Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Лошата подготовка на начинаещите ловци е смъртоносна

[post-views]
[post-views]
Лошата подготовка на начинаещите ловци е смъртоносна
Favicon_File

Светлозар Стоянов

Категоричен е главен експерт Емил Ангелов от Служба КОС на МВР.

Обикновено тази страница на в. „Българска армия“ носи на читателите удоволствие и разтуха. Но този път ситуацията е различна.

От откриването на този ловен сезон през август 2024 г. досега по време на ловни излети възникнаха 12 инцидента, от които 4 са с летален край, а останалите са с различни по тежест наранявания, най-често заради неспазване на мерките за безопасност при боравене с огнестрелно оръжие. Започнаха масови проверки от страна на служба КОС към МВР. В какво се изразяват те?

„Проверките вече са в ход и се извършват с представители на регионалните дирекции на Изпълнителната агенция по горите (ИАГ) и служители на държавните ловни стопанства“, обяснява главен експерт Емил Ангелов от Служба Контрол на общоопасните средства (КОС) на МВР. Основно внимание по време на проверките се обръща на

екипировката с ленти, шапки или облекло с ярък сигнален цвят

 бракониерски лов, употреба на алкохол (като тук трябва да отбележим, че според Закона за оръжията 0,1 промила се счита за употреба), дейността на ловните сдружения и ловните дружини при организиране и осъществяване на ловни излети, проверки на разрешителните за лов, ловни билети, разрешение за носене на ловно оръжие и др. Проверките са регулярни, но в момента са засилени във връзка с многото инциденти напоследък.

„Такъв сезон не сме имали досега. Винаги е имало злополуки, но сме ги свеждали до две-три. Това беше поводът да се активизираме заедно с ИАГ, които също провеждат проверки, включително и съвместни с нас“, разяснява Ангелов.

Няма как да не го попитаме какви са причините за огромния брой инциденти. Най-често

стрелба по шум или неясно видима цел

както и по такава с възможност за злополука, ползването на неразрешени за съответния лов боеприпаси, неправилно боравене с огнестрелно оръжие, което не трябва да е заредено до неговата употреба, винаги трябва да бъде насочено в безопасна посока и да бъде технически изправно. Други причини са самоволното напускане на позицията, определена от ръководителя на лова и употребата на алкохол.

„За отбелязване е, че участниците в инцидентите са с различен стаж и опит в лова, но не се спазват елементарни изисквания за ползването и употреба на ловното оръжие, както и необходимата дисциплина по време на ловните излети. Това само по себе си показва, първо, че подготовката на младите ловци по отношение на правилата за боравене с огнестрелно оръжие и начинът на ловуване са повърхностни и недостатъчни, и второ, че ръководителите на ловни излети не осъществяват задълженията си, определени с разпоредбата на чл. 59, ал. 3 от Правилника за прилагане на Закона за лова и опазване на дивеча, което от своя страна води до груби нарушения на нормативната уредба и нежелателни инциденти. Накратко, на първо място като причина са начинът на подготовка на младите ловци и изпитите, които полагат, за да получат разрешително“, категоричен е Ангелов.

Според него нужно е

осъвременяване на подготовката по оръжиезнание

и практически действия с оръжие. Трябва да се започне още от обучението, за да не се допускат инциденти. „В момента малко тичаме след събитията. И другото е заниженият контрол…“, споделя експертът.

Заниженият контрол в какво се изразява?

„В липсата на проверки както от страна на МВР, така и от страна на служителите на ИАГ. Чакаме да станат инциденти и след това реагираме. Трябват превантивни мерки. Когато цял един сезон не е дошъл нито един контролен орган на проверка, това е все едно по пътищата да няма нито една камера за скорост или служител на КАТ. Вече започнахме да се съобразяваме със скоростта, защото има контрол. Същото е и в лова. Няма разлика“, с горчивина констатира експертът.

Формално изпълнение на задълженията, като се започне от ръководителя на лова и се стигне до всички участници, също е една от основните причини според Ангелов. Много пъти участниците се разписват преди лова, че е проведен инструктаж, но често инструктажът е формален.

„Самият факт, че имаме толкова инциденти, означава, че ръководителите на лова не са на мястото си. Другият проблем е самодисциплината при индивидуалния лов, където тя е на водещо място. Трябва да се внимава също така при слизане и качване в автомобил с оръжие. Един от смъртните случаи беше в Силистренско при качване в кола със заредено оръжие“, допълва Ангелов.

Питаме в какво се изразява ползването на неразрешени за съответния лов боеприпаси. „Това е масово“, отговаря той и допълва: „При групов лов на дива свиня се използват едри сачми. Законът казва, че трябва да се използват само куршуми“, категоричен е специалистът.

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани