват тази информация в цифров вид и така я предават по комуникационните канали до потребителите. Така получената информация се визуализира на мониторите на компютрите на дежурните по направления в командните пунктове. Напълно модернизирана радарна система ще имаме, когато на въоръжение бъдат приети 3D радарите. В комуникационно отношение нещата звучат по-добре. Беше извършена модернизация на цифровите радиорелейни станции от цифровата мрежа на ВВС. Бяха модернизирани част от УКВ радиостанциите, изграждащи единното УКВ радиополе за управление на авиацията над територията на страната.
– Какви са основните задачи и предизвикателства пред 2-ра зона през 2025 г.?
– Основно зоната изпълнява задачи по наблюдение на въздушното пространство и комуникационната и информационната поддръжка на системите за командване и управление на ВВС. Има утвърден от командира на база КУН „План за дейността на 2-ра зона за управление и наблюдение“. По-важните предстоящи задачи за 2025 г. са участие в ежемесечните тренировки с реално обозначаване на въздушните цели, тренировки по каналообразуване – всеки месец с комуникационните специалисти, провеждане на стрелби с личния състав – поне по една на полугодие, както и покриване на критериите и явяване на изпити за класна специалност. Други задачи са по усвояване и прилагане на действащите процедури по опознаване и идентификация на въздушните цели, подготовка на комуникационните специалисти за реакция при киберзаплахи и подготовка за изграждане на способности за работа на комуникационно-информационните средства и радиолокационните станции в условията на активни електронни смущения. Планирани са и курсове за подготовка на личния състав за работа с мобилните комплексни свързочни апаратни. Ще проведем също тактическо учение с един от радарните постове. През годината ни предстоят участия и поддръжка и в редица международни учения, както и такива на територията на страната.