България ще поеме командването на противоминната група в Черно море MCM BLACK SEA, в която, освен страната ни, влизат също Турция и Румъния.
Официалната церемония е насрочена за 15 януари
в Щаба на Военноморските сили във Варна. Изявления по време на събитието ще направят командирите на Военноморските сили на България, Турция и Румъния, съобщиха от ВМС.
Групата беше създадена в средата на миналата година, като до края на 2024 г. имаше три активации с участието на кораби от трите черноморски държави от НАТО. „Въпреки че по време на стотиците проплавани мили и часове на море от проведените до момента активации, силите от противоминната група не са открили фактически дрейфаща мина в зоната на операцията, тя може да се определи като изключително успешна”, заяви неотдавна в интервю за в. „Българска армия” (брой 49 от 6 декември 2024 г. – б. р.) командирът на Военноморските сили контраадмирал Кирил Михайлов.
По думите му оперативното използване на групата през 2025 г. ще се изпълнява в съответствие с график, утвърден от Комитета за Противоминната военноморска група в Черно море (MBSC), състоящ се от командирите на Военноморските сили на страните участници. Контраадмирал Михайлов посочи още, че за българските ВМС акцент ще бъде именно поемането на функциите на
командваща групата нация за срок от шест месеца
„В планираните активации под българско командване до юни, включително, ще участваме с офицер командир на оперативната група, офицер, управляващ силите на море, специалисти за част от длъжностите в щаба на групата, както и осигуряване на необходимите условия за тяхната работа. Освен с посочените офицери ще вземем участие едновременно с противоминен кораб и корабна платформа за командване и управление на силите на море”, поясни командирът на ВМС. Той допълни, че в съответствие с графика за оперативното развръщане на групата по време на активациите през 2025 г., силите и средствата ще продължат да изпълняват поставените задачи, следвайки възприетия модел на действие, съчетавайки самостоятелни действия на море и участие във военноморски учения на трите крайбрежни държави участнички.
Според контраадмирал Михайлов, анализът на резултатите от дейността на групата показва нарастване на степента на единно разбиране за стандартите и процедурите за работа в борбата с минната опасност на море, което, от своя страна, води до
усъвършенстване на оперативната съвместимост
на противоминните сили на страните участнички.
„Естеството на борбата със заплахата е такова, че на първо място трябва да се елиминира нейният източник – минните заграждения във водите на Украйна. Това ще бъде задача на бъдещи продължителни действия след приключването на конфликта и ще изисква подготвени оперативно съвместими сили, което е и една от целите на групата.
Пълноценното осигуряване на защита от минната опасност в западната част на Черно море е комплексен проблем, за решаването на който се изискват кооперативни действия, необходимите способности и подготвен личен състав – условия, върху развитието на които ВМС са съсредоточили усилията си.
Като показател за успешното решаване на проблема може да се приеме възстановяването на корабния трафик до нива отпреди конфликта. В това отношение към момента има ясно изразена тенденция, от която може да се направи заключение, че морският бизнес възвръща доверието си към
безопасността в морските пространства
на трите държави участнички”, анализира ситуацията с минната опасност в Черно море контраадмирал Михайлов в интервюто за в. „Българска армия”.