Съвместната подготовка на участниците в учението на НАТО „Steadfast Dart – 2025“ (STDT25) в рамките на активната му фаза, ще се проведе от 10 до 22 февруари в България, Румъния и Гърция. В подготовката участват приблизително 10 000 военнослужещи от силите за специални операции, Сухопътните войски, Военновъздушните и Военноморски сили на 9 съюзнически държави – България, Франция, Гърция, Италия, Румъния, Словения, Испания, Турция и Обединено кралство Великобритания и Северна Ирландия.
„Steadfast Dart 2025“ (STDT25) е най-голямото учение на НАТО за 2025 година с реално развръщане на формированията от Съюзните сили за реагиране (Allied Reaction Force – ARF).
Целта на учението е да се тестват способностите и процедурите за разгръщане на Съюзните сили за реагиране (ARF) и да се повиши оперативната съвместимост между участниците по време на съвместната им подготовка.
Какво представляват Съюзните сили за реагиране (ARF) и каква е тяхната роля за отбраната на Алианса – разказваме по-долу.
Съюзните сили за реагиране (ARF) играят решаваща роля като част от новия модел на силите на НАТО. Моделът подкрепя Концепцията за възпиране и отбрана на евроатлантическата зона , която беше договорена на срещата на върха на НАТО във Вилнюс през 2023 г. Този подход включва разполагането на многодомейнни сили от целия Алианс, което позволява по-бързи реакции от постижимите досега. ARF могат да бъдат разгърнати и използвани незабавно по заповед на Върховния главнокомандващ Съюзническите сили в Европа (SACEUR) за укрепване на възпирането в мирно време, за разрешаване на кризи и за подкрепа на отбраната на Алианса в конфликт. Многонационалният характер на ARF е ясна демонстрация на ангажираността, сплотеността и решимостта на съюзниците. Създаването на ARF гарантира, че силите са лесно достъпни за SACEUR, улеснявайки бързите реакции на възникващи ситуации в целия спектър от операции. Тази присъща гъвкавост позволява на SACEUR да разпредели допълнителни сили към командващия ARF, както е необходимо във всяка ситуация.
ЗАЩО СА СЪЗДАДЕНИ ARF ?
На срещата на върха на НАТО във Вилнюс през 2023 г. съюзниците постигнаха съгласие по Концепцията за възпиране и отбрана на евроатлантическата зона. Тя очертава военни дейности и цели за възпиране в мирно време, както и военни дейности по време на криза и конфликт. В тази рамка ARF представляват критичен компонент на новия модел на силите на НАТО. Той е предназначен да допълва регионалните планове на Алианса, които също бяха договорени по време на срещата на върха във Вилнюс.
КАКВО МОЖЕ ARF ?
ARF е в състояние да изпълнява пълен спектър от мисии от хуманитарна помощ и помощ при бедствия, операции за евакуация на небойни лица и бойни операции. Може да служи като стратегически резерв за бързо разгръщане при криза, може да се използва за възпиране на ескалация, може да се разгърне бързо и в отговор на кризи при други възникващи ситуации. Многонационални по замисъл, ARF са ясна демонстрация на съюзническия ангажимент, сплотеност и решителност.
КОЙ Е ЧАСТ ОТ ARF ?
Компонентите, разпределени за ARF, са взети от целия Алианс. NATO Rapid Deployable Corps – Italy / Корпус на НАТО за бързо развръщане в Италия / ръководи ARF, а 1-ва дивизия на Обединеното кралство има водеща роля в сухопътната област. Италия осигурява морския елемент с / IT MARFOR / – Италиански морски сили, а Испания се ангажира да осигури способностите на командването на компонента за специални операции на ARF.