Словашкият премиер Роберт Фицо каза, че правителството му обмисля ответни мерки срещу Украйна, след като Киев затвори тръбопровода доставящ руски природен газ за Централна Европа. Фицо заплаши да спре финансовата помощ за повече от 130 000 украински бежанци, живеещи в страната. Според Агенцията на ООН украинските бежанци в Словакия наброяват 130 532, по-голямата част от които са преминали директно през общата граница на двете страни. Във видеообръщение, публикувано във Facebook, словашкият премиер каза, че неговата партия ,,Смер“ ще обмисли спиране на доставките на електроенергия за Украйна и ще поиска подновяване на транзита на газ или компенсация за финансовите загуби, които Словакия е претърпяла в резултат на спирането на газа от Москва.
Износът на руски газ през тръбопровод Украйна беше спрян на 1 януари, след като Киев заяви, че няма да поднови петгодишно транзитно споразумение с руския енергиен гигант ,,Газпром“, договорено преди Русия да нахлуе в Украйна в началото на 2022 г. Словакия направи опити в последните месеци да убеди украинския президент Володимир Зеленски да поднови сделката, за да може потокът от евтин руски газ към Европа да продължи.
Спорът между двете страни се засили през последните седмици, като Зеленски отказа да поднови сделката. Украинският лидер беше категоричен, че няма да позволи на страните да „печелят допълнителни милиарди на гърба на Украйна.“
Според Фицо спирането на руския газ ще доведе до по-високи цени на газа и електроенергията в Европа и в крайна сметка ще навреди повече на Европейския съюз, отколкото на Русия. Той добави, че самата Братислава няма да страда от недостиг на газ, тъй като е направила договорености, но ще заплаща 500 милиона евро транзитни разходи от други страни. Изчисленията на словашкия премиер показват, че прекратяването на сделката ще струва на Европейския съюз 120 милиарда евро през следващите две години.
Властите в Молдова, която не е страна-членка на Европейския съюз, пък обявиха извънредно положение през декември поради очаквания от тях сериозен недостиг на газ след края на сделката.
Европейската комисия заяви, че Европа се е подготвила за тази промяна и че повечето държави ще могат да се справят без доставките на руски газ. Полското правителство нарече края на споразумението „победа“ срещу Русия.