Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

12-а авиобаза е гръбнакът в подготовката на млади летци

[post-views]
12-а авиобаза е гръбнакът в подготовката на млади летци

Проведоха се пет летателни смени, в които бяха изпълнени общо тринайсет мисии

12-а авиобаза е гръбнакът в подготовката на млади летци
Работна среща с командира на ВВС генерал-майор Димитър Петров
Полковник Петър Банков – командир на базата
Cнимки – авторът

Започна подготовката в 12-а авиобаза в Долна Митрополия. Изминалата година бе изключително динамична за формированието, наситена с трудности и предизвикателства, но винаги идва време за равносметка на постигнатото.

Разговаряхме с командира на базата полковник Петър Банков, който бе любезен да сподели: „Много радост и мъка премина през нас в изтеклата година, но независимо от всичко трябва да сме обективни и да дадем заслуженото на всички офицери, сержанти, войници и цивилни служители. Нека започна с най-важното – летателният състав участва в учения на НАТО, като през юни се проведоха пет летателни смени, в които бяха изпълнени общо тринайсет мисии – четири в района на учебен полигон „Корен“ и девет за обозначаване на въздушни цели за нуждите в.ф. 34420 – Костинброд, и в.ф. 32610 – Банкя. Това способства за постигане на по-висока оперативна съвместимост при работа в международна среда. Част от състава на авиоескадрилата участва в извършването на визуално въздушно разузнаване на зенитно-ракетен дивизион „Оса“ на Втора механизирана бригада. Проведеното традиционно летателно-тактическо учение „Фантом 2024“ даде възможност за въвеждане на част от младия летателен състав за изпълнение на тактически бойни задачи при

формирана оперативна обстановка

 В подготовката на войсковите формирования основните акценти бяха поставени върху поддържане и усъвършенстване на летателната, бойната и мобилизационната подготовка. Проведените през годината щабни тренировки по бойната готовност способстваха за постигане на оптимизирана работа на оперативната група на базата. Приоритетна задача за нас беше преди всичко осигуряването на приемственост между поколенията летателен състав. Командването концентрира усилията си за решаване на важната задача за достигане на приемливо ниво на способности от младия летателен състав в условията на ограничена ресурсна осигуреност.

След авиационната катастрофа от 13 септември изживяхме един труден период, който успяхме да преодолеем благодарение на редица занятия, проведени от психолозите с летателния състав, вследствие на което не беше констатиран спад в мотивацията за по-нататъшно продължаване на успешната подготовка на авиоескадрилата.

В Центъра за подготовка и обучение (ЦПО) на военнослужещите за нуждите на ВВС се проведоха занятия без допускане на компромиси в качеството на учебния процес. Проведоха се курсове за обучение на сержантски и войнишки състав с цел

повишаване на квалификацията на военнослужещите

 Наша основна задача беше да окажем помощ и в подготовката на кадети от Професионалния сержантски колеж към ВВВУ „Г. Бенковски“ – Долна Митрополия. Една от най-важните задачи беше да осъществим качествено провеждане на стажовете на курсантите от Специализация „летец-пилот“ при тяхната практическа подготовка със самолет Pilatus-PC 9M.

През настоящата година ще продължим работата по придобиване, поддържане и повишаване на нивото на летателната подготовка с цел изпълнение на задачите за участие в операции от въздуха за поддръжка и осигуряване на войските и силите. Съобразно разполагаемия ресурс ще извършим оптимизация на подготовката на летателния състав за изпълнение на задачи денем и нощем в прости и сложни метеорологични условия. Ще продължим работата по изпълнение на една от най-важните задачи по провеждане на летателна подготовка на курсантите летци.“

Майор инж. Красимир Цолов – командир на авиоескадрилата

Командирът на авиоескадрилата майор инж. Красимир Цолов добави: „Повишихме нивото на подготовка на състава, като бойно използване и обучение на младите летци-пилоти от състава на ВВВУ. Съвместяваме теорията с

практически умения на летателния състав

 с активно използване на тренажор Pilatus и L-39. Когато съпоставим теорията с практиката, обучаемите научават много неща и ги запомнят за дълго време. Това е метод, който се стремим с колегите да го спазваме в процеса на обучението, защото в бойния самолет си сам, трябва да знаеш много, за да вземеш правилното решение. Учебните програми в училището са за обучение на самолети Zlin и Pilatus, а ние трябва да приучим младите лейтенанти към реактивната авиация с използване на самолети L-39. Това налага цялостно преустройство на техния стереотип в етапа на обучение, а ние трябва да го приложим успешно. След тежкия инцидент проведохме много занятия в ескадрилата с беседи и разговори. Ние знаем риска, който съществува при качването в самолета, но той винаги трябва да бъде премерен и сведен до минимум. При нас има много млад летателен състав и аз съм горд, че те се показаха като истински мъже и преодоляха стреса. Възобновените полети след прекъсването показаха, че младите летци пилоти с желание участват в усъвършенстването на своите навици и умения.“

Младите лейтенанти летци пилоти – бъдещи асове в родното небе

В срещата с основния команден състав при отчитане резултатите от подготовката на авиобазата участие взе и командирът на ВВС генерал-майор Димитър Петров, който в своето изказване постави задачите пред командния състав на базата за изпълнение през настоящата година.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани