Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Вила „Армира“-съвършенство под стъкло

[post-views]
Favicon_File

Венцислав Жеков

В автентичния си вид вилата е била внушителна постройка за високопоставени римски велможи

Както беше казал един американски президент, дали пък не беше Рейгън, към тогавашния съветски лидер Горбачов, по-добре един път да видиш, отколкото сто пъти да чуеш. Така е и с античната вила „Армира“ край Ивайловград. Колкото и да прочетете за нея, когато я видите, очакванията ви задължително ще бъдат надминати.

Днес вилата е паметник на културата с национално значение. От 2014 г. е под номер 72-б в списъка „100 национални туристически обекта“ на Българския туристически съюз и достъпът до голяма част от археологическите елементи е по специални стъклени пътеки.


Вилата е открита през 1964 г. при строеж на язовир на 1,5 км югозападно от квартал Лъджа. При последвалите археологически разкопки са разкрити останките от крайградска вила от периода на Римската империя по нашите земи. Днес тя е известна под названието „Вила „Армира“, произлизащо от името на малката река Армира, приток на река Арда, на брега на която е построена вилата.

Входът е 25 лева, като това включва посещение на обекта, екскурзоводски разказ, който е подробен и много професионален, и посещение на наблюдателната кула до вилата. Вложени са пари и то по един успешен и много подходящ начин, така че този истински шедьвър на археологията ни да бъде социализиран. Това са едни от възможно най-добре похарчените пари за вход в музей у нас!

Акценти от ювелирните украси във вилата

Античната Вила „Армира“ представлява внушителен комплекс от жилищни и стопански постройки, разположени на площ от 2200 кв. м. Жилищната част, заемаща площ от 978 кв. м, обхваща голям вътрешен двор, ограден от покрита галерия с перистил (колонада) и имплувиум (басейн) в средата. Около него са разположени жилищните помещения – трапезария, дневна, кухня, спалня, баня. Отоплението се осъществява чрез хипокауст (подподово отопление, при което подът на сградата е повдигнат на колонки от зидани тухли или керамични тръби, между които преминава топъл въздух от специално изградени за целта огнища).

По време на разкопките са открити добре запазени мозайки с фигурални и геометрични мотиви, капители, ажурни парапети, херми, профилирани фрагменти от колони, пиластри, корнизи и облицовки от мрамор. Намерени са и множество керамични съдове, накити и предмети на бита. Вилата е разкошно имение, чиито помещения, освен с мозайки на подовете, са украсени и с богата мраморна декорация и цветна мазилка. В това отношение тя безспорно се очертава като най-пищната от всички известни подобни постройки на територията на римска Тракия. Сгради с подобна богата мраморна облицовка са рядко срещани в провинциите на Римската империя (I – V век). Особено важно е обстоятелството, че степента на съхраненост на декоративните елементи позволява практически пълна възстановка на интериора на сградата.

Поради денивелацията на терена стопанският комплекс към вилата е в значително по-лошо състояние. Вилата е била обитавана до третата четвърт на IV век. Разрушаването й се свързва с голямото опустошение на околностите на Адрианопол през 378 година, когато римската армия под командването на Валент е разбита от готите, а самият император е ранен и отнесен от войниците си до вила в близост до бойното поле. Впоследствие готите откриват това убежище, превземат и опожаряват вилата и убиват самия император. Много е вероятно тези събития да са се разиграли именно тук.

Близо до Вила „Армира“ в землището на село Свирачи се намира насипана върху каменна основа антична могила. Вероятно тя е ползвана като фамилен некропол на собствениците на Вила „Армира“. Конструкцията на могилата от началото на римската епоха е без аналог на територията на България.

Вила „Армира“ от птичи поглед
Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани