Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Валери Найденов, създател на вестник „24 часа“ : България трябва да има 100 хил. бойци

[post-views]
[post-views]
Валери Найденов, създател на вестник „24 часа“ : България трябва да има 100 хил. бойци

Валери Найденов е потомствен журналист, създател и дългогодишен главен редактор на вестник „24 часа“. Завършил е средното си образование в САЩ, а английска филология в СУ „Св. Климент Охридски“. През 80-те години е бил кореспондент на БТА в Москва. Работил е и във вестниците „Отечествен фронт“, „Дума“, „Континент“, „Поглед“, списание „Сега“ и др.

Моята войнишка служба започна с ядене на гущер, твърди създателят на вестник „24 часа“

  – Г-н Найденов, от съвместната ни работа в „24 часа“ знам, че сте карал истинска войнишка служба?

– Така е, преди университета две години бях войник, парашутист разузнавач. Поделението ни беше в Мусачево, Софийско. Не беше писарска служба, но поне може да се фукаш пред девойките какъв си герой.

– Но вие сте завършили гимназия в САЩ, а не в София?

– Започнах я в София, завърших я в Ню Йорк, защото баща ми замина за САЩ като кореспондент на БТА. Като се върнах в София, трябваше първо да отбия военната служба, защото за хуманитарните специалности тогава не извиняваха. Тръгнах за Мусачево с приятели съученици от „подгответо“ на английската гимназия, очаквайки, че ще бъда един от тези щастливци, които подслушваха Шести американски флот чрез мощни приемници с огромни антени и покрай подслушването си правиха записи на „Бийтълс“, „Стоунс“ и другите големи групи от шейсетте години.

Но се оказа, че съм писан за парашутист.

– До този момент бяхте ли скачали с парашут?

– Не, затова разпределението беше като гръм от ясно небе. Посрещна ме един старшина, който ме заведе да чакам в една беседка заедно с още 5–6 новобранци, после изчезна за няколко минути и се върна с жив гущер в ръката. Застана пред нас, изгледа ни зверски, отхапа половината от гущера и го сдъвка, а кръвта се стичаше по брадата му…

– Айде бе!

– Факт! Това бе знаменитият старшина Симо Сълев, инструктор по парашутизъм и голям чешит. Иначе беше добряк, но номерът с гущера му беше нещо като визитка. С това искаше да каже, че разузнавачът прекарва дълго време в гората и ако няма друго за ядене, трябва да умее да се храни с гущери, жаби, гъби, жълъди и каквото друго дал Бог.

– Какъв бе акцентът в обучението освен класиката строева, огнева и политическа подготовка?

– Нашето поделение се готвеше за война с Гърция. Започне ли войната, хвърлят ни дълбоко в тила на врага, разделени на бойни групи от по 7–9 човека. Там  отново се разделяме на дозорни двойки и покриваме разстояние от около 20 км, дебнейки какви военни части минават, за да съобщим в центъра по радиостанцията. За целта трябваше да изучаваме как се изнасят различните гръцки формирования, как да познаем кое какво е, как да изчислим координатите по картата с точност до 10 м, та да знаят къде да дойдат бомбардировачите. Би било резил да си хвърлят бомбите някъде встрани, нали така? Тогава нямаше спътниково наблюдение като днес.

И така нататък усвоявахме нормални диверсантски умения. И малко гръцки, имаше си военен разговорник.

– И двете ли години изкарахте там?

–       И двете.

– Колко скока направихте по време на службата?

– По 25 на година, такава беше програмата. Имаше нощни скокове, горски скокове, водни скокове в морето, скокове от 4,5 км височина със задържане на отварянето на парашута и т. н. Но самите скокове са удоволствие, тежки бяха безкрайните тренировки, дългите преходи, наречени „марш наскок“ по карта нощем през планинска местност и гора, ученията, в които трябва цяла седмица да скиташ в гората през зимата, а наоколо вият вълци и дърво и камък се пука от студ. В самото поделение беше забранено да се движиш ходом по своя си работа, винаги трябваше да тичаш. Видят ли те да си влачиш краката – непоряд!

Много по-късно, вече през 1995 г., ако не се лъжа, отидох да наблюдавам едно военно състезание между командоси от България, САЩ и Румъния. И нашите момчета бяха най-добри, поне две класи над американските „зелени барети“. Баретите се бяха поотпуснали, натежали и се движеха със свински тръст, докато нашите момчета летяха като фурии. Гледам, гордея се и си мисля – и аз ли бях такъв? Нашите лейтенанти също бяха там, но вече като старши офицери. Старшина Сълев също дойде, но не намери гущер.

– В онези години се носеха легенди за извращения в казармата. При вас имаше ли такива случаи?

– Нямаше, защото в нашето поделение вземаха само интелигентни младежи със средно образование. От тъп разузнавач полза няма. Вечер повечето играеха шах. Е, старият кокал навсякъде си е стар кокал, трябва да се уважава.

Сред старите войници беше и Мико Петров, който по-късно стана много известен радиожурналист, но за съжаление си отиде твърде рано. Бяхме големи приятели.

– Значи нямате лоши спомени от казармата?

– Е, не е никак приятно, като си на 18 – да те откъснат от гаджетата. Но има и някаква социална полза. Аз съм градско момче софиянче, живял съм все на парно и топла вода, крави и овце не съм ни пасъл, ни доил. В Мусачево обаче софиянците бяхме една шепа хора, повечето бяха от провинцията, от малки градчета и села. Те вече клали бяха прасета, варили ракия, изобщо друга порода хора бяха, с друг начин на общуване. За две години си създадох интерфейс за общуване с тази хора и това много ми помогна по-късно, когато бях млад репортер и ме пращаха в командировки да пиша репортажи за млади трактористи, комбайнери и краварки. В казармата видях, че селските младежи доста по-добре се оправят в най-различни ситуации от нас, гражданите.

– Какво имате предвид?

– Ами например, ако застреляш заек в гората, младежът от село знае как да го одере и да го опече, а ние софиянците сме като госпожици. Старшината на ротата ми възложи да паля всяка сутрин печката в класното, а аз не бях пипал кюмюр. Цял живот ще я помня тази печка. Ако е на кеф – гори нормално, ако не е на кеф – одимява цялата стая. Веднъж дойдоха да ни изпитват полковници от министерството, а печката не беше на кеф и реши да ни пропъди. Евакуирахме стаята, угасихме я с кофа вода, проветрихме, облякохме шинелите и изпитите продължиха. Обаче след половин час пустата печка пак се разпали и пак окади помещението. Изчадие адово! Заради  нея опознах гарнизонния арест, а там срещнах най-интересната порода младежи.

– Поддържате ли контакти с наборите от казармата?

– Виждахме се редовно в продължение на 20–30, празнувахме заедно, но напоследък някак пътищата ни се разминаха. Някои вече ги няма.

– С какви парашути скачахте?

– Най-вече с един старобългарски парашут, наречен ПД-47, от импрегнирано хасе. Понякога пристигаше огромен съветски самолет Ан-12 и тогава скачахме с Д-1-3, това е голям и кръгъл десантен парашут от капрон, напълно неуправляем, все едно си чувал с картофи. Дърпаш, дърпаш вървите – не ще поне да се завърти. По-късно имах възможност да пробвам и ПТЦХ, чешки спортен парашут с отворени сектори и козирки. Голямо удоволствие, все едно караш ферари. По онова време нямаше парашути тип „крило“ като днес, това вече е съвсем друг жанр. Гледам и завиждам. 

– В онези години наш потенциален враг е била Гърция. Представяхте ли си тогава евентуална война с гърците?

– Слава Богу, това се размина, как щяхме днес да ходим там на море? Ние не сме смятали гърците за враг, но ако тогава бе избухнала война, щяхме да се бием и да си рискуваме живота. Крива, права, родината си е родина и за нея си струва да умреш – така разсъждавахме ние с промитите мозъци. Днешната младеж е по-умна, за нея личният живот е по-важен, а без море в Гърция какъв личен живот?

– В една своя статия пророкувате, че тази година ще се върне наборната военна служба?

– Написах го шеговито, нали Тръмп нареди да вдигнем разходите за отбрана от 2 на 5% от БВП. Но истината е, че трябва да го направим заради нас самите, защото настъпиха опасни времена, а всеки може да ни превземе за ден-два. Сега имаме само 25 хил. бойци (без чиновниците), но това не са истински бойци, а „рейнджъри“, които се включват в миротворческите екскурзии по света като охрана на складове и лагери. А за да може да се отбранява, България трябва да има най-малко 100 хил. бойци – пехота, артилерия, танкови бригади, бойни кораби, противовъздушна отбрана, спътниково наблюдение, дронове, цялото меню. Уви, на днешните политици това им е последна грижа. 

– Как ще стане това, след като казарменият фонд тъне в разруха, а и военният бюджет сега отива главно за по-високи заплати на военнослужещите?

– Не знам как, но трябва да стане, защото държавите вече спряха да уважават границите на съседите си. Например Турция в момента е нахлула във всички съседни държави с изключение на 2, които са в НАТО. Сирия изчезна за по-малко от седмица. Ами ако НАТО се разпадне? Тръмп заплашва, че ще го изостави. Затова трябва да разчитаме на себе си. 100 хил. активни бойци и 1 млн. подготвени запасняци – това е най-скромната ми сметка.

Гледам веднъж по телевизията репортаж за една дама ротен командир. Няма лошо, уважавам дамите с пагони, но и тя, и нейните рейнджъри имаха поне по 10–20 кг наднормено тегло. Как ще бягат с тези килограми? В Мусачево всички офицери тичаха като маратонци от Етиопия барабар с командира подполковник и майора началник-щаб. За лейтенантите да не говоря, на тях и Рамбо би завидял.

Няколко години преди аз да попадна там, началник е бил знаменитият полковник Калъпчиев, легендарна луда глава. Той именно ги учил да се хранят с каквото намерят в гората. Но имал една фиксидея – да постави световен рекорд по най-ниско отваряне на парашута. И така все забавял и забавял отварянето, докато в един момент парашутът не смогнал да се отвори. Къде ги тези герои в наше време?

 – Как гледате на призивите за военна служба – професионална или за резерва?

– Не съм учил във военна академия, не смея да давам акъл. Но ако случайно генералите дойдат да ме питат, ще им кажа, че най-много ми харесва швейцарският модел. Там всички мъже са задължени, но първоначалното обучение е кратко, не повече от 6 месеца. После редовно ги привикват за по 2–3 седмици. Така те усвояват новите умения и поддържат старите. И никой не ги е нападал от Наполеоновите войни до днес, защото всички са снайперисти.

–     Да си държим пушките вкъщи като швейцарците?

–     Не знам, да кажат генералите с академиите. Но какво толкова? В България има черен пазар за оръжие. Бандитите притежават патлаци с изтрити номера, калашници, даже и гранатомети. Частните охранители са 10 пъти повече от войниците и повечето са въоръжени. Освен това в народа има десетки хиляди ловджийски чифтета, без да броя карабините. Защо тогава да се боим от едни обучени на строга дисциплина бойци?

Но важното не са пушките, а какво е в главите на хората. Нашите прадеди доброволно са жертвали живота си в Балканската и Първата световна война, някои даже са се връщали от чужбина, за да се запишат доброволци. А сега?

– Тогава идеалът е бил обединението на българските земи, а днес кой е?

– Недвижимата собственост не е идеал, човек рискува живота си заради нещо вечно. И това нещо е родината, защото чрез нея той продължава да е жив и след смъртта си. Както е казал поетът: „Тоз, който падне в бой, той не умира“.

Родителят например се жертва заради детето си, защото чрез него предава гените си в поколенията и така продължава да живее след смъртта. Бизнесменът цял живот събира милиони и накрая ги дарява на родината я за университет, я за болница. Защо? За да остави след себе си следа. Фанатично религиозните армии отиват на смърт заради вечния живот след смъртта, а недотам фанатичните го правят заради жена, деца, родители, родина – за тях това е животът след смъртта, вечният живот. Докато я има родината, ще има и някаква следа от теб – я някакви написани думи, я снимки, я посадено дърво, я някаква голяма беля, защото и голямата беля остава за поколенията. Само че големите бели са привилегия на политиците.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани