Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Кой (отново) обвинява Украйна за цените на тока в България

[post-views]
Кой (отново) обвинява Украйна за цените на тока в България

Автор: Василена Доткова, Facktcheck.bg

В края на миналата година в социалните мрежи и някои информационни сайтове отново се появиха твърдения, че България изнася големи количества електроенергия за Украйна и това е причината за високите цени на тока. Factcheck.bg вече провери подобни публикации през юли. Тогава те се оказаха подвеждащи, а в основата им бяха некоректно цитирани изказвания на енергийни експерти. Завишените данни за износа умишлено или погрешка бяха изведени в заглавия в няколко сайта, откъдето се разпространиха и в социалните мрежи. Така те обслужиха утвърдения пропаганден наратив, че подкрепата за Украйна е в ущърб на България и нейните граждани.

Картината в българската енергетика през есента и настоящата зима е доста променена в сравнение с лятото. През по-голямата част от октомври и ноември АЕЦ „Козлодуй“ работи само с един блок поради планов ремонт. Сезоните се смениха, а студеният и мрачен ноември сви производството на слънчева енергия и повиши консумацията на ток. През ноември България стана нетен вносител
на електроенергия и намали износа си почти три пъти в сравнение с юли. Въпреки тези съществени разлики спрямо летния период разказът, че си „даваме тока“ на Украйна отново беше въведен в активна употреба в началото на отоплителния сезон.

Няколко дни в средата на ноември с рекордно високи борсови цени на тока се превърнаха в един от поводите за това. Това не засяга пряко домакинствата в България, които ползват електроенергия на регулирани цени. Бизнесът също е защитен от държавата, която му изплаща компенсации при цени на тока над 180 лв. за мегаватчас. Въпреки това картата с цените на тока в Европа от 11–14 ноември, върху която България и Румъния изпъкват в наситен пурпурен цвят, обиколи социалните мрежи, придружена от емоционални коментари. Започнаха да се появяват и обяснения, че причината за тези цени е износът за Украйна.

След 20 ноември цените донякъде се успокоиха и през остатъка от месеца картата остана в зелено, но твърденията, че енергетиката ни страда заради подкрепата за Украйна, продължиха да набират популярност. В края на ноември те се появиха в нова вълна от заглавия, част от които силно напомнят публикациите от юли както като съдържание, така и като модел на разпространение.
Разпространените през юли твърдения стъпваха върху неправилно цитирано изказване на енергийните експерти Иван Хиновски и Явор Куюмджиев в предаването „Говори сега“ по БНТ. Проверката на Factcheck.bg тогава показа, че представените от тях числа са се отнасяли за целия поток електроенергия от България към Румъния, а не за износ за Украйна. Освен това цитираните стойности са били завишени с над 50%. В предаването експертите посочват Украйна, чиято енергийна система е атакувана от Русия, като само един от възможните фактори за ръста на цените в съответния период.

През ноември по много сходен начин е използвано интервю във в. „Труд“ на друг експерт – Еленко Божков. И този път в заглавията е изведена фраза, която не е точен цитат от интервюто. На въпрос: Защо цените на тока за бизнеса в България и Румъния понякога са двойно по-високи, отколкото в други европейски държави, той отговаря, че причината са недостатъчно добрите междусистемни връзки със Западна Европа, „за да може физическите потоци електрическа енергия свободно да достигат до нас, а оттам и за Украйна“.

Еленко Божков заявява също, че енергийните нужди на Украйна в момента се задоволяват основно от Гърция, България, Румъния и Полша, което натоварва региона и води до покачване на цените. В заглавието на материала тези обяснения са обобщени с фразата, че „високите цени на тока са заради износа ни за Украйна“, от която обаче не става ясно, че износът не е само от България.

Същото или сходно заглавие е използвано в още няколко сайта, които препечатват интервюто, а публикациите им са разпространени в социалните мрежи, където са споделени в страници и групи с обща аудитория от над 130 хил. потребители, както и много индивидуални профили.
Данните показват, че вносът на ток в Украйна намалява всеки месец от юли до ноември, като през ноември е внесена 2,5 по-малко електроенергия, отколкото през юли. Износът на ток от България през ноември като цяло е спаднал почти три пъти в сравнение с юли. Тъй като България няма директна връзка, по която може да изнася електроенергия за Украйна, не е възможно да се посочи точно каква част от потоците от страната ни към Румъния остава в северната ни съседка и колко преминава в други държави.

Разликата в тези потоци спрямо юли обаче е значителна. Докато през юли изнесената от България към Румъния електроенергия е 358 гигаватчаса, то през октомври количеството е 153 гигаватчаса, а през ноември – едва 148 гигаватчаса според данните на организацията на европейските мрежови оператори ENTSO-E, систематизирани от института „Фраунхофер“. В същото време през октомври и ноември България е внесла от Румъния значително повече ток, отколкото е изнесла.

Няма сигурни данни, които да покажат каква част от изнесения от България за Румъния ток е произведен в България и колко от него преминава транзитно през енергийната ни система от други държави. Директният износ от Румъния към Украйна е минимален, като през ноември става дума за едва 8 гигаватчаса. Възможно е част от износа от България към Румъния да стига до Украйна през Молдова, но през ноември тя е изнесла за Украйна едва 90 гигаватчаса.

В същото време през ноември общият внос на Румъния от всички източници е малко по-висок в сравнение с лятото, докато общият й износ се запазва почти същият. Всичко това сочи, че ако България действително доставя ток за Украйна през Румъния и след това през други държави, то през есента българският дял в тези доставки – „износът ни за Украйна“ – е намалял чувствително. В голяма част от периода България е разчитала на внос за покриването на собствените си енергийни нужди.

Данните показват също, че най-голяма част от внесената в Украйна електроенергия в последните месеци идва от Словакия, откъдето през ноември са получени 365 гигаватчаса.

Причините за високите цени на тока са комплексни. От самото начало на войната в Украйна през 2022 г. Русия подлага енергийната й инфраструктура на постоянни атаки. По данни на Международната агенция по енергетика през 2022–2023 г. около половината от енергийните мощности на Украйна са били разрушени, повредени или окупирани от Русия. Това води до сериозни трудности в доставките на ток до домакинствата и бизнеса.

Само окупацията на Запорожката АЕЦ намалява енергийния капацитет на Украйна с 6 гигавата, което e близко до пиковия товар на цялата енергийна система на България в последните няколко дни. През пролетта и лятото руските атаки срещу енергетиката на Украйна бяха особено ожесточени и извадиха от строя още 9 гигавата производствени мощности. Този недостиг едва ли е без значение за пазарите в региона, както коментират и цитираните в български медии експерти.
Междусистемните връзки на Украйна с околните държави засега не позволяват тя да внесе достатъчно ток, за да компенсира извадените от строя мощности, тъй като преди началото на войната енергийната й система е била интегрирана главно с мрежите на Русия и Беларус. От 2022 г. партниращите й западни държави активно работят по изграждането на нови междусистемни връзки за пренос на ток към Украйна.

Според доклад на базирания в Германия изследователски институт Green Deal Ukraina украинският внос има скромно въздействие върху цените на електроенергията в региона и може да бъде обяснение само за малка част от ръста им. В България този ръст се дължи също на ремонта на Шести блок на AEЦ „Козлодуй“ тази есен, на недостига на вода за ВЕЦ-овете и на студеното време в края на октомври и през ноември.

От началото на пълномащабните военни действия през 2022 г. кремълската пропаганда плаши Европа с енергиен апокалипсис, студени, тъмни домове и размирици, предизвикани от измръзнали граждани. Панически публикации за предстоящ недостиг на ток и скок в цените се разпространяват всяка зима и в българското информационно пространство, а екипът на Factcheck.bg неведнъж ги е изследвал.

Твърденията, че цените на тока в България се вдигат заради Украйна, носят допълнителен пропаганден бонус – те се вписват и в усилията на Кремъл да провокира антиукраински нагласи в европейските общества и да саботира подкрепата за Украйна.

Медийните заглавия, които обясниха високите цени на тока през ноември с износ за Украйна, очаквано бяха използвани за тези цели. Те бяха вкарани в употреба от пропагандни канали като ZOV в ”Телеграм” и руския сайт за новини на български език NewsPravda, както и от профили, специализирани в разпространяване на кремълска дезинформация в TikTok.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани