Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Ръководителят на МААЕ в Киев предупреди за риск от ядрена авария

[post-views]
[post-views]
Ръководителят на МААЕ в Киев предупреди за риск от ядрена авария

Ръководителят на Международната организация за атомна енергия (МААЕ) Рафаел Гроси пристигна в Киев и инспектира електроразпределителна подстанция, като предупреди, че атаките срещу украинската електропреносна мрежа могат да създадат риск от ядрена авария поради нарушаване на доставките, предаде Ройтерс.

„Намирам се в електрическата подстанция в района на Киев – важна част от украинската електропреносна мрежа, която е от съществено значение за ядрената безопасност“, написа Гроси в „Екс“.“Ядрена авария може да възникне в резултат на пряка атака срещу АЕЦ, но и от прекъсване на електроснабдяването“, допълни той.

Гроси публикува снимки от посещението си в подстанцията заедно с министъра на енергетиката Герман Галушченко. Там Гроси е разгледал защитни съоръжения срещу руски удари.

Москва редовно бомбардира украинската енергийна инфраструктура, включително подстанции, през цяла си продължаваща почти три години инвазия, макар и да избягва преки удари по украинската ядрени централи.

Миналата седмица МААЕ заяви, че Гроси ще посети Киев за срещи на високо равнище за гарантиране на ядрената безопасност в страната.

Повече от половината от електроенергията, консумирана в Украйна, се генерира от три атомни електроцентрали. Руските атаки с ракети и дронове срещу подстанциите застрашават стабилната работа на централите, предупреждават от офиса на ядрения инспектор на Украйна.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани