Header

Министерство на отбраната
информационен център

Последвайте ни!

Header
Търсене
Close this search box.

Измамите с ДДС са свързани с тежката престъпност и не получават достатъчно противодействие, предупреди ръководителят на прокуратурата на ЕС

[post-views]
[post-views]
Измамите с ДДС са свързани с тежката престъпност и не получават достатъчно противодействие, предупреди ръководителят на прокуратурата на ЕС

Измамите с ДДС в ЕС са свързани с тежката организирана престъпност и не получават достатъчно противодействие, заяви днес в Брюксел ръководителят на Европейската прокуратура Лаура Кьовеши в изслушване пред подкомисията на Европейския парламент по данъчните въпроси.

Опитвам се да говоря дипломатично в последните три години, но оставам с чувството, че не ме чуват. От години измамите с ДДС остават почти без последици. Престъпниците постигат големи печалби. Опасно е, защото така тази дейност привлича най-големите престъпници, поясни Кьовеши.

По нейните думи организирани престъпни групи, свързани с търговията с наркотици, са замесени и в множество измами с плащането на ДДС. Кьовеши описа тези групи като много мощни и богати. Европейската прокуратура не може да се справи сама, има нужда данъчните власти да работят по-тясно с прокурорите, настоя тя. Борбата с измамите с ДДС трябва да бъде основна задача на Европейската комисия, засега това не е така, обобщи ръководителят на прокуратурата на ЕС.

Кьовеши поясни, че при липса на достатъчно съдействие от страна на държавите от ЕС за дейността на Европейската прокуратура, нейният екип подава сигнал към ЕК. Тя изрази очакване новият състав на ЕК да подобри взаимодействието с Прокуратурата на ЕС. По нейните думи са необходими промени в европейското и националното законодателство на страните в ЕС, за да се изясни допълнително обхватът на дейност на ръководената от нея служба. В някои държави от ЕС имаме проблеми, каза Кьовеши.

По нейните думи в някои от случаите, разследвани от Европейската прокуратура, са замесени руската и китайската мафия. Тя уточни, че по 95 на сто от случаите с повдигнати обвинения от Прокуратурата на ЕС се издават осъдителни присъди. През 2023 г. издадохме заповеди за запор на имущество за 1,5 милиарда евро (20 пъти годишния бюджет на прокуратурата на ЕС), тази година сумата ще се увеличи, посочи Кьовеши.

Европейската прокуратура има правомощия да разследва и да предявява обвинения на заподозрени в престъпления против бюджета на ЕС, свързани с измами, корупция, пране на пари и измами с ДДС. Службата започна работа на 1 юни 2021 г. и в нейната дейност участват 22 държави от ЕС.

Източник: bta.bg

Facebook
Twitter
LinkedIn
Email
Telegram

СВЪРЗАНИ НОВИНИ

 

За да получавате всички новини за Българската армия, изтеглете мобилното приложение ARMYMEDIABG от тук

Най-ново

Единична публикация

Избрани