Президентът на Полша Анджей Дуда заяви по време на церемония във Вилнюс по случай присъединяването на балтийските държави към европейската енергийна мрежа, че решението укрепва сигурността и суверенитета на Полша, предаде полската новинарска агенция ПАП.
Естония, Латвия и Литва днес успешно синхронизираха своите електроразпределителни системи със Синхронната зона на континентална Европа – европейската енергийна система, чрез връзката между Полша и Латвия „ЛитПол“, по този начин завършвайки отделянето на балтийските страни от руската енергийна система.
„Това е последна стъпка, водеща към независимост от постсъветската сфера на зависимост, в този случай по отношение на енергийния сектор“, каза Дуда пред репортери, добавяйки, че днешното събитие „прекратява членството на балтийските държави в системата БРЕЛЛ (с Русия и Беларус)“.
Дуда заяви, че това е много важен ден и за Полша, която „е мост между балтийските държави и други части на Европа“.
Според Дуда връзките между енергийните системи на съседните държави са необходими за солидарност и спешна подкрепа, както и за добре функциониращ вътрешен пазар.
Позовавайки се на неотдавнашните инциденти с повреда на цифрови и електрически кабели в Балтийско море, Дуда каза, че връзките сами по себе си са недостатъчни, за да се осигури енергийна сигурност. „Ето защо нашите разговори трябва да се съсредоточат върху това, което е необходимо за повишаване на защитата на нашата енергийна инфраструктура, нашите връзки на морското дъно, нашите активи, нашите мрежи и нашите електроцентрали.“ Той изрази и надежда за повече ангажираност от страна на Европейската комисия.
Дуда каза, че е необходимо „да се установят стратегически отношения със САЩ, да се подкрепи Украйна и да се засили политиката на санкции срещу Русия“ и покани всички заинтересовани страни на 10-ата среща на високо равнище и бизнес форума на Инициативата „Три морета“ в Полша през април, където се планира да се обсъдят тези теми.
По-рано президентът на Литва Гитанас Науседа каза, че преминаването на балтийските държави към европейската континентална енергийна мрежа е исторически момент, тъй като трите страни са успели да постигнат енергийна независимост и добави, че политическият натиск и изнудването най-накрая са останали зад тях.
Председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, която също присъства на церемонията във Вилнюс, каза, че повредите на кабели в Балтийско море са модел, който не може да бъде пренебрегнат. Тя също така обяви действия, целящи укрепване на критичната инфраструктура, включително морски патрули в рисковите райони.
Говорейки за неотдавнашните инциденти с повреда на кабели, свързващи балтийските държави с техните съседи, тя каза, че тази ситуация изисква допълваща работа на Европа и НАТО и добави, че е разговаряла с генералния секретар на НАТО Марк Рюте за приоритетни стъпки, насочени към гарантиране на сигурността на европейската критична инфраструктура.
Тя приветства балтийските държави и Полша за това, че са тези членки на НАТО, които са изразходвали най-много средства за отбрана спрямо техния БВП. След като посочи, че НАТО е основата на отбраната на Европа, тя заяви, че целият ЕС трябва да увеличи отбранителните си усилия, тъй като никоя страна няма да може да се справи сама със съвременна война.
Президентът на Естония Алар Карис отбеляза, че наскоро ЕС е постигнал успех в намаляването на енергийната си зависимост от Русия, но подчерта, че това не е краят на процеса, тъй като все още се купува руски природен газ. Той призова всички страни от ЕС да продължат да изграждат независимост от руските суровини и добави, че трябва да се предвиди пълно ембарго върху търговията с Русия.
Президентът на Латвия Едгарс Ринкевичс каза, че освен стъпките, предназначени за увеличаване на енергийната независимост, ЕС трябва да бъде пример за увеличаване на разходите си за отбрана и сигурност. Той изрази надежда, че и други страни от ЕС и НАТО ще последват балтийските и Полша, които изразходват най-много средства за отбрана.
Мрежата беше последната останала връзка с Русия за трите страни, които се възродиха като независими нации в началото на 90-те години при разпадането на Съветския съюз и се присъединиха към Европейския съюз и НАТО през 2004 г.
Източник: bta.bg