Френската реактивна бомба, известна като „Чук“, е интелигентно оръжие „въздух–земя“ с предназначение както за близка въздушна поддръжка, така и за дълбоки ударни мисии. Бомбата на носа има секция за насочване и монтиран на опашката комплект за удължаване на обхвата ѝ. Тя се произвежда в различни варианти с тегло 125, 250, 500 и 1000 кг. Украинската армия вече я използва, като я изстрелва от изтребители Су-25, а скоро това ще бъде възможно и от украинските Ф-16.
Бомбата „Чук“ е от семейство оръжия AASM (Armement Air-Sol Modulaire) Hammer. Разработена е от водеща френска отбранителна компания и е прецизно оръжие за нанасяне на удари. AASM е модулно оръжие, което дава възможност да се комбинират различни бойни глави съобразно специфичните мисии и цели. Проектирано е за високо прецизни удари, благодарение на интегрираната GPS система и сателитното насочване, които осигуряват точност до метри, дори при големи разстояния от целта. Бомбата осигурява на летците защитна дистанция по време на бойни операции. Универсална е. Може да се използва срещу различни видове цели, включително наземни обекти, бронирани бойни машини и предварително набелязани цели. „Чук“ е автономно оръжие, което разполага с различни режими на работа, включително режим на активно самонасочване, което позволява промяна на курса след изстрелване.
Бомбата с бойна глава, тежаща 250 кг, има общо тегло 340 кг. Дълга е 3,1 м, има ракетен двигател с твърдо гориво и обхват от 70 км. Някои варианти на бомбата стрелят с точност до 1 м от целта. Лесно се интегрира върху различни изтребители. Може да бъде изстрелвана от изтребители като „Мираж“, Рафал“, Ф-16, МиГ-29 и Су-25.
AASM се състои от монтирана на носа секция за насочване и монтиран на опашката комплект за удължаване на обхвата (включващ крила за маневреност и ракетен ускорител), прикрепен към 125-кг, 250-кг, 500-кг или 1000-кг бомба. Има три варианта на комплекта AASM Hammer, с различни опции за насочване в зависимост от целта и оперативния замисъл. Базовият вариант включва хибридна инерционна навигационна система (INS) и глобална система за позициониране (GPS). Другите два варианта съответно интегрират в допълнение към хибридната система за насочване INS/GPS или инфрачервен модул за самонасочване, или лазерен модул за насочване в носовата секция за повишаване на точността и възможност за поразяване на движещи се цели.
Безпилотна система лети на 14 км височина
Италианската безпилотна витлова летателна система P.1HH HammerHead е предназначена за разузнаване, наблюдение и рекогносцировка и съчетава максимална производителност и високи експлоатационни характеристики.
Системата притежава несравнима комбинация от обхват, различни оперативни скорости, бързо стръмно излитане нагоре, висок оперативен таван и способност да пренася разнообразни полезни товари до крайните потребители.
Този безпилотен летателен апарат, чийто дизайн напомня на акулата „Чук“, е с витлово задвижване и това му позволява да функционира ефективно на различни височини и с различни скорости. Максималната му скорост е 730 км/ч, а крейсерската – 600 км/ч. Има дължина 15,6 м и излетно тегло 6,1 т. Може да лети на надморска височина до 14 000 м и да издържи 16 ч във въздуха. Максималният му обхват е 8200 км. Самолетът може да бъде оборудван с различни сензори, включително електронно оптично оборудване, радар и други сензори за наблюдение, което увеличава способностите му за разузнаване.
Самолет от следващо поколение ще управлява ядрена триада
Военноморските сили на САЩ възложиха на една от водещите отбранителни компании в страната създаването на самолет от следващо поколение, предназначен за командването на ядрените въоръжени сили от т. нар. „ядрена триада“ при извънредни ситуации. Самолетът е известен като E-130J – „Самолет на „Страшния съд“ за мисията ТАКАМО.
Ядрената триада е тристранна военна структура от междуконтинентални балистични ракети с наземно базиране (МБР), балистични ракети, изстрелвани от подводници (SLBM) и стратегически бомбардировачи с ядрени бомби и ракети. Ядрени триади имат само четири държави в света: САЩ, Русия, Индия и Китай.
Самолетът E-130J е модифицирана версия на С-130 „Херкулес“, разработен специално за изпълнение на мисии TACAMO. TACAMO е проект на Военноморските сили на САЩ, предназначен за осигуряване на комуникации с подводните ядрени балистични ракети. На първо място в основните функции на E-130J за мисията TACAMO са комуникационните способности.
Самолетът е оборудван с разширени комуникационни системи, които осигуряват надеждно свързване между командния център на Военновъздушните сили и подводниците, дори в условия на електронна война.
Оборудван е за радиопредаване с мощни радиопредаватели, които позволяват директна комуникация с подводниците, осигурявайки важна информация за командване и контрол.
Системата му за управление на мисии включва сложни подсистеми за управление на информацията, които позволяват анализ на данни, управление на комуникационните мрежи и поддръжка на военните операции в реално време. E-130J притежава голям обхват и издръжливост. Проектиран е да извършва дълги полети, което е съществено за мисии с голяма продължителност и наличие на подводници на различни разстояния. Притежава модернизирани системи за наблюдение. Оборудван е с радарни и оптично-електронни системи за наблюдение, които позволяват да идентифицира и следи подводни обекти, както и да предлага поддръжка на операциите. Самолетът E-130J има мощни и надеждни мотори, които осигуряват дълги полети и товароподемност. Изключително добър е при работа в сложни метеорологични условия и различни оперативни среди, а специални технологии му осигуряват надеждна защита от противникови електронни атаки.