С 22 гласа комисията по правни въпроси в Народното събрание гласува да бъде спряна процедурата за избор на главен прокурор.
Комисията по конституционни и правни въпроси прие на второ четене част от промените в общия законопроект за промени в Закона за съдебната власт, като единодушно бе гласуван текст в преходните и заключителни разпоредби, който предвижда прекратяване на започналата процедура за избор на главен прокурор.
„Започналите процедури по чл. 173, ал. 1, които не са приключили с указ на президента за назначаване към датата на обнародване на този закон, се прекратяват“, се посочва в приетия параграф.
Също така бе приет текст от преходните и заключителните разпоредби, според който в срок от шест месеца от влизането в сила на този закон Народното събрание и органите на съдебната власт започват процедура за нов избор на членове на Висшия съдебен съвет.
В заседанието участват служебният министър на правосъдието Мария Павлова,която каза, че не иска да бъде на мястото на Борислав Сарафов.
“Трябва да се изчака, за да се види утре какво ще бъде гласувано окончателно в пленарна зала по промените в Закона за съдебната власт и кога новите текстове ще влязат в сила. Има много хипотези, ако бъдат приети част от предвидените в закона промени, процедурата може да тръгне по съвсем различен начин. Това е от правомощията на Висшия съдебен съвет. Но ако някои от тези текстове минат, то ВСС трябва да спре избора.”
Предложение, внесено от Надежда Йорданова от ПП-ДБ и група народни представители, предвижда всички членове на ВСС, а не само тези от Прокурорската колегия, да могат да предлагат главен прокурор. Според текстовете, ако президентът върне предложената кандидатура, съдебните кадровици ще могат да потвърдят избора си с мнозинство на членовете, избирани от магистратската квота.
Очаква се в сряда в пленарна зала законопроектът да бъде гласуван от народните представители.