Българските бунтовници залагат живота си за освобождението на Македония и Одринско
Спектакълът ни връща към едни от най-драматичните събития в нашата история – борбата за освобождение на Македония и Одринско от османско робство. Пиесата на Георги Данаилов е била ярко събитие още два пъти в историята на българския театър. През 1983 г. тя е поставена от Красимир Спасов в театър „Сълза и смях” и обира всички награди на Националния преглед на българските драма и театър. Ролите се изпълняват от тогавашните звезди Антоний Генов, Илия Караиванов и Цветана Манева. По това време пиесата продължава да се играе и на много други български сцени.
Втората забележителна поява на спектакъла е през 2006 г. отново на същата сцена. Участват Иван Бърнев, Радосвета Василева, Веселин Мезеклиев. Асен Блатечки влиза в ролята на Орце Попйорданов. Режисьор отново е Красимир Спасов – вече професор в НАТФИЗ. Венцеслав Кисьов, директор на театъра, е единственият участвал в някогашната постановка, и изпълнява ролята на Павел Шатев.
Днешната поява на пиесата в театър „Българска армия” е с новите звезди на сцената – Иван Радоев, Ясен Атанасов, Йордан Ръсин, Милен Миланов, Гергана Плетньова, Лиза Шопова, Луизабел Николова, Йордан Алексиев.
Александър Дойнов, който наскоро празнува своя 70-годишен юбилей, влиза в ролята на Мистър Пийтърс. Спектакълът е режисиран от Иван Урумов, а сценографията и костюмите са на Нина Пашова, музиката на Дони – Добрин Векилов. Хореограф на постановката е Филип Миланов.
Мемоарите на Шатев „В Македония под робство” са основният документален материал за автора на драмата. Георги Данаилов разказва за подготовката на бомбените атентати, извършени през април 1903 г. в Солун от групата на „гемиджиите” с цел да предизвика намесата на европейските държави за подобряване на положението на поробеното население в Македония и Одринско. Със същата надежда залагат живота си и водачите на Априлското въстание…
Българският филм „Залог” открива „София филм фест”
С български филм се открива международният филмов фестивал „София филм Ффест” на 13 март в зала 1 на НДК. Това ще е и премиера на филма на майстора на разказа Светослав Овчаров „Залог”. В главните роли са известните актьори Захари Бахаров, Асен Блатечки, Деян Донков и румънската актриса Офелия Попии. Оператор е Веселин Христов. И в този филм режисьорът подрежда важни елементи от пъзела на българската народопсихология.
„Залог” представя факти от българската история, чиито уроци все още са ненаучени от няколко поколения. Филмът покорява и с бурните чувства, които превеждат силните личности през Възраждането и освободителните войни, за да участват в съграждането на нова България. Днес режисьорът си спомня, че още през 1991 г. в разговори със Зако Хеския, големият режисьор му казва: Трябва да направиш игрален филм за Стамболов, Паница и Фердинанд!
И точно този филм ще видим на идващия 29-и „София филм фест”. По пътя към сегашния си филм преди това Светослав Овчаров прави документалните „Коста Паница – черти из живота и времето му”, „Стефан Стамболов – съзидателят и съсипателят”, „Фердинанд Български”. Защо и днес, век и половина по-късно България е все така полуевропейска, полуазиатска страна. И защо и дефицитът от лидери е същият… „Ние трябва да познаваме себе си като народ. Загърбването на миналото ни лишава от бъдеще”, казва режисьорът.
Героите на филма са Майора, Министър-председателя, Княза, Жената… „Залог” е филм за любовта. Между двама мъже. И една жена. И България.
Столична библиотека: проф. Цочо Бояджиев – най-четен автор
За десети път Столична библиотека, най-старата културна институция на София, награди най-четените автори от своите читатели. Юбилейните годишни награди бяха връчени традиционно в категориите за читател, писател, поет на годината. И още – за най-четен автор на научна и научнопопулярна литература, на детска литература и др. По повод на юбилея на наградите бяха раздадени и специални награди за най-четен автор на десетилетието(2014–2024). Изборът на най-четените автори традиционно се определят от читателската аудитория на Столична библиотека.
Писател на годината в художествена литература е Виктория Бешлийска, а подгласници са ѝ Теодора Димова и Георги Бърдаров. Сред най-четени съвременни български писатели в Столична библиотека са още Александър Секулов и Деян Енев, както и носителите на специалните награди на десетилетието: Георги Господинов, Захари Карабашлиев, Стефан Цанев и Здравка Евтимова.
Носител на специалната награда на десетилетието е проф. Цочо Бояджиев. Като специална награда се отрежда на големия ни белетрист акад. Владимир Зарев.
Най-четен поет на годината е Георги Константинов с подгласници Мирела Иванова и Амелия Личева, а сред петимата най-четени поети са Георги Борисов и Иван Ланджев.
Най-четен автор на книги за София е Тони Николов, а на детска литература – Евгения Войнова, подгласници Цвета Брестничка и Цанко Лалев. Историкът проф. Николай Овчаров е най-предпочитан в нехудожествената литература. В този раздел са книги по история, философия и политика, както и на приложна психология, книги за самопознание, здравословен начин на живот, екология, пътешествия и туризъм, мемоарите, биографиите и автобиографиите на български публични личности и известни творци.
Столична библиотека, най-голямата публична библиотека в България, разполага с фонд от над 1 млн. книги. През м.г. читателите ѝ са били 100 500, като 60% са млади хора.