И през настоящата година пожарогасенето по въздух ще се изпълнява от Министерството на отбраната. Увеличават се както техниката, така и екипите, които ще се включват в гасенето на горски пожари. Това съобщи по време на петъчния парламентарен контрол министърът на отбраната Атанас Запрянов.
И тази година българските Военновъздушни сили ще използват наличните вертолети „Кугър“ и Ми-17 за гасене на пожари по въздух. С допълнителното финансиране, осигурено в края на миналата година, освен специално допълнително оборудване, се увеличава броят както на вертолетите за пожарогасене, така и на екипажите.
През летните месеци на настоящата година ще могат да бъдат осигурени до 6 броя вертолети в оперативна готовност за гасене на пожари от въздуха и 12 броя подготвени екипажи, което ще позволи едновременно използването на не по-малко от 4 вертолета при пределно натоварване на личния състав и авиационната техника.
В плановете на ВВС за летателната подготовка е заделен необходимият авиационен ресурс за придобиване и поддържане на летателната подготовка на екипажите от 24-а вертолетна авиобаза – Крумово за гасене на пожари от въздуха, допълни още министърът.
За осигуряване на необходимото специално оборудване за пожарогасене е одобрено финансиране на 1 милион лева за придобиване на подвесните системи за гасене на пожар тип „Бамби баскет“, процедурата е проведена от командването на ВВС, към момента е на етап сключване на договор с избрания изпълнител. Ако сравня – миналата година имаме 3 вертолета, тази година ще имаме 6 вертолета и с доставянето на тези „Бамби баскет“ ще можем да имаме реално допълнително 6 вертолета за гасене на пожари, което удвоява капацитета ни.
Министерството на отбраната има възможност да осигури сателитно наблюдение и дронове за разузнаване на труднодостъпни терени, ако такова съдействие бъде поискано от водещата институция по дейностите, свързани с пожарогасенето – а именно ГД „Пожарна безопасност и защита на населението“ към МВР, уточни военният министър.