Неотдавнашният успешен боен дебют на украински безекипажни катери (БЕК) със зенитно въоръжение срещу руската военна авиация даде началото на нов етап от битката за овладяване на Черно море. С ударните си морски дронове (и ракетни удари) Украйна вече принуди Черноморския флот на Москва да напусне Севастопол и потърси убежище в базите в Новоросийск и Феодосия. Чрез техните версии за противовъздушна отбрана (ПВО) Киев се надява да заключи небето над черноморските акватории за руските ВВС.
В ранните сутрешни часове на 31 декември 2024 г. военноморските сили (ВМС) и главното управление на разузнаването (ГУР) на Украйна проведоха комбинирана атака срещу Севастопол със 16 безпилотни летателни апарата (БЛА) и 8 безекипажни катера (БЕК). Руската ПВО отрази въздушното нападение, а за прехват на морските безпилотници бяха изпратени армейски вертолети. По време на бойните действия в Черно море беше извършено първото в историята поразяване на въздушни цели от морски дрон. Край кримския нос Тарханкут операторът (от екип на ГУР) на украински БЕК Magura V5, оборудван с пускова установка за авиационни ракети „въздух–въздух“ Р-73, успя да вземе на прицел и свали два руски хеликоптера Ми-8.
В началото на войната никой не предполагаше, че Киев ще може да се противопостави на руския Черноморски флот. Очакваше се той да наложи пълна блокада на страната. Но благодарение на Великобритания, САЩ и Германия украинците създадоха москитен флот от безекипажни катери, управлявани чрез системата за спътникова връзка Starlink, които обърнаха играта. До такава степен, че владеят настъпателната инициатива в Черно море, а силите на Кремъл се налага да се защитават.
Първоначално (есента на 2022 г.) БЕК-овете бяха използвани само като брандери (плавателни средства, натъпкани с взрив) за атаки срещу руските бойни и спомагателни кораби (потапяйки и повреждайки няколко), нефтени съоръжения, черноморски пристанища и Кримския мост.
Употребата им беше много „дозирана“, атакуваха на малки групи и само денем. Благодарение на това руските моряци имаха шанса да ги унищожават със щатното корабно въоръжение – тежките картечници и зенитно-артилерийските системи. Но когато украинците заложиха на нощни атаки с цели „вълчи стада“ безекипажни катери, резултатността на новото оръжие се повиши многократно.
Най-ефективният метод за борба с „глутниците“ морски безпилотници се оказа своевременното им откриване в морето и превантивното унищожаване посредством бойната авиация. Руснаците създадоха система за тяхното откриване и формираха сили за прехвата им, основата на които станаха армейски вертолети Ми-8 с картечни разчети на борда и морските хеликоптери Ка-29. В борбата с тях се привличат също бомбардировачите Су-24 и изтребителите Су-30СМ на Черноморския флот. Тези сили показаха висока ефективност, унищожавайки десетки БЕК.
Ала с времето морските дронове преминаха сериозни модернизации. От обикновени брандери еволюираха до носители на стрелково въоръжение, на неуправляеми и управляеми ракети, на морски мини и на FPV дронове камикадзе. Появата на тяхна версия за ПВО – с авиационни ракети „въздух–въздух“ за близко действие Р-60 и Р-73 (с топлинна глава за насочване), адаптирани за пуск от морската платформа, – е насочено срещу главния коз на руския им противник – авиацията.
Първите опити на Киев да създаде морски безпилотници за ПВО са от зимата на 2023 г. През 2024 г. няколко такива дрона влязоха в бой с руски вертолети Ми-8, Ка-29 и изтребител Су-30СМ. Но ракетите им не успяха да захванат целите и БЕК-овете бяха унищожени. След неудачите разработката бе доразвита с британско съдействие и резултатът вече е налице. Украйна намери начин да се защитава от руската авиация, ловуваща „вълчите стада“, както и да устройва засади на руските самолети, летящи над Черно море.
Това принуждава въоръжените сили на Кремъл бързо да реорганизират системата си за борба с морските безпилотници, отчитайки новата заплаха. Освен по-слабо защитените Ми-8, разчитащи на бордовите си картечници, може да се наложи руснаците да привличат в борбата срещу черноморските дронове и ударните вертолети Ка-52 и Ми-28. Те имат по-мощни и далекобойни средства за поражение и по-добри средства за самозащита. Но за целта трябва да бъдат изтеглени от някой район от фронта, където поддържат руското настъпление. Същевременно и тази авиационна техника не е застрахована срещу загуби.
По-добра алтернатива е използването на разузнавателно-ударни БЛА от самолетен тип, летящи на голяма и средна височина. Те могат да патрулират над акваториите (извън обсега на зенитните ракети на дроновете), да откриват и атакуват „вълчите стада“ с ракетно-бомбеното си въоръжение. Засега Русия има само един сериен въздушен дрон от такъв тип („Орион“), но в малки количества. Може обаче да закупи севернокорейски или ирански аналози. Друга опция е да заложи на собствени дистанционно управляеми морски дронове, които да прехващат противниковите БЕК-ове със стрелковите си системи чрез таран или поразяване с FPV дронове. Само че руските разработки на БЕК още не са доведени до серийно производство.
Вариант за усилване на отбраната е и създаването на специализирани отряди с добре въоръжени скоростни морски катери, чиито екипажи да „ловуват“ в акваториите. Иран може да предложи на Русия такива бързоходни съдове (Seraj-1), развиващи до 75 възла, устойчиви на високи вълни и въоръжени с тежка картечница и РСЗО. Освен това многоцелевите изтребители, привличани за борба с безекипажните катери, е необходимо да се въоръжат не само с касетъчни бомби, но и управляеми ракети „въздух–земя“ с касетъчна бойна част, позволяваща покриването на големи пространства.
Възможни са и по-технологични решения, но те изискват повече време. Едно от тях е създаването на достатъчно ефективна система за радиоелектронна борба, която да „подавя“ честотите за управление на БЕК-овете или каналите за спътникова връзка. Но за 3 години бойни действия никой от противниците няма нужния прогрес в областта. Друга опция е създаването на боеприпаси с високочестотен генератор на голяма мощност, способни да формират електромагнитен импулс, който „изпържва“ електронната апаратура. Извеждането от строя на апаратурата на системата за спътникова навигация Starlink, осигуряваща управлението и връзката с оператора на морския дрон, би превърнало последния в безполезен плаващ предмет.
Към момента руският надводен флот не е способен сам да се защитава ефективно от украинските морски дронове в открито море. С променлив успех той им противодейства успешно, докато е в базите си. Затова за Русия е стратегически важно да поддържа въздушно господство над Черно море, за да може да ги неутрализира на подстъпите към целите им.
Украйна, от своя страна, вече откри работещо оръжие срещу ловците на морски дронове, което може да й помогне да продължи да блокира не само Черноморския флот, но и да заключи небето за руската авиация над черноморските акватории. Затова нейните специалисти работят по създаването на нови безекипажни катери с усъвършенствани зенитни ракети. Очаква се те да й позволят да устройва засади на руските БЛА, самолети, вертолети и дори крилати ракети, летящи над черноморските води.
В ролята на нова „морска зенитка“ обаче най-вероятно ще бъде превърнат по-големият морски дрон Sea Baby, който има дължина 7 м, ширина почти 3 м и носи полезен товар от 1,2 т. Очаква се на него да бъде интегриран лекият зенитно-ракетен комплекс Vampire, който стреля със 70-мм модифицирани ракети APKWS с лазерна система за насочване. Той е част от американската военна помощ за армията на Киев и досега беше монтиран на пикап. Преди броени дни украинските сили за ПВО свалиха със системата руска крилата ракета X-59.
На същата платформа се предвижда да бъдат установени и ракетен комплекс, позволяващ поразяване на надводни и наземни цели на далечина до 20 км.
Ако проектът бъде реализиран и новите безекипажни катери се използват масово, Киев може да установи почти пълен контрол над черноморските акватории и въздушното пространство. „Глутници“ от десетки морски дронове с разнообразно въоръжение могат да заемат позиции (в т.ч. под водата) и дрейфат в близост до руските военновъздушни и военноморски бази в региона, създавайки постоянна заплаха за потенциалните си цели и блокирайки руските операции.