Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Военните окръжия актуализират базите данни

[post-views]
Военните окръжия актуализират базите данни
Favicon_File

Венцислав Жеков

Изпращането на известия до запасни и собственици на техника запас е рутинна дейност, а не мобилизация

Военните окръжия актуализират базите данни
Фото Красимир ТОДОРОВ

Централното военно окръжие и неговите структури всяка година извършват актуализиране на базата данни за техника и хора от резерва и запаса, които се водят на военен отчет. От януари до април 2025 г. се изпращат известия до запасни и собственици на техника запас. Този процес не представлява мобилизация или каквата и да било друга дейност, свързана по някакъв начин с актуалната среда за сигурност, поясниха за вестник „Българска армия“ от Централното военно окръжие (ЦВО).

След получаване на известието гражданите могат да осъществяват контакт по телефон за уточняване на точното време на явяване. Дейността по актуализиране на списъците на длъжностите за запасни и техника запас за военните формирования е рутинна за военните окръжия и се извършва ежегодно още от създаването им.

„Според Закона за гражданската регистрация всеки български гражданин е длъжен при промяна на постоянния или настоящия адрес в 30-дневен срок да уведоми общинската администрация. Част от гражданите не уведомяват съответните органи за промени в текущото им състояние като постоянен адрес, настоящ адрес, здравен статус и др. Именно поради тази причина се налага военните окръжия и офисите за военен отчет ежегодно да изпращат известия до българските граждани, за които е необходимо да се направи проверка на актуалността на данните им“, заяви началникът на Централното военно окръжие полковник Георги Георгиев.

Основна дейност на военните окръжия е комплектуването на военните формирования както в количествено, така и в качествено отношение. Това изисква периодична подмяна на мястото на запасните и техниката запас в състава на резерва на Въоръжените сили. „Това се удостоверява с документ, който даваме на част от запасните. Този документ е важен и следва да се пази заедно с военната книжка. За да можем да извършваме тази дейност, военните окръжия трябва да притежават актуална и точна информация за българските граждани, които имат военна и/или друга специална подготовка, както и тези, които притежават професии и специалности, необходими за въоръжените сили, а също и необходимата техника“, посочи още полковник Георгиев.

Пред хората, които се присъединяват към БА и други структури за национална сигурност, им предстоят два периода, през които трябва да преминат военна служба и служба в запаса. Погрешно се приема, че взаимоотношенията с армията приключват с освобождаването от военна служба. Съгласно Закона за резерва военните окръжия притежават и обработват данни на запасните. Те включват трите имена, ЕГН, постоянен и настоящ адрес, месторабота, гражданство, месторождение, образование, семейно положение, владеене на чужди езици, преминаване на службата, здравен статус и др.

Окръжията периодично получават информация от органите, на които е възложена отговорността за съхранението на тези данни.

Информация за имена, ЕГН, постоянен адрес, настоящ адрес, семейно положение, гражданство и акт за смърт органите по военния отчет получават от Общинската администрация, както и от националната база данни „Население“. Данните за професиите и специалностите на гражданите се получават от съответните гимназии, средните и висшите училища, а информация относно освобождаване или лишаване от българско гражданство на лицата се получава чрез Министерството на правосъдието. 

За техниката запас информация бива предоставяна от структурите на министерства и ведомства, на които са възложени регистрацията и отчетът – МВР, Министерството на земеделието и др.

„Поради това, че всяка година освобождаваме от служба в запаса няколко хиляди достойни мъже и жени, навършили пределна възраст, се налага тяхното място да бъде заето от по-млади, които притежават необходимата военна и/или специална подготовка. Тяхното място в резерва се определя от документа, който ще им бъде даден във военното окръжие или офиса за военен отчет при посещението им. През януари и юли военните окръжия освобождават от служба в запас запасни, навършили пределна възраст, поради което се налага изпращането на по-голям брой известия от януари до април и от юли до септември“, уточни още началникът на ЦВО.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани