България е изпълнила изцяло седем от общо 28 препоръки на Групата на държавите срещу корупцията към Съвета на Европа (GRECO). Това се посочва в първия доклад с оценка на спазването от страна на нашата страна на издадените преди три години препоръки за предотвратяване на корупцията и насърчаване на почтеността в правителството и правоприлагащите органи.
Посочва се, че 11 препоръки са частично изпълнени, а 10 не са изпълнени.
Отчита се, че са предприети законодателни и политически реформи, които все още не са дали краен резултат. Допълва се, че се предвиждат промени в работата на Националния съвет за борба с корупцията и в процедурата за избор на членовете на Комисията за борба с корупцията. Подготвя се методика за оценка на риска от корупция в централната власт, разработва се проект на правила за поведение на заемащите публични длъжности. Предстои да бъдат въведени правила за несъвместимост и проверка по отношение на съветници на служители, натоварени с висши изпълнителни функции в правителството, се посочва в доклада.
Отбелязва се, че все още не са общодостъпни данните за членовете на политическите кабинети (имена, длъжности, възнаграждения). Необходими са подобрения в достъпа до информация и обществените консултации по правните актове на правителството, се добавя в документа. Според оценката у нас са внесени подобрения в законодателството срещу корупционните престъпления. Новото законодателство за лобирането е в начална разработка и се препоръчва българските власти да завършат тези реформи без повече отлагане.
Отчита се, че са предприети осезаеми стъпки за насърчаване на представителството на жените в полицията, а възнагражденията, особено на началните и младшите равнища в МВР, са увеличени. Назначени са комисии и специалисти по етика, които да предоставят съвети по въпросите на почтеността. Докладването на нарушения, свързани с почтеността, вече е задължително. Приети са ясни правила за получаване, отчитане и прозрачност на даренията и спонсорството в полицията. Етичният кодекс, приложим към полицейските функции, беше изменен, за да отрази по-подробно въпросите, свързани с почтеността, като забранява получаването на подаръци, облаги или услуги, които могат да окажат влияние върху изпълнението на служебните задължения, пише в доклада.
Законът от 2023 г. за защита на подателите на сигнали за нередности е положителна стъпка и властите са насърчени да предоставят редовно обучение за съобщаване на нарушения и мерки за защита на подателите на сигнали. Утвърдена е методика за оценка на риска, която е в основата на бъдеща концепция за противодействие на корупцията в МВР. Необходими са по-значими усилия, извършване на ръководни назначения в МВР (главен секретар и заместник-главен секретар) чрез открити конкурси и справяне с практическите заплахи от дейностите след напускане на бивши полицейски служители. Трябва да се въведат проверки за почтеност на полицейските служители преди назначаването им и да се извършват редовно по време на тяхната кариера, се допълва в препоръките.
Източник: bta.bg