Албанският премиер Еди Рама и президентът на Украйна Володимир Зеленски сключиха споразумение за сътрудничество в сферата на сигурността и отбраната в швейцарския курорт Давос по-рано тази седмица, предаде АТА.
Детайли за споразумението, постигнато на 21 януари, бяха публикувани на страницата на украинското президентство. То е със срок 10 години и включва сътрудничество между Албания и Украйна в производството на оръжия, обмен на информация в областта на разузнаването, морската сигурност и киберсигурността, както и сътрудничество в борбата с престъпността, отбелязва агенцията.
Споразумението предвижда Албания да продължи да помага на украинските въоръжени сили, най-вече в тренировъчните програми за украински пилоти и техници.
В споразумението се споменава и инициативата за съвместно производство на боеприпаси между Украйна и Албания. Тази точка от документа отразява волята на двете страни за участие в индустрията за производство на оръжия и боеприпаси, но тя трябва да бъде последвана от план и конкретни споразумения, отбелязва агенцията.
Чрез това споразумение Албания потвърждава отново подкрепата си за независимостта, суверенитета и териториалната цялост на Украйна в рамките на международно признатите ѝ граници от 1991 г., включително териториалните води, и признава естественото право на Украйна да се защитава, пише още АТА.
В текста на споразумението, цитирано от агенцията, се посочва, че Украйна и Албания остро осъждат „пълномащабната война (в резултат) на непровокираната, неоправдана и незаконна агресия на Русия срещу Украйна, която представлява нарушение на международното право“.
По-нататък в документа пише, че Албания и Украйна приемат, че „Украйна и цяла Европа няма да бъдат сигурни, докато не се установи справедлив и устойчив мир, който е в съответствие с правата на Украйна съгласно международното право и Хартата на ООН“.
Двете страни участнички в споразумението припомнят, че Украйна ще продължи да изпълнява „амбициозна програма за реформи, а Албания е ангажирана с подкрепата на усилията на Украйна за реформи, които са от съществено значение за европейските и евроатлантическите ѝ стремежи“.
В споразумението се посочва още, че Албания подкрепя общата декларация за подкрепа на Украйна, приета от страните от Г-7 и ЕС на Срещата на върха на НАТО във Вилнюс на 12 юли 2023 г., както и споразумението за Украйна от 11 юли 2024 г., прието на Срещата на върха на НАТО във Вашингтон.
„Албания ще търси всички възможни начини и ще предостави на Украйна по-нататъшна подкрепа в областта на сигурността и отбраната във всички посоки, като се фокусира върху най-неотложните нужди на Украйна и допринася за увеличаване на оперативната съвместимост с евроатлантическите партньори“, се посочва, наред с други неща, в текста на споразумението.
В тази точка се допълва, че „Албания подкрепя Концепцията за бъдещите въоръжени сили на Украйна и ще продължи да участва в международните усилия за модернизиране на отбранителните сили на Украйна както на двустранно и на многостранно ниво, така и в сътрудничество с партньори (напр. в рамките на Европейския съюз, НАТО и Контактната група за отбраната на Украйна), за да осигури по-голяма оперативна съвместимост с НАТО“.
По-натам в споразумението се посочва, че още от началото на нахлуването на Русия в Украйна Албания осигурява всеобхватна подкрепа на Украйна, включително военна и хуманитарна помощ.
Споразумението също така предвижда двете страни да провеждат Стратегически диалог за въпросите по политиките за сигурност и отбрана на ниво висши длъжностни лица.
„Участниците ще работят заедно за укрепване на военния потенциал на Украйна за достигане на ниво, което, в случай на външна агресия срещу Албания в периода преди членството на Украйна в НАТО, да позволи на Украйна да предостави ефективна военна помощ“ на Албания, се казва още в споразумението, цитирано от АТА.
Според споразумението се предвижда също така Албания да осигури обучение на английски език за украински пилоти и технически персонал.
По отношение на отбранителната индустрия в споразумението, цитирано от агенцията, се посочва, че Албания приветства усилията на Украйна да интегрира отбранителната си индустрия в системата на НАТО и също така подкрепя инициативите на Европейския съюз, насочени към насърчаване и укрепване на производствените капацитети за отбрана.
В текста на документа пише още, че Албания и Украйна ще търсят „допълнителни възможности за развитие на отбранителната индустрия (…) като насърчават изпълнението на съвместни проекти от взаимен интерес“.
„Участничките (Украйна и Албания) ще идентифицират възможности за задълбочаване на сътрудничеството в сферата на отбранителната индустрия, включително съвместно производство (в областта) на отбраната, включително с местонахождение в Украйна, с цел постигане на взаимни търговски и политически ползи“, се казва още в споразумението.
В споразумението се посочва също така, че Албания ще подкрепи усилията на Украйна във връзка с подобряването на сигурността при химически, биологични, радиологични и ядрени заплахи.
По отношение на морската сигурност се посочва, че Албания ще продължи да подкрепя Украйна с цел тя да изгради „модерни и устойчиви структури (в областта) на морската сигурност, което включва повишаване на оперативната съвместимост и (доближаване до) стандартите на НАТО“.
Източник: bta.bg