Нов тип миниатюрни ракети, разработени от естонската компания Frankenburg Technologies, ще бъдат тествани в Украйна през януари 2025 г. ПВО-ракета Mark 1 е предназначена за борба с ниско летящи безпилотни летателни апарати (БЛА), по-известни като дронове. Целта е да се създадат ракетни системи, които са „10 пъти по-достъпни и 100 пъти по-бързи за производство от настоящите“ се казва на сайта на компанията.
Финалният тест на системата ще се проведе на неназовано място в Украйна. Очаква се оръжието да даде глътка въздух на Украйна, която все повече страда от руските атаки с дронове.
Главният изпълнителен директор на Frankenburg Technologies Кусти Салм, който е бил висш служител в МО на Естония, заяви в интервю за Janes, че ракетата, която използва изкуствен интелект, може да се бори с дронове, летящи на височина до 2 км, на която обикновено летят дроновете Shahed-131 (руска версия „Геран-1“) и Shahed-136 („Геран-2“). Докладите твърдят, че ако тестовете са успешни, Украйна ще поръча веднага голямо количество и дори е готова да започне производство на място.
Украйна до голяма степен разчита на мрежа от сензори за електронна война, заглушители и малокалибрени оръжия, за да свалят дронове от близки разстояния. Въпреки това, тези средства не винаги са ефективни. Украински военни анализатори отбелязат, че профилът на разработените в Иран и произвеждани в Русия дронове от самолетен тип Shahed се е развил през последните месеци. Те вече летят на височини между 2 и 5 километра, за да избегнат ПВО с леко стрелково оръжие. В същото време ниската им цена позволява да се произвеждат и използват с хиляди на месец, което изисква евтина алтернатива на скъпите ракети на западните зенитно-ракетни комплекси. Frankenburg Technologies твърди, че е произвела евтини ракети против дронове, използвайки софтуер за прецизно насочване. Бързо развиващата се компания си сътрудничи тясно с британската отбранителна индустрия, доставяйки значителна част от подсистемите от Обединеното кралство и ще инвестира 50 млн. евро за изследвания и разработка на евтини ракетни двигатели.
Frankenburg Technologies твърди, че производството ще започне с няколко десетки единици на седмица и ще достигне стотици на седмица през третото тримесечие на 2025 г.
Тестът в Украйна, има за цел да потвърди ефективността на системата при реални бойни условия. Новите ракетите могат да помогнат на Украйна да се противопостави на нарастващите атаки на Русия с дронове. Украинските доклади твърдят, че Русия е атакувала цели в Украйна с 2576 дрона през ноември 2024 г. През септември 2024 г. руският президент Владимир Путин обяви планове да увеличи 10-кратно производството на дронове, за да увеличи нощните атаки срещу Украйна.