Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

В Командването на Военноморските сили се проведе анализ на състоянието и подготовката за 2024 година

[post-views]
[post-views]
В Командването на Военноморските сили се проведе анализ на състоянието и подготовката за 2024 година

„Благодаря ви за усърдната работа и успешно изпълнените задачи през изминалата година. През 2025 г. пред ВМС предстои трудна задача – подготовката за приемането и усвояването на новите многофункционални модулни патрулни кораби. Трябва да развиваме и надграждаме своите способности, за да отговорим на предизвикателствата, стоящи пред Флота по усвояването на новите платформи. Убеден съм, че вие ще вложите професионализъм и старание в изпълнението на този комплексен процес“. Това каза в обръщението си към личния състав на Военноморските сили (ВМС) началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов днес, 23 януари, на провелия се в Щаба на ВМС анализ на състоянието и подготовката през 2024 г.

В заседанието участваха командирът на ВМС контраадмирал Кирил Михайлов, представители на Съвместното командване на силите, на Сухопътните войски, Военновъздушните сили, Съвместното командване на специалните операции, началници на отдели и сектори, както и командири на военни формирования от ВМС.

Контраадмирал Кирил Михайлов подчерта способността на Военноморските сили да поддържат необходимата готовност за изпълнение на поставените задачи, реагирайки бързо и адекватно на възникналите заплахи. „Спазват се засилените мерки за защита и се предприемат адекватни действия за гарантиране на суверенитета и безопасността на корабоплаването в националните морски пространства, което потвърди за пореден път, че ВМС са значим фактор при гарантиране на сигурността в морския домейн и допринасят за свободата на корабоплаването, сигурността на морската критична инфраструктура и икономиката на страната“, заяви той.

В анализа се посочва, че основните акценти в подготовката и дейността на ВМС бяха върху развитието, поддържането и използването на наличните способности за гарантиране на суверенитета на Република България в националните морски пространства и ситуационна осведоменост за подходите към тях, чрез изпълнение на пълния спектър от задачите на въоръжените сили по възпиране и отбрана, усъвършенстване на способностите за осъществяване на непрекъснато наблюдение, оповестяване и поддържане на информационна осведоменост за обстановката, контрол на корабоплаването, защита на морските комуникации и стопанската дейност на море. Способности се поддържаха и развиваха също и за своевременното идентифициране, оценка и отговор на предизвикателства, рискове, опасности и заплахи.

В условията, усложнени от конфликта в Украйна, ВМС отново се утвърдиха като незаменим инструмент на държавата за гарантиране на суверенните ѝ права и свободата на корабоплаването.

Всички планирани основни учения бяха проведени. Двадесет и осмото национално военноморско учение с международно участие „Бриз 2024“ се състоя за трета поредна година в условията на сложна военнополитическа обстановка в региона. За първи път в учението участие взе Противоминната военноморска група в Черно море. Военнослужещи и кораби от Военноморските сили участваха в учения на Алианса и на съюзнически държави, както и в състава на щабовете на постоянните корабни групи и в операции на НАТО и ЕС.

Направленията за работа през 2025 г. ще бъдат насочени към поддържане и развитие на необходимите отбранителни способности за изпълнение на пълния спектър от задачи по трите мисии на въоръжените сили в рамките на предоставените ресурси, поддържане на способностите на декларираните сили за участие в съюзните ангажименти и продължаване на модернизацията и подобряване на инфраструктурата на Военноморските сили.

Източник: mod.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани